طاهرخانی تاکید کرد:

کاهش جمعیت زندان ها با تعیین تکلیف زندانیان بلاتکلیف

عضو کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس با بیان اینکه از راه های کاهش جمعیت زندان ها تعیین تکلیف زندانیان بلاتکیلف است، بر ضرورت تشکیل کارگروهی برای ساماندهی این گروه از زندانیان تاکید کرد.

 خانه ملت؛ بهمن طاهرخانی درباره ضرورت رسیدگی به پرونده زندانیان بلاتکلیف، افزود: برخی از این زندانیان افرادی هستند که در بازداشت موقت به سر می‌برند و می‌توانند با گذاشتن وثیقه از زندان آزاد شوند اما گاهی قادر نیستند این وثیقه را تامین کنند، برخی نیز به جهت آنکه پرونده در نزد قاضی دادسرا جهت تکمیل و بررسی پرونده قرار دارد در بازداشت موقت به سر می برند تا حکم مربوط به پرونده وی صادر شود.

نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بخش دیگری از زندانیان هم که در حکم زندانیان بلاتکلیف بوده، افرادی هستند که به جهت بدهکاری های مالی از جمله مهریه در زندان به سر می برند که می طلبد برای رفع مشکل اینگونه افراد با ایجاد صلح و سازش زمینه ای فراهم شود تا بدهکار بتواند به مرور زمان نسبت به پرداخت دین خود اقدام کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه از راه های کاهش جمعیت زندان تعیین تکلیف زندانیان بلاتکلیف است، تصریح کرد: باید در این زمینه مسیر سازگاری را در پیش بگیریم و کارگروهی را مشخص کنیم تا با دعوت از طرفین دعوی به طور مثال مالباخته و بدهکاران به ایجاد صلح و سازش اقدام کنند.

وی یادآور شد: البته ناگفته نماند که ایجاد صلح و سازش بین مالباخته و بدهکار همیشه نمی تواند جوابگو باشد زیرا در برخی از موارد طلبکار راضی به گذشت از حق خود نیست.

طاهرخانی تاکید کرد: از سویی دیگر کمیته مذکور باید بررسی های دقیقی انجام دهد تا اگر زندانی بدهکار به معنای واقعی معسر بوده و تحت تاثیر جریاناتی نتوانسته بدهی خود را بپردازد، بتوان آن فرد را مورد حمایت قرار داد؛ بدون شک ماندن زندانی بدهکار مالی در زندان نه تنها نتیجه ای برای مالباخته ندارد بلکه هزینه ای بر دوش دستگاه قضا می گذارد لذا بهتر آن است که از راهکارهای دیگری برای پرداخت دیون این افراد بهره برد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، گفت: همچنین دولتمردان و متولیان امر می‌توانند با راه‌اندازی کارگاه‌ها یا کارخانجاتی، از محکومان مالی استفاده کنند تا بخشی از درآمد آنها در صندوقی ذخیره و برای کمک به زندانیان هزینه شود و بخش دیگری از این درآمد برای رفع مایحتاج خود و خانواده آنها به کار گرفته شود.

به گزارش خانه ملت، پیش از این دادستان تهران چندین بار بر اهمیت موضوع رسیدگی به وضعیت زندانیان بلاتکلیف تاکید کرد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، درآمدهای اشتغالزایی زندانیان، زندان ها، زندانیان، سازمان زندان ها، نظارت و مراقبت الکترونیکی زندانیان، هیئت رئیسه کمیسیون قضایی وحقوقی