کاظم نسب الباجی تاکید کرد:

صادرات خرما نیازمند دیپلماسی بین المللی

نماینده مردم اهواز، باوی،حمیدیه و کارون در مجلس با بیان اینکه صادرات خرما باید همگام با بازاریابی بین المللی باشد،گفت: نبود صنایع تبدیلی عاملی برای فروش خرما به دلالان است.

 خانه ملت؛ کاظم نسب الباجی درباره وضعیت خرما درکشور،گفت:نبود صنایع تبدیلی برای محصول مهمی همچون خرما که با تلاش های طاقت فرسا توسط کشاورز تولید می شود،عاملی است که کشاورز را مجبور می کند محصول را به دلال بفروش برساند.

نماینده مردم اهواز، باوی،حمیدیه و کارون درمجلس شورای اسلامی،تصریح کرد:تسهیلات کم بهره دراختیار کشاورزان و فارغ التحصیلان کشاورزی قرار بگیرد تا این اقشار پس از برداشت محصول،خرما را به سمت فرآوری شدن سوق دهند.

وی با بیان اینکه دولت باید خرید تضمینی خرما را با نرخ بهنیه در دستورکار قرار دهد،ادامه داد:منظور از تعیین نرخ بهینه برای خرما درنظرگرفتن هزینه تولید و سود مناسب برای خرمادارانی است که درگرمایی هوا برای تولید خرما از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند.

نماینده مردم اهواز، باوی،حمیدیه و کارون درمجلس با بیان اینکه استان خوزستان در مجاورت کشور عراق و کشور های حوزه خلیج فارس است،یادآورشد:صادرات خرما باید همگام با بازاریابی بین المللی باشد.

عضوکمیسیون کشاورزی ،آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه محصول خرما نیازمند صنایع تبدیلی بهینه است تا کشاورز بتواند محصول را با ارزش افزوده بفروش برساند،یادآورشد:عدم صنایع تبدیلی و فرآوری ضربه مهلکی بر نخل داران وارد می کند،زمانی که محصولی همچون خرما فرآوری نمی شود؛نخل دار نمی تواند محصول را در شرایط بهنیه برای مشتریان ارسال کند.

فروش خرما پس از نفت برای ما ارزآوری دارد

رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه نخلداران استان خوزستان،در گفتگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت،گفت: تا 10 روز دیگر زمان برداشت خرما است و این درحالی است که تا این لحظه خرما هنوز در این مناطق قیمت گذاری نشده است.

جاسم حزباوی درباره وضعیت خرماداران استان خوزستان،تصریح کرد:دولت باید با خرید تضمینی متناسب با هزینه تولید خرما را از کشاورزی خریداری کند،این امر به این معنا است که باید برای تعیین نرخ خرید تضمینی خرما علاوه بر درنظرگرفتن هزینه تولید باید سودمناسبی نیز نصیب خرماداران شود.

رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه نخلداران استان خوزستان،یادآورشد: اگرخرید تضمینی با سود مناسب برای خرید خرما از کشاورز تعیین شود ،بدیهی است که حضور دلال در این عرصه منتفی می شود و این درحالی است که فروش خرما پس از نفت برای ما ارزآوری دارد،بنابراین باید در این راستا اقدامات کآر آمدی اندیشده شود.

برچسب ها

اخبار برگزیده