جمالی نوبندگانی:

تهران و مسکو شرکای استراتژیک هستند

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه سطح روابط تهران و مسکو تغییر کرده است، گفت: در قرار داد ساخت ۸ نیروگاه اتمی با روسیه مبانی حقوق در نظر گرفته شود تا در صورت بدقولی بتوانیم موضوع را در مجامع بین المللی پیگیری کنیم.

 خانه ملت؛ محمدجواد جمالی نوبندگانی با اشاره به ایجاد هشت نیروگاه اتمی توسط روس ها در ایران اظهار داشت: ایران و روسیه دو کشور مهم و بزرگ در منطقه هستند و روابطشان با سنوات گذشته کاملا متفاوت شده است. در حال حاضر تهران و مسکو در مسائل منطقه، خاورمیانه و به ویژه سوریه نقاط مشترک زیادی دارند.

نماینده مردم فسا در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: حتی پوتین رئیس جمهور روسیه به اهمیت روابط راهبردی و استراتژیک با ایران تاکید دارند و تهران را شریک خوبی در زمینه تجاری می داند. این کشور در شرایطی که تبلیغات منفی علیه ایران در زمینه فعالیت هسته ای وجود داشت کنار ما ایستاد.

وی تاکید کرد: تصور می کنم در شرایطی که تنشی هایی بین روسیه و غرب وجود دارد و تهران و مسکو تجربه یکسانی در زمینه تحریم ها دارد، می توان انتظار داشت دو کشور ایران و روسیه سطح روابطشان را افزایش دهند و در مسائل هسته ای نیز شریک خوبی برای هم باشند.

این نماینده با بیان اینکه ایران تجربه همکاری هسته ای با روسیه را دارد، توضیح داد: در بدترین شرایط اقتصادی ایران و روسیه در زمینه ساخت نیروگاه بوشهر همکاری کردند اما روسیه در تحویل به موضع و کامل این نیروگاه به دلایل اقتصادی و اینکه در منطقه شاهد جنگ بودیم، با مشکل رو به رو بود.

جمالی اظهار داشت: البته روسیه تحت فشار غرب به دلیل همکاری با ایران بود و با بهانه گیری هایی چون آلمانی بودن زیربنای نیروگاه بوشهر تلاش می کرد که تحویل نیروگاه را به تاخیر بیاندازد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه شرایط ایران و روسیه با گذشته تغییر کرده است، گفت: امروز شرایط تغییر کرده و روابط تهران و مسکو افزایش یافته و باید مانند قرارداد اس -300 در قرار ساخت 8 نیروگاه هسته ای مبانی حقوقی در نظر بگیریم که در صورت عدم اجرای درست قرارداد بتوانیم از مجامع بین المللی موضوع را پیگیری کنیم.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با تاکید بر اینکه تهران شریک راهبردی مسکو است از ساخت 8 نیروگاه اتمی در ایران خبر داد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، تحریم، تحریم اقتصادی، تحریم ها، روابط ایران و روسیه، کمیسیون امنیت ملی، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی