نمایندگان در گفت وگو با خانه ملت؛

ضرورت توجه دولت به حل مشکلات معیشتی زوج های جوان

نمایندگان مجلس با هشدار نسبت به کاهش رشد جمعیت طی سال های اخیر تاکید کردند مشکلات اقتصادی و نبود اطمینان به داشتن شغل پایدار منجر به کاهش جمعیت شده است.

خانه ملت؛ بیش از دو سال از ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت از سوی رهبر معظم انقلاب می‌گذرد اما به عقیده بسیاری از کارشناسان حوزه سلامت این سیاست‌ها تاکنون به شکل قابل قبولی شکل اجرایی به خود نگرفته است، کاهش رشد جمعیت کشور در مقایسه با ده‌های گذشته نشان می دهد که افراد در شرایط امروز جامعه تمایلی به فرزندآوری و افزایش جمعیت ندارند که مهم ترین دلیل دراین باره نبود امکانات کافی برای زندگی و مشکلات اقتصادی عنوان می شود.

به گفته نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی اگرچه از زمان ابلاغ سیاست های جمعیتی تاکنون دستگاه ها و نهادها به ویژه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اقدامات قابل قبولی را درراستای تشویق مردم به فرزندآوری انجام داده است، اما این اقدامات به تنهایی کافی نیست و طبق تاکیدات آنان تا زمانی که مشکلات اقتصادی درجامعه حل نشود و امکانات عمومی در کشور افزایش پیدا نکند؛ نمی توان به افزایش جمعیت و جلوگیری از سالمندی جمعیت در جامعه امیدوار بود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه درحال حاضر هیچ زوج جوانی تمایل به داشتن بیش از یک فرزند ندارند تاکید دارند که مسئولان باید برای اجرای موفق سیاست های جمعیتی امکانات رفاهی را برای مردم فراهم کنند؛ زیرا به طورحتم با تدابیر وراهکارهایی مانند افزایش مرخصی زایمان آن هم تنها برای زنان شاغل و یا رایگان شدن هزینه زایمان طبیعی نمی توان انتظار افزایش جمعیت را داشت.

قربانی: ۲۳درصد از زوج های جوان تک فرزند هستند/کاهش رشد جمعیت از ۲.۳ درصد به کمتر از یک درصد

محمدحسین قربانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه افزایش جمعیت وتعالی خانواده با بخشنامه و قانون اجرایی نخواهد شد، گفت: یکی از مولفه‌های مهم و تاثیرگذار در نمودار افزایش جمعیت اشتغال است، بیکاری و کاهش اشتغال سبب شده که افزایش جمعیت از 2.3 درصد در دهه 60 تا 70 به کمتر از یک درصد کاهش پیدا کند؛ بنابراین این مشکل اعلام خطری برای پیری جمعیت و کاهش نیروی جوان است.

نماینده مردم آستانه اشرفیه درمجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه برای اجرای سیاست‌های جمعیتی و افزایش جمعیت باید اقدامات اساسی و ریشه ای انجام داد، افزود: آنچه که امروز اکثر خانواده ها را به عدم فرزندآوری ترغیب کرده بحث معیشت و اشتغال است زیرا طبق آمارهای مطرح شده حدود 23 درصد از زوج های جوان تک فرزند و حدود 18 درصد از زوج ها بدون فرزند هستند؛ بنابراین این آمار نشان می دهد که ذائقه زوج ها برای فرزند آوری کاهش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه قریب به 80 تا 82 درصد از خانواده‌های بی‌تمایل به داشتن فرزند مشکلات معیشتی و اشتغال دارند، تصریح کرد: زندگی امروز جامعه متاسفانه به سمت مصرف‌گرایی، تجمل‌گرایی و رفاه عمومی سوق پیدا کرده بنابراین باید مسائل و مشکلات اقتصادی را در جهت افزایش جمعیت حل کرد؛ البته در دوره قبلی مجلس برای اجرای بهتر سیاست‌های جمعیتی قانون افزایش مرخصی زایمان از 6 ماه به 9 ماه تصویب شد.

این نماینده مردم درمجلس دهم با اشاره به اینکه افزایش مراخصی زایمان از 6 به 9 ماه برای افزایش جمعیت به تنهایی موثر نیست، گفت: بنابراین باید در بخش فرهنگ عمومی اقدامات قابل قبولی را انجام داد و امکانات و بستر لازم برای اجرای سیاست های جمعیتی فراهم کرد.

نایب رییس کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه درمجلس گذشته طرحی تحت عنوان طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده در کمیسیون فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت، افزود: این طرح دارای مشکلات اساسی و بسیاری بود که به جهت نواقص نتوانست به مرحله پایانی بررسی برسد، اما حال که این طرح درصحن علنی این دوره از مجلس اعلام وصول شده باید درجهت رفع مشکلات آن اقدامات اساسی صورت گیرد؛ زیرا باید دولت را مجاب کرد که برای فرزندان تا سن 7 سالگی حمایت هایی را درنظرگیرد.

بنیادی: کاهش رشد موالید در کشور

بهروز بنیادی با اشاره به اینکه جمعیت کشور به سمت سالمندی پیش می‌رود، گفت: طبق پیش بینی کارشناسان حوزه بهداشت وسلامت تا 10 سال آینده اگر راهکاری برای افزایش جمعیت درنظرگرفته نشود، بیش از 25 درصد جمعیت کشور سالمند می شود؛ بنابراین این رویه به نفع کشور نبوده و جامعه برای پیشرفت نیاز به نیروی جوان دارد.

نماینده مردم کاشمر، خلیل‌آباد و بردسکن در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در اجرای سیاست‌های جمعیتی همه دستگاه‌ها باید به وظایف خود به درستی عمل کنند، افزود: در اجرای سیاست های جمعیتی تنها تسهیل شرایط ازدواج کافی نبوده و باید به مشکلات اشتغال و مسکن زوج‌های جوان نیز توجه کرد.

وی با بیان اینکه رشد جمعیت در سال های اول پس از پیروزی انقلاب افزایش ناگهانی داشت، تصریح کرد: متاسفانه تبعات این موضوع در سال‌های بعد در جامعه به شکل افزایش تعداد بیکاران خودنمایی کرد بنابراین جوانان در حال حاضر با درنظر گرفتن مسائلی مانند نبود شغل معین و نبود اطمینان از آینده تمایلی به فرزندآوری ندارند.

بنیادی با تاکید بر اینکه برای افزایش جمعیت، وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه ها وظایف محوله را به درستی اجرا کنند، گفت: از سوی دیگر وزارت مسکن و شهرسازی نیز باید رفع مشکلات حوزه مسکن را در اولویت قرار دهد؛ از این رو دراجرای سیاست های جمعیتی کشور همه دستگاه ها و نهادها باید با تعامل اقدامات لازم را انجام دهند.

این نماینده مردم درمجلس دهم با اشاره به اینکه بخش سلامت درحوزه سیاست های جمعیتی برعهده وزارت بهداشت است، افزود: اما مسائل جانبی دراین باره در حیطه وظایف وزارتخانه‌های دیگر است، درحال حاضر رشد موالید درکشور کاهش پیدا کرده و راه حل برون رفت از این مشکل باید مد نظر دولت و مجلس قرار گیرد.

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کنترل و پیشگیری از جمعیت در دوره ای، سیاست وزارت بهداشت بوده است، تصریح کرد: البته اجرای این سیاست ها درحال حاضر از سوی وزارت بهداشت درراستای اجرای سیاست های جمعیتی لغو شده است، همچنین هزینه های زایمان توسط وزارت بهداشت رایگان شده است؛ اما هیچ کدام از این موارد مشوق فرزندآوری نیست، بنابراین مشوق افزایش جمعیت حل مشکلات اقتصادی ازجمله مسکن، اشتغال و دسترسی آسان به مسائل رفاهی و اجتماعی است.

مشکلات اقتصادی حل نشود، سیاست‌های جمعیتی محقق نمی‌شود

سیده فاطمه ذوالقدر نیز درخصوص اجرای سیاست‌های جمعیتی ابلاغی مقام معظم رهبری، گفت: اجرای سیاست‌های جمعیتی و رشد جمعیت ارتباط بسیاری به حل مشکل اشتغال در کشور دارد، در شرایطی که رونق اقتصادی وجود نداشته و جوانان بسیاری در جامعه بیکار هستند، ازدواجی صورت نگرفته و به تبع آن افزایش جمعیتی هم صورت نمی گیرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس درمجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کاهش رشد جمعیت علل بسیاری دارد، افزود: علت‌ها در این حوزه باید به شکل ریشه ای مورد بررسی قرار گیرد اما به طورحتم بی‌رغبتی افراد به فرزندآوری ریشه درمسائل اقتصادی دارد؛ از این رو برای تحقق افزایش جمعیت باید تدبیری برای شرایط نامناسب اقتصادی، بیکاری و فقر اندیشید.

وی با تاکید بر ضرورت اجرای سیاست‌های قابل قبول در جهت افزایش اشتغال و رونق اقتصادی، تصریح کرد: مجلس و دولت باید با تعامل وهمکاری شرایط را برای رونق اقتصادی، افزایش سرمایه گذاری‌های داخلی و خارجی، کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و افزایش اشتغال فراهم کنند؛ در حال حاضر مهم ترین مشکل در جامعه نبود شغل و حرفه مناسب برای جوانان پسر و دختر است.

این نماینده مردم درمجلس دهم، گفت: تا زمانی که مشکلات اقتصادی حل نشود، تصویب قوانینی مانند افزایش مرخصی زایمان از 6 ماه به 9 ماه تاثیری در افزایش جمعیت ندارد.

عضو هیات رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه کاهش جمعیت، سیر نزولی ازدواج و افزایش طلاق، جمعیت کشور را به سمت پیری سوق می دهد، تصریح کرد: متاسفانه به دلیل وجود مشکلات اقتصادی سن ازدواج، میزان اعتیاد و طلاق در جامعه افزایش پیدا کرده و به طورقطع طی چند سال آینده تعداد سالمندان در کشور افزایش پیدا می‌کند، بنابراین باید برای کاهش مشکلات اجتماعی و فرهنگی و افزایش جمعیت مشکلات اقتصادی را حل و اشتغال را افزایش داد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اشتغال، اشتغالزایی، افزایش جمعیت، تنظیم جمعیت، جمعیت، رونق اقتصادی، رونق اقتصادی و اشتغال، زنان شاغل، طلاق، مرخصی، مرخصی 9 ماهه زایمان، معضل بیکاری کشور، نرخ طلاق، پیشگیری از طلاق، کمیسیون فرهنگی