بختیاری تاکیدکرد:

ایجاد صنایع تبدیلی در ییلاق و قشلاق عاملی برای فرآوری بهینه محصول عشایر

عضو هیئت رییسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه ایجاد صنایع تبدیلی در ییلاق و قشلاق عاملی برای فرآوری محصول عشایر است، گفت: خرید تضمینی دام از عشایر متضمن هزینه تولید و سود منطقی برای دامداران عشایری باشد.

 خانه ملت؛ علی بختیاری درباره وضعیت دام عشایر، گفت: فرآوری محصولات عشایر با عنایت به پراکندگی دامدارهای عشایر کار دشورای است و البته با صنایع تبدیلی می توان گوشت دامدارهای عشایری را در بسته بندی مناسب و شکیل قرار داد.

صندوق حمایت از عشایر کشور در راستای ایجاد صنایع تبدیلی برای فرآوری محصولات دامی عشایری وارد عمل شود

نماینده مردم بافت ،رابر و ارزوئیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متمرکز نبودن دامدارهای عشایر ،فرآوری محصولات دامی را با مشکل روبرو می کند، تصریح کرد: صندوق حمایت از عشایر کشور می تواند در راستای ایجاد صنایع تبدیلی برای فرآوری محصولات دامی عشایری وارد عمل شود.

بختیاری، افزود: صندوق حمایت از عشایر کشور با وام و تسهیلات مناسب عشایر این قشر زحمتکش را یاری دهند تا عشایر بتوانند بسیاری از محصولات خود را از قبیل ماست، شیر، پنیر، کره و غیره را به طریق فرآوری شده رهنمون بازار کنند.

وی،ادامه داد:عشایر با توجه به اینکه کوچ رو هستند، بدیهی است که در یک مکان خاص متمرکز نیستد و این امرموجب می شود نتوانند در راستای فرآوری محصول به نحو مطلوب درآمدزایی کنند.

نرخ خرید دام از عشایر برطبق هزینه تولید و سود منطقی برای دامدار تعیین شود

نماینده مردم بافت ،رابر و ارزوئیه در مجلس با بیان اینکه ساماندهی اراضی که به عشایر اختصاص دادند باید در دستورکار قرار بگیرد، تصریح کرد: افزایش امکانات اراضی تحت اختیار عشایر برای ایجاد مراکز صنایع تبدیلی می تواند وضعیت عشایر این قشر زحمتکش را سروسامان ببخشد.

وی با بیان اینکه ایجاد صنایع تبدیلی در ییلاق و قشلاق برای دامدارها در نظرگرفته شود، یادآورشد: متمرکز شدن اسکان عشایر دامدار دراین مناطق می تواند محصولات این قشر زحمتکش را به نحو مطلوب به طریق فرآوری وارد بازار کند.

عضو هیئت رییسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه خرید تضمینی دام عشایر زمانی توجیه اقتصادی دارد که محصول با نرخ مناسب خریداری شود ،یادآورشد: نرخ خرید دام از عشایر برطبق هزینه تولید و سود منطقی برای دامدار تعیین شود./

برچسب ها

آب و منابع طبیعی، اخبار برگزیده، ایلات و عشایر، توسعه روستایی و عشایری، دامدار، دامداران، دامداری، دامداری و کشاورزی، صنایع تبدیلی، عشایر، عشایر ایرانی، هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی