اسماعیلی:

الزام خودروسازان به استفاده ۴۰درصدی از قطعات داخلی

نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس،با بیان اینکه در همکاری های خودرویی استفاده از قطعات داخلی خودروها از ۴۰درصد شروع شود،گفت:اگر الزامات مجلس مبنی براستفاده از توان داخلی محقق نشود،قطعا واکنش نشان خواهد داد.

  خانه ملت؛ داریوش اسماعیلی با بیان اینکه مبنای کار در قراردادهای جدید خودرویی و شرکت های خارجی بر این بوده که از 40 درصد تولید داخلی شروع شده و در طول زمان افزایش یابد،گفت:اگر قرار نبوده که تولید خودروهای مشترک از ابتدا با تولید داخلی 40 درصد شروع شود، 40 درصد مقرر شده در قراردادهای جدید به چه چیزی اختصاص می یابد،اگر به تولید اختصاص نیافته احتمالا به مونتاژ اختصاص می یابد.

نماینده مردم سروستان،کوار و خرامه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مجلس برای همراهی با وزارت صنعت در قراردادهای جدید چند مولفه در نظر گرفته است، افزود:انتقال تکنولوژی به داخل، شروع فعالیت ها با تولید داخلی و افزایش سهم داخلی به مرور زمان از الزامات مجلس در قراردادهای جدید بوده است.

ارتباط خودروسازان و قطعه سازان با تحقیق و توسعه باید گسترش یابد

اسماعیلی با بیان اینکه کمیسیون صنایع و معادن مجلس مطالبه ارسال متن قراردادهای جدید خودرویی به کمیسیون را داشته است،ادامه داد:مونتاژکاری در مجموع به خودروساز شدن منتهی نمی شود،ارتباط خودروسازان و قطعه سازان با دانشگاه و تحقیق و توسعه باید گسترش یابد.

وی با تاکید براینکه انعقاد قراردادهای جدید باید همراه با انتقال تکنولوژی باشد،یادآور شد:شرکت های قطعه ساز داخلی باید با خودروسازان خارجی فعالیت مشترک داشته باشند تا به سرعت وارد رقابت بین المللی شوند.

ایران نباید برای همیشه مونتاژکار و مصرف کننده خودروهای خارجی بماند

اسماعیلی با بیان اینکه ایران نباید برای همیشه مونتاژکار و مصرف کننده خودروهای خارجی بماند،افزود:باید از قطعات داخلی برای ساخت خودروهای جدید استفاده کرد و بر تولید داخلی تکیه کرد،البته کیفیت قطعات داخلی نیز به مرور زمان افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه در همکاری‌های خودرویی استفاده از قطعات داخلی خودروها از 40درصد شروع و در مدت 2 سال به 80 درصد برسد،ادامه داد:اگر الزامات مجلس مبنی براستفاده از توان داخلی و انتقال تکنولوژی محقق نشود،حتما مجلس و کمیسیون صنایع و معادن این موضوع را پیگیری می کنند و خودروسازان باید پاسخگو باشند.

نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه دراین شرایط باید هرچه بیشتر از قطعه سازان داخلی حمایت کرده تا زمینه داخلی سازی انواع قطعات درکشور فراهم شود،اظهار کرد:هدف وزارت صنعت باید رساندن ساخت داخل قطعات خودروها به بالاترین سطح ممکن باشد تا تولید در برابر تکانه های خارجی آسیبی جدی نبیند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، انتقال تکنولوژی، انجمن های خودروسازی، بازار خودرو، جذب خودروساز و قطعه ساز خارجی، خودروسازان، خودروسازان غربی، خودروسازی، صنعت قطعه سازی، صنعت قطعه سازی ایران، قطعه سازان، قطعه سازی داخلی، کمیسیون صنایع و معادن مجلس