نمایندگان مجلس درگفت وگوباخانه ملت:

فاز اول نوسازی ناوگان هوایی خرید قطعات باشد

تکرار برخی سوانح هوایی در سال های اخیر ضرورت نوسازی ناوگان هوایی کشور را بیش از پیش به ذهن متبادر می کند اما در این میان این نوسازی با توجه به شرایط فعلی اقتصاد کشور و بدعهدی کشورهای غربی با خرید هواپیما ممکن نیست.

خانه ملت؛ صنایع هوایی ایران پس تحمل سال ها تحریم ظالمانه در مسیر تحولی قرار گرفته تا با از بین رفتن موانع بین المللی راه پیشرفت و توسعه را از سر بگیرد که این مسیر بازهم با بدعهدی کشورهای غربی در فروش ایرباس و بوئینگ به ایران ناکام ماند.

با توجه به اینکه عمر بسیاری از هواپیماها در کشور ما از سن استانداردجهانی گذشته و تکرار برخی سوانح هوایی ضرورت نوسازی این ناوگان را به ذهن متبادر می کند باید دید در شرایط فعلی که امکان خرید هواپیما از دو شرکت ایرباس و بوئینگ نیست بهترین گزینه برای کاهش صدمات و خسارات هوایی چه چیزی است.

به زعم بسیاری از کارشناسان خرید قطعات هواپیما در شرایط فعلی کشور می تواند به نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی و همچنین کاهش سوانح آن منجر شود.هرچند بخش اعظمی از سوانح هوایی کشور ما، تحت تاثیر اشتباهات انسانی یا حوادث محیطی رخ داده،اما نمی توان از فرسوده بودن بخش بزرگی از ناوگان هوایی و عمر بالای هواپیماها غافل شد،چرا که با افزایش ساعات پروازی هواپیما عموما از کارایی آنان کاسته شده که خطر رخ دادن سوانح هوایی را نیز افزایش می دهد.

به عنوان اولین قدم در جهت روزآمد سازی ناوگان هوایی، باید به حجم وسیع هواپیماهای زمین گیر و منتظر قطعه که از نظر اقتصادی همچنان صرفه پروازی را دارند، توجه داشت.اکثر ناوگان زمین گیر در کشور ما، به دلیل نبود قطعات لازم از پرواز محروم می باشند، این هواپیماها که گاها به دلیل کمبود برخی از بخش های ساده زمین گیر شده اند، علاوه بر هزینه های بالا به جهت نگهداری و همچنین پارک خود در رمپ های پروازی،شرکت ها را نیز در مضیقه عملیاتی قرار داده اند از این رو می توانیم با اولویت قراردادن خرید قطعات برای این نوع هواپیماها بسیاری از مشکلات مسافران و همچنین فرودگاه های کشور را کاهش دهیم.

برخی از کارشناسان بر ضرورت عقد قرارداد با شرکت هایی غیر از بوئینگ و ایرباس در مرحله اول برای واردکردن برخی قطعات هواپیما ها تاکید دارند تا به این ترتیب در فرصتی مناسب زمان برای انتخاب شرکتی مطمئن جهت خرید هواپیما صورت بگیرد درمیان تمامی این تفاسیر حرکت به سمت راه اندازی خط تولید هواپیما امری ضروری است،زیرا کشوری چون ایران که توانسته درسال های اخیر توانمندی خود در تمامی حوزه ها را به معرض نمایش بگذارد؛دراین عرصه مهم نیز قابلیت های بسیاری دارد که با حمایت های کارآمد می تواند عملکرد خود را به نتیجه بخشی مطلوب نزدیک کند.

خبرگزاری خانه ملت، برای بررسی مشکلات صنعت حمل و نقل هوایی کشور و همچنین پیدا کردن راهکاری برای بهبود وضعیت این ناوگان به گفت وگویی با نمایندگان مجلس پرداخته ایم که در ذیل می خوانید:

کوسه غراوی: خرید قطعات هواپیما بهترین گزینه برای نوسازی ناوگان هوایی کشور

شهرام کوسه غراوی درگفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر ضرورت ایمن سازی وضعیت ناوگان حمل و نقل هوایی کشور،گفت:خرید قطعات هواپیما برای نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی کشور در شرایط فعلی ضروری است.

نماینده مردم مینودشت،گالیکش،کلاله و مراوه تپه درمجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه تکرار سوانح هوایی نشان از فرسودگی ناوگان حمل و نقل هوایی کشور دارد،افزود:باید با نیازسنجی دقیق در بحث ناوگان حمل و نقل هوایی نسبت به نوسازی این ناوگان اقدام شود.

تکرار نقص فنی در هواپیما ها حق و حقوق مسافران را ضایع می کند

وی با اشاره به نقص فنی دو هواپیما در روزهای اخیر که منتهی به لغو پرواز شده است،گفت: تکرار چنین حوادثی حق و حقوق مسافران را ضایع خواهد کرد.

این نماینده مردم درمجلس دهم،با بیان اینکه با وجود بدعهدی شرکت های بوئینگ و ایرباس امکان خرید از این دوشرکت دیگر وجود ندارد،تصریح کرد: باید به دنبال شرکت های دیگری برای عقد قرارداد جهت خرید هواپیما باشیم تا به این ترتیب نوسازی ناوگان هوایی هر چه سریع تر صورت بگیرد.

وی،ادامه داد:باتوجه به شرایط اقتصادی فعلی کشور و با اولویت بندی نیازها خریدقطعات هواپیما،بهترین گزینه برای نوسازی ناوگان هوایی کشور است که با این اقدام می توانیم از احتمال بروز حوادث مختلف جلوگیری کنیم.

عضوکمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی،یادآور شد:تسریع درخرید قطعات هواپیما باید با حمایت های کارآمد مسئولان واقع شود تا ایمن سازی ناوگان هوایی را شاهد باشیم.

قلی الله قلی زاده: بی توجهی به تامین قطعات هواپیماها فاجعه آفرین است

قلی الله قلی زاده در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به عمر بالای ناوگان حمل و نقل هوایی کشور، گفت: نوسازی هواپیماهای موجود در کشور برای ایمن سازی پروازها ضروری است.

نماینده مردم کلیبر،خدافرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در حال حاضر خرید هواپیما ضرورتی ندارد، افزود: با توجه به اینکه اولویت های بسیاری درحوزه راه و شهرسازی وجود دارد باید در این حوزه به مهم ترین اولویت ها که در صورت بی توجهی خسران آفرین است توجه کنیم.

وی با تاکید براینکه می توانیم با خرید قطعات هواپیما نوسازی نوگان هوایی کشور را ممکن کنیم، تصریح کرد:با توجه به بدعهدی دو شرکت ایرباس و بوئینگ و همچنین شرایط اقتصادی کشور بهتر است از خرید هواپیما منصرف و به خرید قطعات آن اقدام کنیم.

این نماینده مردم درمجلس دهم، با اشاره به دو حادثه اخیر رخ داده در فروگاه که منجر به لغو پرواز شده است،گفت: تامین قطعات هواپیماها می تواند از بروز نقص فنی در آن ها جلوگیری کرده و به این ترتیب امنیت سفر با هواپیما افزایش خواهد یافت.

وزارت راه و شهرسازی باید با یک برنامه منسجم به نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی بپردازد

الله قلی زاده با تاکید براینکه وزارت راه و شهرسازی باید با یک برنامه منسجم به نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی بپردازد، ادامه داد:هرچند درکشور ما استفاده از حمل و نقل هوایی کم است؛اما بی توجهی به نوسازی این ناوگان می تواند فاجعه آفرین باشد.

عضوکمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی،یادآور شد:رعایت آیین نامه حقوق مسافران در پروازهای هوایی باید از سوی تمامی ایرلاین ها رعایت شود که نمونه آن باید در نوسازی ناوگان هوایی مشهود باشد.

هاشمی تختی نژاد: تامین قطعات راهکاری برای جلوگیری از تکرار نقص فنی در هواپیماها/ دولت حمایت کند

حسین هاشمی تختی نژاد درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،با اشاره به نقص فنی دو هواپیما در روزهای اخیر که منتهی به لغو پرواز شده است،گفت: تکرار چنین حوادثی نشان از ضرورت نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی کشور دارد.

نماینده مردم بندرعباس،قشم،بندرخمیر،حاجی آباد و ابوموسی درمجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه باید ناوگان هوایی کشور نوسازی شده تا امنیت جانی مسافران تامین شود، افزود: با توجه به محدودیت های پیش روی کشور و همچنین بدعهدی دو شرکت بوئینگ و ایرباس برای تحویل هواپیما به ایران باید راهکار دیگری برای جبران فرسودگی ناوگان حمل و نقل هوایی درنظر گرفته شود.

این نماینده مردم درمجلس دهم، ادامه داد: خرید قطعات برای نوسازی ناوگان هوایی در شرایط فعلی کشور بهترین راهکاری است که می تواند از حجم حوادث احتمالی درپروازها بکاهد.

اعتماد مجدد به غرب در موضوع خرید هواپیما منطقی نیست

هاشمی تختی نژاد با بیان اینکه در موضوع خرید هواپیما اعتماد مجدد به غرب منطقی نیست، تصریح کرد: در شرایط فعلی باید با خرید قطعات هواپیماها تا حدودی نوسازی ناوگان را انجام داده تا در فرصت مناسب نسبت به خرید هواپیما اقدام شود.

وی با تاکید براینکه ادامه روند فعلی در فرسودگی ناوگان هوایی نسبت استفاده از آن درکشور را به شدت کاهش خواهد داد،گفت:فرسودگی ناوگان هوایی کشور هرروز خطر جانی برای مسافران را درپی دارد از این رو باید هرچه سریع تر اقداماتی دراین راستا صورت بگیرد.

دولت روند نوسازی ناوگان هوایی کشور را پیگیری کند

این نماینده مردم در مجلس دهم،تاکید کرد:کشورهای مدعی حقوق بشر باید بدعهدی کشورهای غربی در فروش هواپیما به ایران را پیگیری کنند؛زیرا این موضوع به طور مستقیم با جان افراد در ارتباط است.

عضوکمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی،یادآور شد: دولت باید با تخصیص اعتبارات کارآمد روند نوسازی ناوگان هوایی کشور را پیگیری کند./

برچسب ها

اخبار برگزیده