جهت تأمین نظر شورای نگهبان مقرر شد؛

تطابق جنسیت مدیر مدرسه با دانش آموزان الزامی شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تأمین نظر شورای نگهبان تطابق جنسیت مدیر مدرسه با دانش آموزان را از شرایط مدیریت مدرسه لحاظ کردند.

خانه ملت؛ نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه 20 مردادماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیر دولتی اعاده شده از سوی شورای نگهبان، ماده 21 را با 166 رای موافق، 17 رای مخالف و 15 رای ممتنع از مجموع 251 نماینده حاضر در جلسه اصلاح کردند.

ماده 21 که اصلاح شده است، شرایط مدیر مدرسه و مرکز آموزشی و پرورشی را مشخص کرده که بر این اساس شرایط عمومی به این شرح است:

مدیر مدرسه و مرکز آموزشی و پرورشی باید دارای شرایط زیر باشد:

الف: شرایط عمومی:

1. تابعیت جمهوری اسلامی ایران

2. ایمان، اعتقاد و التزام عملی به مبانی و احکام اسلام و برخورداری از حسن شهرت

3. التزام عملی به قانون اساسی و ولایت فقیه

4. عدم وابستگی به رژیم گذشته یا گروهک های منحرف و غیر قانونی

5. نداشتن پیشینه کیفری مؤثر

6. سلامت روانی و نداشتن نقص عضوی که مانع انجام وظیفه است.

7. نداشتن مانع از نظر نظام وظیفه عمومی برای مردان

8. تأهل برای مردان

9. حسن سابقه فرهنگی، آموزشی و پرورشی

10. تطابق جنسیت مدیر مدرسه با دانش آموزان

ب – شرایط اختصاصی:

شرایط اختصاصی مدیر مدرسه غیردولتی همانند مدیر مدرسه دولتی است و شرایط مدیر مرکز آموزشی و پرورشی توسط شورای عالی آموزش و پرورش تعیین می شود.

همچنین تبصره 1 ماده 21 نیز مورد اصلاح قرار گرفت که بر اساس آن نمایندگان با 198 رای موافق، 6 رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 250 نماینده حاضر در جلسه به آن رای دادند.

در تبصره 1 آمده است: مدیران مدارس مختص اقلیت های دینی شناخته شده درقانون اساسی جمهوری اسلامی ایران باید ضمن اعتقاد به مبانی دینی خود، متجاهر به نقض احکام اسلامی در انظار عمومی نباشند و توسط مراجع رسمی خود که تابع و مقیم ایران هستند یا نمایندگان مورد تایید ایشان به وزارت آموزش و پرورش معرفی می شوند./

برچسب ها

اخبار برگزیده