دکتر جلالی در مراسم تجلیل از خبرنگاران و اصحاب رسانه:

کارگروهی برای تکمیل لایحه نظام جامع رسانه تشکیل شود/لزوم اصلاح برخی قوانین برای تقویت سرمایه گذاری در پسابرجام

رئیس مرکز پژوهش های مجلس با بیان اینکه برای رفع مشکلات خبرنگاران گام های مؤثری برخواهیم داشت پیشنهاد کرد خبرنگاران و اصحاب رسانه برای ارایه پیشنهادات خود به منظور تکمیل لایحه نظام جامع رسانه کارگروهی تشکیل دهند.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، دکتر کاظم جلالی امروز (سه شنبه 19 مردادماه) در مراسم تجلیل از خبرنگاران و اصحاب رسانه ضمن تبریک و اظهار امیدواری جهت موفقیت خبرنگاران در عملیاتی کردن رسالت شان، گفت: با عرصه خبرنگاری بیگانه نیستم و سال ها در این حوزه فعالیت داشته ام. کار خبرنگاری بسیار دشوار و سخت است و سختی کار خبرنگاران در انعکاس درست اخبار کاملا مشهود است. خوشبختانه در سال های اخیر بالندگی در عرصه رسانه های کشور دیده می شود و این نشان از تلاش اصحاب رسانه دارد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر رعایت اخلاق در رسانه، گفت: رعایت اخلاق در رسانه برای جلوگیری از هتک حیثیت افراد ضروری است.

متانت و برخورد صحیح در جامعه خبری بیش از گذشته است/نباید دیوارهای کاذب بین رسانه های کشور کشیده شود

وی از انعکاس درست مطالب مرکز پژوهش‌های مجلس در رسانه ها تشکر کرد و افزود: جامعه خبری و رسانه ای کشور باید از تعاملات بیشتری بهره گیرد تا بتواند از تجربیات سایر رسانه ها استفاده کند، متانت و برخورد صحیح در جامعه خبری بیش از گذشته است از این رو نباید دیوارهای کاذب بین رسانه های کشور کشیده شود در حقیقت ارتباط و تعامل بین رسانه های داخلی ضروری است.

دکتر جلالی با یادآوری شرایط بین المللی، منطقه‌ای و داخلی خاص کشور گفت: در عرصه بین المللی اتفاقات عجیبی شکل گرفته و نوع رویکرد ایران نیز کاملاً روشن است اما همواره ادبیات تهدیدآمیز نسبت به جمهوری اسلامی ایران وجود دارد. آتش افروزی ها، گسترش تروریسم، افزایش حجم هزینه های نظامی، تخریب مناطق گوناگون مانند عراق، افغانستان، سوریه نیز وضعیت منطقه را بحرانی کرده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم ضمن بیان اینکه در عرصه‌های داخلی فرصت ها و تهدیدها و چالش های بسیاری وجود دارد، گفت: نیروی انسانی، منابع طبیعی فراوان، نفت و گاز بسیار، امنیت و آرامش از سرمایه های داخلی کشور است اما در کنار آن متاسفانه چالش های بسیاری چون وضعیت نامناسب معیشت و رکود وجود دارد، البته با تلاش های دولت از رکود تورمی خارج شده ایم، همچنین مسائل و مشکلاتی در حوزه محیط زیست و منابع آبی کشور وجود دارد که کاهش نزولات آسمانی، افزایش بی رویه استفاده از آب، حفر چاه های بدون مجوز و کشاورزی بی برنامه از وضعیت نابسامان در این حوزه حکایت می کند، در واقع اگر از محیط زیست و منابع آبی کشور مراقبت نکنیم برای نسل های آینده نزدیک یا همین نسل های امروزی مشکلات ایجاد می شود.

ضرورت همگرایی بین مسئولان کشور/ تعیین اولویت ها و راهبردهای مجلس دهم در مرکز پژوهشها

رئیس مرکز پژوهش های مجلس بر همگرایی بین مسئولان کشور تأکید کرد وگفت: با توجه به اینکه در ابتدای دوره جدید مجلس هستیم در این دوره از جریانات مختلف حاضر در مجلس بهره خواهیم برد، همچنین اولویت ها و راهبردهای مجلس دهم نیز در مرکز پژوهشهای مجلس تهیه شده و پس از ارائه نظرات نمایندگان نهایی خواهد شد. جلساتی نیز با کمیسیون های تخصصی مجلس داشته و خواهیم داشت که در تعیین اولویت ها و راهبردهای مجلس دهم مؤثر است.

دکتر جلالی بر تعامل دولت و مجلس تأکید کرد وگفت: این تعامل در حوزه قانونگذاری و تهیه پیش نویس قانون مؤثر است، واضح است که قانون اساسی بیشتر به دنبال تدوین لایحه از سوی دولت است مجلس نیز از این موضوع استقبال می‌کند چرا که اساساً کار اساسی در دست دولت است، در واقع تعامل مجلس و دولت به جای لبخند ژکوند یا تعامل شکلی به تعامل حقوقی و ذاتی تبدیل شود چرا که این روند موجب حل مشکلات کشور می شود.

وی افزود: در بسیاری از حوزه ها نیاز به قانونگذاری، اصلاح قانون، حذف قانون یا تنقیح قوانین است که افزایش تعاملات مجلس و دولت در این زمینه نقش مؤثر دارد.

اگر قانون مدیریت خدمات کشوری به هنگام تصویب می شد مشکل فیش های حقوقی پیش نمی آمد

رئیس مرکز پژوهش های مجلس موضوع فیش های حقوقی نجومی را یادآور شد و گفت: اگر قانون مدیریت خدمات کشوری به هنگام به مجلس ارائه و تصویب می شد بخشی از مشکلات پدید آمده پیش نمی آمد، متأسفانه این قانون از سال 91 سالانه اجرای آزمایشی آن تمدید می شود، در این روند هم دستگاه های مختلف نیز هر ساله خود را از این قانون مستثنی کرده اند لذا بی نظمی در کشور ایجاد شده که با رفع ایرادات و دائمی کردن این قانون حل می شود. قوانین دیگری نیز چون قانون بودجه‌ریزی، قانون کار یا قانون تجارت نیز با این مشکلات درگیر است.

در دوران پسابرجام گرایش به سرمایه گذاری در ایران افزایش یافته

دکتر جلالی یادآور شد: در دوران پسابرجام گرایش به سرمایه گذاری در ایران افزایش یافته بنابراین با افزایش تعامل دولت و مجلس و تعیین چارچوب قانونی مشخص نباید فرصت ها را از دست دهیم.

وی با تأکید بر اینکه مرکز پژوهش های مجلس همیشه خود را از نگاه های سیاسی دور ساخته است، گفت: این مرکز مربوط به جریان سیاسی خاصی نیست و مختص قوه مقننه و نظام جمهوری اسلامی ایران است. در حقیقت این مرکز دنبال جبران خلاءهای قانونی کشور است.

خبرنگاران و اصحاب رسانه کارگروهی را برای تکمیل لایحه نظام جامع رسانه تشکیل دهند

رئیس مرکز پژوهش های مجلس در پایان با یادآوری اینکه به حرفه خبرنگاری علاقه مندم، گفت: به مشکلات حوزه خبرنگاری و وظایف کاری اصحاب رسانه واقف هستم و برای رفع مشکلات این حوزه گام های مؤثری بر خواهیم داشت.

دکتر جلالی در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص لایحه نظام جامع رسانه گفت: برای مصوب کردن این لایحه از تجربیات خبرنگاران استقبال خواهیم کرد و پیشنهاد می دهم صنف خبرنگاران و اصحاب رسانه کارگروهی را برای تکمیل این قانون تشکیل دهند، این کارگروه همکاری خوبی با مرکز پژوهش های مجلس می تواند داشته باشد.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس در پاسخ به سوالی در خصوص فراکسیون مستقل در مجلس دهم گفت: از ریاست این فراکسیون کناره گیری نکرده ام، در این فراکسیون هم افرادی حضور یافته اند که گرایش معتدل و مستقلی دارند و خواهان پرداختن به اصلی ترین مسائل کشور هستند در حقیقت فراکسیون مستقل مجلس دهم به جای تقابل به دنبال تعامل است؛ معتقدیم اگر فراکسیون با نمایندگانی هر چند تعداد کم در کنار هم قرار گیرند اثرگذاری بهتر و بیشتری در اداره مجلس خواهند داشت.

برچسب ها

اخبار ویژه، دکتر جلالی