کریمی نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس:

سهم وقف در اقتصاد ملی مشخص شود

نماینده اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی خواستار تعیین سهم وقف در اقتصاد ملی و تولید ناخالص داخلی شد.

خانه ملت؛ علی‌اکبر کریمی در نشست مشترک با مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی با تاکید بر لزوم تغییر رویکرد سنتی اوقاف و حرکت به سمت ایجاد یک رویکرد جدید و مدرن با حفظ حقوق شرعی وقف و اوقاف اظهار کرد: خوشبختانه بخشی از این کار به واسطه استفاده از اتوماسیون در سیستم کاری و اداری این سازمان انجام شده است، اما همچنان فضا برای ایجاد یک رویکرد جدید وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه کلیه بخش‌های اوقاف مانند امور خیریه و مساجد باید مورد توجه قرار گیرند، افزود: امور خیریه از جمله بخش‌های نیازمند توجه و توسعه بیشتر است. نهاد وقف و امور خیریه قدیمی‌ترین و موثرترین نهادهای اجتماعی برای عمران، آبادانی، رفع مشکلات و ارائه خدمات است، اما متاسفانه تاکنون امور خیریه متولی خاصی در کشور نداشته است.

کریمی عنوان کرد: موسسات خیریه صرفا با اخذ مجوز از نیروی انتظامی که متاسفانه سنخیتی در این زمینه ندارد، اقدام به کار می‌کنند و در طول زمان، نظارت و پایشی در روند کاری آنها اعمال نمی‌شود. در این زمینه اوقاف و امور خیریه با توجه به پتانسیل‌های خود می‌تواند وارد این عرصه شود و فضا را برای جلب و جذب کلیه ظرفیت‌های جامعه فراهم کند.

وی یکی از مباحث کلی کشور را اقتصاد وقف عنوان کرد و با بیان اینکه باید سهم وقف در تولید ناخالص داخلی و اقتصادی ملی برآورد شود، گفت: مسلما سهم وقف در اقتصاد ملی میزان بالایی است، اما به نظر می‌رسد در این زمینه کمتر کار شده است. با توجه به اینکه وقف در عرصه‌های صنعتی، کشاورزی، خدماتی، بهداشتی و درمانی فعال است، برآورد این سهم میزان تاثیرگذاری این حوزه را نشان می‌دهد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مدیریت بزرگترین دانشگاه‌های اروپایی، مراکز درمانی و جذب کمک‌های اجتماعی به واسطه امور خیریه، تصریح کرد: سرمایه‌گذاری در این عرصه و تعیین عواید وقف برای بروزرسانی ارزش موقوفات، رشد و بالندگی وقف را در پی داشته و البته نقش بالایی در رشد اقتصاد ملی به همراه خواهد داشت.

وی بر لزوم ارتباطات موثر بین منابع موقوفات و مردم تاکید کرد و گفت: اگر در روستایی مردم عواید و خروجی وقف را شاهد باشند، قطعا خود حامی وقف خواهند بود و اگر خلاف این امر رخ دهد قطعا کاهش انگیزه و مشارکت را شاهد خواهیم بود، به همین دلیل لازم است که به منظور رشد مشارکت مردم عواید وقف به سرعت به نزدیک‌ترین فضا اختصاص یابد.

کریمی با بیان اینکه موضوع فرهنگ یکی از نکات مورد تاکید مقام معظم رهبری است، وقف را نیز یکی از زیربخش‌های اساسی حوزه فرهنگی دانست و اظهار کرد: در این راستا کارگروه و اتاق فکر فرهنگی در مجلس شورای اسلامی تشکیل شده است که پیشنهادات و طرح‌های مورد نظر در این فضا بررسی می‌شود و آمادگی لازم برای پیگیری مسائل موجود در زمینه وقف در این کارگروه‌ و اتاق‌ فکر مهیاست و در صورت نیاز در حوزه قانون‌گذاری یا ارتباط‌گیری با دستگاه‌های ملی اقدام می‌شود.

وی با اشاره به مدیریت سازمان اوقاف و امور خیریه که توسط حجت‌الاسلام محمدی صورت می‌گیرد، گفت: باید از این مزیت مدیریتی به منظور پیشبرد اهداف مدد گرفت.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در خصوص طرح توسعه امامزاد ه محمد عابد(ع)، امامزادگان عبدالله و آمنه خاتون(ع) در اراک گفت: در بازدیدی که اخیرا از امامزاده محمد عابد(ع) و بحث توسعه آن صورت گرفت، بر موضوع تملک اراضی حاشیه بقعه این امامزاده با استاندار مرکزی رایزنی و بر پیگیری این امر تاکید شد و با توجه به قطب زیارتی بودن این امامزاده ضرورت توسعه آن کاملا محسوس است.

به گزارش ایسنا، کریمی اضافه کرد: با توجه به اینکه توسعه بقعه متبرکه امامزادگان عبدالله و آمنه خاتون(ع) منوط به در اختیار داشتن دبیرستان کنار این بقعه است و از سویی با توجه به اینکه دانشگاه اراک در میدان شریعتی به سایت دانشگاه در سردشت منتقل خواهد شد، می‌توان با خرید ساختمان این دانشگاه و در اختیار آموزش و پرورش قرار گرفتن آن، موضوع توسعه امامزاده و البته تامین دبیرستان منطقه را انجام داد. بقعه متبرکه امامزادگان عبدالله و آمنه خاتون قطب و محور فرهنگی اراک است و با توجه به حجم مراجعات اجرای طرح توسعه آن ضرورت دارد.


 

برچسب ها

اخبار برگزیده