خبر

مسیر شما: اخبار نظر مثبت مجلس به اجباری شدن مشاوره ژنتیک
نظر مثبت مجلس به اجباری شدن مشاوره ژنتیک

سخنگوی کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس با تاکید بر نظر مثبت مجلس نسبت به اجباری شدن مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج، از تلاش ویژه مجلس برای تصویب آن در لایحه برنامه ششم خبر داد.

  خانه ملت؛ محمدنعیم امینی فرد در رابطه با آخرین وضعیت لایحه اجباری شدن مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج در کمیسیون متبوع خود، گفت: دولت در لایحه برنامه ششم اجباری شدن مشاوره ژنتیک را پیشنهاد داده و این لایحه هم اکنون در کمیسیون در حال بررسی است و اعضای کمیسیون نهایت اهتمام خود را برای تصویب آن به کار می برند.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه منابع مورد نیاز لایحه اجباری شدن مشاوره و آزمایش ژنتیک پیش از ازدواج مشخص شده است، تصریح کرد: اعضای کمیسیون به صورت جدی از تصویب این لایحه حمایت و نهایت اهتمام خود را برای اجرایی شدن آن به کار می برند زیرا تحقق آن در کاهش معلویت ها موثر است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه اجباری شدن مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج نقش موثری در کاهش معلولیت‌های کشور دارد، یادآور شد: اعضای کمیسیون بهداشت توجه و نگاه مثبتی به این موضوع دارند و در پی آن خواهیم بود با تصویب نهایی در مجلس زمینه اجرای این مهم به عنوان نیاز پایه جامعه فراهم شود.

وی با بیان اینکه پیشگیری از معلولیت ها وظیفه سازمان بهزیستی است، گفت: سیاستگذاری این موضوع توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان متولی امر سلامت انجام می شود.

امینی فرد با یادآوری اینکه انجام مشاوره ژنتیک بسیار هزینه‌بر است، گفت: برای پیشگیری از معلولیت‌ها این مشاوره باید در زمان مشخص انجام شود هر چند بعد از عمل لقاح هم می توان این مشاوره ها را انجام داد اما بسیار هزینه بر بوده و نیاز به تکنیک های تهاجمی دارد از این رو مساله مهم در انجام مشاوره های ژنتیک این است که زوجین قبل از بارداری نسبت به انجام آن اقدام کنند.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس دهم، با بیان اینکه ازدواج های فامیلی در بروز معلولیت ها نقش عمده ای دارد، یادآور شد: بروز بیماری های ژنتیک و تولد فرزندان معلول ناشی از بی توجهی به انجام آزمایش ها و مشاوره های ژنتیک است البته ازدواج بالای 35 سال نیز در بروز معلولیت ها موثر است.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس دهم، با یادآوری اینکه تولد فرزند معلول هزینه های درمانی زیادی را به خانواده و دولت تحمل می کند، گفت: با انجام اقدامات پیشگیرانه و انجام آزمایش و مشاوره های ژنتیک پیش از ازدواج می‌توان معلولیت ها را در کشور کاهش داد.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه موافق حمایت بیمه ها از مشاوره های ژنتیک هستم به شرطی که هزینه آن را بتوان تامین کرد، تصریح کرد: شرط اصلی تحقق هر طرحی تامین منابع آن است در حالی که صندوق های بیمه ای کشور امکان تامین این منابع را نداشته و در حال ورشکستگی هستند.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، بر لزوم توجه جدی به امر پیشگیری و توانبخشی در کشور تاکید کرد و گفت: در این باره سازمان بهزیستی باید تقویت شده و حمایت ها از آن مورد توجه قرار گرفته و منابع لازم برای تحقق این موضوع در اختیار این دستگاه قرار داده شود زیرا پیشگیری و توانبخشی امر بسیار حائز اهمیتی است که با توجه به افزایش معلولیت‌ها در کشور باید به صورت جدی به آن توجه کرد./

نظر شما