با رأی نمایندگان صورت گرفت:

دولت مجاز به اخذ وام ۵ میلیارد دلاری از روسیه برای اجرای طرح های عمرانی شد

نمایندگان مردم در خانه ملت به دولت اجازه دادند جهت اجرای طرح های عمرانی، مبلغ ۵ میلیارد دلار از دولت روسیه وام دریافت کند.

خانه ملت؛ نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه 3 شهریور) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه اصلاحیه بودجه سال 95 کل کشور، با پیشنهاد غلامرضا تاجگردون مبنی بر الحاق یک تبصره به ماده واحده این لایحه با 148 رأی موافق، 45 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 238 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند که براساس این مصوبه به دولت اجازه داده می‌شود تا مبلغ 5 میلیارد دلار از دولت روسیه برای اجرای طرح‌های تملک دارایی و سرمایه‌ای وام اخذ کند.

محمدرضا پورابراهیمی در مخالفت با پیشنهاد مذکور گفت: بررسی و تصویب موضوعی مانند اخذ وام از دولت‌های خارجی باید در قالب لایحه از سوی دولت به مجلس ارائه شود، البته اخذ وام 2 درصد خوب است، اما این پیشنهاد دارای اشکالات شکلی است.

وی ادامه داد: قطعاً طرح‌ها و لوایح باید براساس آیین‌نامه داخلی مجلس مورد بررسی و تصویب قرار گیرد و موضوعی مانند اخذ وام از دولت‌های خارجی در حین اصلاح بودجه جایی ندارد و قطعاً مغایر با اصول 52 و 53 قانون اساسی است.

در ادامه محمدقسیم عثمانی در موافقت با پیشنهاد تاجگردون گفت: در شرایط کنونی کشور برای اجرای طرح‌های عمرانی با مشکلات اعتباری روبرو است که می‌توان با اخذ وام از دولت روسیه این طرح‌ها از جمله در حوزه انرژی هسته‌ای، نیرو، راه‌آهن، بزرگراه‌ها، شبکه‌های آبیاری، طرح‌های انتقال آب و بسیاری دیگر از موضوعات را به اتمام رساند.

همچنین محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در رابطه با پیشنهاد مذکور گفت: در تبصره 3 قانون بودجه سال 95 به دولت مجوز داده شده تا سقف 50 میلیارد دلار از منابع خارجی از طریق فاینانس استفاده کند که این موضوع نسبت به سال گذشته 19 میلیارد دلار افزایش داشته است.

وی تصریح کرد: به طور حتم برای دستیابی به رشد 8 درصدی در اقتصاد باید از منابع داخلی و خارجی استفاده کنیم، اما در بودجه برای استفاده از این منابع تنها راه فاینانس تعیین شده بود که با پیشنهاد امروز نمایندگان راه‌ها برای کسب این اعتبارات متنوع می‌شود.

نوبخت افزود: با توجه به دیپلماسی خارجی کشورمان برای اینکه فقط منابع اعتباری غرب مورد توجه قرار نگیرد، در پیشنهاد امروز منابع اعتباری کشورهای شرق هم اضافه شد که این یک فرصت برای ایران فراهم می‌کند که از رقابت بنگاه‌ها استفاده کند.

وی ادامه داد: قطعاً دولت موافق پیشنهاد امروز نمایندگان است و اخذ وام از دولت روسیه موجب اجرای طرح‌های عمرانی و تملک دارایی سرمایه‌ای می‌شود، زیرا در شرایط کنونی حدود 2 هزار طرح ناتمام در کشور وجود دارد که برای اجرای آنها به 400 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

براساس تبصره الحاقی مذکور؛ به دولت اجازه داده می‌شود با رعایت سقف مقرر در تبصره 3 قانون بودجه سال 95 کل کشور تا مبلغ 5 میلیارد دلار وام از دولت روسیه برای طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای با شرایط زیر اخذ نماید:

1- وام دریافتی صرفاً برای طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای امور زیربنایی و تولیدی پیوست شماره یک قانون بودجه کل کشور با اولویت‌های انرژی های نو، هسته‌ایف نیرو،‌ راه‌آهن، بزرگراه‌ها، سدها، شبکه‌های آبیاری و طرح‌های انتقال آب اختصاص می‌یابد.

2- طرح‌های موضوع بند 1 با پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

3- نحوه اعمال حساب وام دریافتی، تعیین مدت بازپرداخت و میزان سهم ساخت داخلی و سایر شرایط وام به پیشنهاد مشترک وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی، سازمان برنامه و بودجه کشور به تصویب هیات وزیران می‌رسد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اعتبارات طرح های عمرانی بودجه، اعتبارات عمرانی، انتقال آب، بخش زیربنایی، تقویت دیپلماسی، روابط ایران و روسیه، منابع داخلی