بائوج لاهوتی:

ضرورت سرمایه گذاری خارجی در میادین مشترک نفتی

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: منابع داخلی برای سرمایه گذاری در میادین مشترک نفتی کافی نیست به همین دلیل به سرمایه گذاری خارجی نیاز داریم.

خانه ملت؛ مهرداد بائوج‌لاهوتی امروز (یکشنبه 31 مردادماه) در نطق میان دستور خود با اشاره به مبحث قراردادهای نفتی، گفت: ظرفیت برداشت ایران از میادین نفتی حدود 28 درصد است و اگر یک درصد به این ظرفیت اضافه شود به معنای برداشت 8 و نیم بشکه بیشتر است که معادل 350میلیارد دلار به تولید اضافه خواهد شد و هر یک دلار سرمایه‌گذاری در بخش نفت 6 دلار سود آوری دارد.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر امروز در میادین مشترک نفتی سرمایه‌گذاری نکنیم فردا نیز نخواهیم نتوانست، چراکه در میادین مشترک کشورهای مانند عراق، قطر، عربستان و.. نیز وجود دارند و آن‌ها برداشت می‌کنند لذا اگر در دستیابی به این کار اشکالاتی وجود دارد باید آن را برطرف کرد.

لاهوتی با بیان اینکه در قانون برنامه ششم برای رسیدن به یک رشد اقتصادی 8درصد نیاز به 720میلیارد دلار سرمایه نیاز است، افزود: در همین 720 هزارمیلیارد دلار سرمایه‌گذاری، 160هزارمیلیارد تومان سرمایه‌گذاری خارجی نهفته است، درواقع 5/22 درصد از این مبلغ سرمایه‌گذاری خارجی است اما باید چطور باید به این مبلغ رسید؟

وی با بیان اینکه منابع داخلی برای سرمایه‌گذاری در میادین مشترک نفتی کافی نیست به همین دلیل به سرمایه‌گذاری خارجی نیاز داریم، اضافه کرد: امروز کشور با 6 میلیون بیکار، 5 میلیون معتاد، 11 میلیون حاشیه‌نشین و 15 میلیون پرونده قضایی دست به گریبان است و حالا این معضلات چگونه باید جمع شود؟ لذا راهی جز جذب سرمایه‌گذار خارجی نداریم.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند باید به رشد اقتصادی 8 درصد در کشور برسیم، گفت: دولت در برنامه ششم 720 هزار میلیارد تومان را آنالیز کرده و من نمی‌خواهم به این آنالیز بپردازم اما باید بدانیم که؛ 5/14درصد آن منابع عمومی، 8 درصد صندوق توسعه 1/13 درصد بازار سرمایه، 24 تسهیلات بانکی، 3/3 درصد بخش خصوصی و 2/22 درصد نیز سرمایه‌گذاری خارجی است./

برچسب ها

اخبار برگزیده