گزارش ذوالنوری ازبازدیدازآب سنگین اراک:

برجام تاثیری بر روند تولید آب سنگین نداشته است

رئیس کمیته هسته ای مجلس با اشاره به بازدید اعضای این کمیته از مجتمع آب سنگین اراک گفت: اقدامات لازم برای بازطراحی راکتور اراک ازسوی ایران انجام شده و یک شرکت ایرانی عهده دار مدیریت آن بوده و روسیه، چین و آمریکا به عنوان پیمانکار خواهند بود.

خانه ملت؛ مجتبی ذوالنوری با اشاره به بازدید روز دوشنبه (29 شهریورماه) برخی از اعضای کمیته هسته‌ای مجلس از مجتمع آب سنگین اراک گفت: کمیته هسته‌ای مجلس به دو منظور که یکی درراستای وظیفه خود که نظارت بر فعالیت های هسته ای کشور بوده و دیگری جهت تهیه گزارش 6ماهه پیشرفت برجام است از مجتمع آب سنگین اراک بازدید به عمل آورد.

بازدید از UCF اصفهان در دستورکار کمیته هسته‌ای مجلس

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در همین راستا افزود: تا کنون برای تهیه گزارش 6 ماهه از سایت غنی سازی نطنز و فردو بازدید داشته ایم و روز دوشنبه نیز بازدیدی از مجتمع آب سنگین اراک و راکتور 40مگاواتی آب سنگین به عمل آوردیم و قرار است در آینده نزدیک نیز بازدیدی از UCF اصفهان داشته باشیم.

وی در ادامه به جزئیات بازدید از مجتمع آب سنگین اراک پرداخت و عنوان کرد: در جریان این بازدید جلسه‌ای دو ساعته با کارشناسان و متخصصان مجتمع داشتیم که جمع بندی جلسه حکایت از عدم تأثیر منفی برجام بر فعالیت کارخانه آب سنگین و تولید محصولات آن داشت و حتی اقدامات جنبی هم در کنار تولید آب سنگین صورت می گیرد.

بازطراحی راکتور آب‌سنگین اراک برعهده یک شرکت ایرانی است/ حضور روسیه، چین و آمریکا به‌صورت پیمانکار

ذوالنوری همچنین با اشاره به این مطلب که ایران تا کنون به تمامی تعهدات خود در خصوص راکتور آب سنگین اراک عمل کرده، گفت: جمهوری اسلامی کوره راکتور که به اشتباه قلب راکتور به آن می گویند را برداشته و هم اکنون در جهت بهسازی، بهینه سازی و بازطراحی راکتور اقدامات لازم را انجام داده است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس دهم همچنین تصریح کرد: اقدام قابل تحسینی که در زمینه بازطراحی راکتور آب‌سنگین اراک صورت گرفته تأسیس یک شرکت تخصصی کاملا ایرانی است که عملیات بازطراحی و بهینه سازی راکتور را مدیریت می کند.

ارائه گزارش 6ماهه کمیسیون امنیت ملی درخصوص پیشرفت اجرای برجام به صحن علنی تا پایان مهرماه

وی افزود: برای بازطراحی راکتور اراک یا باید مدیریت را به کشور دیگری واگذار می کردیم و یا خودمان عهده دار آن می شدیم که امروز توانسته ایم از طریق یک شرکت تخصصی کاملا ایرانی این مدیریت را برعهده بگیریم و هر کدام از کشورهای روسیه، چین و آمریکا نیز در این مسیر تعهداتی به عنوان پیمانکار برای بهینه سازی راکتور اراک دارند که در برجام پیش بینی شده است.

رئیس کمیته هسته ای مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه روسیه، چین و آمریکا باید در یک همکاری سه جانبه فعالیت خود در بخش پیمانکاری بازطراحی آب سنگین اراک را برعهده بگیرند و فعالیت خود را آغاز کنند تا راکتور 40مگاواتی به راکتور چندمنظوره به صورت مدرن ارتقا یابد، خاطرنشان کرد: کمیته هسته ای و به تبع آن کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گزارش 6 ماهه خود از پیشرفت برجام را تا پایان مهرماه به صحن علنی ارائه می کند./

برچسب ها

اثرات اجرای برجام در بخش صنعت، پتروشیمی و معدن کشور، اخبار برگزیده، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، کمیسیون امنیت، کمیسیون امنیت ملی، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی