خانه ملت گزارش می دهد:

از شناسایی نقاط ضعف HSE تا ضرورت مدرن شدن تجهیزات ایمنی

بی توجهی نسبت به رعایت دستورالعمل های ایمنی، ضعف در نظارت وآموزش منشاء بسیاری از مشکلات و حوادث ایمنی در پالایشگاه ها و پتروشیمی ها است که واحدهای مربوطه باید در بازنگری علمی و دقیق حوادث رخ داده تمرکز و نقاط قوت وضعف آن را شناسایی کنند.

خانه ملت؛ پالایشگاه ها به عنوان یکی از بخش های اصلی صنعت کشور پیشتاز ارزش افزوده درصنایع نفت و گاز است که بخش عمده ای از سرمایه های ملی و خصوصی کشور را در خود جای داده است.وقوع حوادث متعدد دراین صنعت که اغلب با خسارت های مالی و جانی جبران ناپذیر همراه است، این سوال را ایجاد می کند که دلیل اصلی بروز چنین حوادثی چیست؟

وقوع چندین حادثه آتش سوزی درماه ها و سالهای اخیر در این واحدهای صنعتی و نیز سایر صنایع مرتبط با نفت و گاز، موجی از حساسیت و نگرانی را در رابطه با کیفیت و سطح ایمنی در این واحدها نشان می دهد.

درصنایع نفت وگاز ایران رعایت نکات ایمنی نه در بخش ساخت و نه در بخش تعمیرات و نگهداری آنچنان که باید و شاید رعایت نمی شود.

ذکر این نکته نیز ضروری است که موضوع رعایت HSE مختص به صنایع نفت و گاز نیست، اما به دلیل حساسیت بالای فعالیت در این صنعت عملکردها و رعایت نکات ایمنی در این بخش ضروری است.

وجود حجم عظیمی از سرمایه ملی و خصوصی در صنعت نفت و جایگاه ویژه این صنعت در اقتصاد کشور همچنین حساسیت بالای فعالیت در این حوزه به دلیل ضریب بالای وقوع حوادث،رعایت نکات ایمنی در همه ابعاد این صنعت را ضروری می کند.

کوچک ترین سهل انگاری در مسائل ایمنی خسارات زیادی را درپی دارد

کوچک ترین سهل انگاری در مسائل ایمنی به ویژه در مرحله راه اندازی پروژه های صنعت نفت،جبران ناپذیر و خسارات زیادی را درپی خواهد داشت و به همین منظور بهره برداری ایمن از تاسیسات و باتوجه به دستورالعمل های ابلاغی به پیمانکاران، ورود گاز به پالایشگاه ها منوط به آماده بودن سیستم های ایمنی و آتش نشانی بوده که این موضوع توسط بخش های کارفرمایی و پیمانکاران باید با جدیت پیگیری شود.

بی توجهی نسبت به رعایت دستورالعمل های ایمنی،ضعف در نظارت وآموزش منشاء بسیاری از مشکلات و حوادث ایمنی در پالایشگاه ها و پتروشیمی ها است، که واحدهای مربوطه باید در بازنگری علمی ودقیق حوادث رخ داده تمرکز و نقاط قوت وضعف آن را شناسایی کنند.

تجهیزات کهنه و تاریخ مصرف گذشته در برخی مجتمع ها درصد ریسک حوادث دراین مجتمع ها را افزایش می دهد و درهمین راستا باید تجهیزات ایمنی در این مجتمع ها را به روز و مدرن کرد و برای خرید تجهیزات جدید و ایمن سرمایه گذاری کرد.

درحال حاضر ضرورت ممیزی پیمانکاران صنعت پالایشگاهی در موارد ایمنی، بهداشت کار و رعایت اصول زیست محیطی در کنار ممیزی HSE شرکت های پالایشگاهی مطرح شده و از روز هفتم مهرماه،موضوع ممیزی پیمانکاران و تجهیزات ایمنی و آتش نشانی در شرکت های پالایشی اجرایی خواهد شد، در همین راستا خبرگزاری خانه ملت،در گفت وگو با نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، زیر وبم رعایت ایمنی در مجتمع های پتروشیمی و پالایشگاهی را جویا شده، که به شرح زیر است:

امیری خامکانی:بقای واحدهای حساس پالایشگاهی به رعایت HSE بستگی دارد/ ممیزی نیاز امروز پالایشگاه ها

حسین امیری خامکانی درگفت وگو با خبرنکار خبرگزاری خانه ملت،با اشاره به اجرایی شدن موضوع ممیزی پیمانکاران و تجهیزات ایمنی و آتش نشانی در شرکت های پالایشی از روز هفتم مهرماه،گفت:واحدهای پخش، پالایشگاه ها، جایگاه های توزیع سوخت و پتروشیمی ها از حساسیت های ویژه ای برخوردار هستند و باید استانداردهای خاص ملی و بین المللی را رعایت کنند.

نماینده مردم زرند وکوهبنان درمجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه رعایت و تقویت ایمنی HSE از ضروریات اولیه و مهم پتروشیمی ها و پالایشگاه ها است، افزود:قوام، دوام و بقای واحدهای حساس پتروشیمی و پالایشگاهی به رعایت HSE و ایمنی بستگی دارد و ممیزی واحدهای پالایشگاهی،پتروشیمی ها،جایگاه های توزیع سوخت و پالایش و پخش باید پیش تر از زمان کنونی صورت می گرفت،تا هر واحد براساس استاندارهای خاص ملی و بین المللی ایمنی خود را تقویت کند.

به واحدهایی که ایمنی را رعایت نمی کنند، نباید مجوز داده شود

امیری خامکانی با بیان اینکه دستگاه های سیاستگذار صادرکننده مجوز برای واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی باید بر روی رعایت HSE حساس باشند، ادامه داد:نباید به واحدهایی که از استاندار لازم برخوردار نبوده و ایمنی را رعایت نمی کنند، مجوز داده شود.

وی با تاکید بر اینکه HSE نیازمند سرمایه گذاری جدید است،یادآور شد:تجهیزات 5 سال یا 10 سال گذشته کارایی ندارد و تمام این تجهیزات باید به روز شود و از تجهیزات جدید در پالایشگاه ها و پتروشیمی ها استفاده شود، اما متأسفانه این سرمایه گذاری ها صورت نگرفته و سبب ایجاد خطرات جانی مالی می شود.

امیری خامکانی با بیان اینکه پالایشگاه ها دارای اهمیتی زیاد در صنعت نفت و گاز هستند،افزود:باید در تمام پروژه‌ها و عملیات‌های پالایشگاهی و پتروشیمی نسبت به رعایت ایمنی و مسایل زیست‌محیطی همت کرد.

وی با تاکید براینکه ورود گاز به پالایشگاه ها و راه اندازی واحدهای پالایشی باید منوط به رعایت الزامات و ضوابط ایمنی باشد،ادمه داد:باتوجه به اهمیت این موضوع، حصول اطمینان از آماده بودن سیستم های ایمنی و آتش نشانی ازجمله دیزل پمپ های آب آتش نشانی،ماشین‌های اطفاء حریق،سیستم های F&G در واحدها و مخازن میعانات گازی،جوکی پمپ ها و شبکه آب آتش نشانی از ضروریات رعایت این الزمات خواهد بود.

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: برای پیشرفت در مجموعه پالایشگاهی و پتروشیمی باید درتمام اوقات نسبت به رعایت مسایل ایمنی اهتمام داشته باشیم و نباید حتی یک لحظه غفلت کرد.

ادیانی:ممیزی خودارزیابی پالایشگاه ها است/HSE باید آثار وضعی خود را در مهار بحران ها نشان دهد

سیدعلی ادیانی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،با اشاره به اجرایی شدن موضوع ممیزی پیمانکاران و تجهیزات ایمنی و آتش نشانی درشرکت های پالایشی از روز هفتم مهرماه،گفت:واحدهای HSE یکی از واحدهای الزامی مستقر در پالایشگاه ها و واحدهای عملیاتی صنعت نفت ازجمله پتروشیمی ها و واحدهای پالایش و پخش فرآورده های نفتی است.

نماینده مردم قائمشهر،سوادکوه و جویبار درمجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه در وزارت نفت نهادی مسئولیت HSE را برعهده دارد،افزود:در 4 شرکت تابعه وزارت نفت واحدهای مستقلی دربخش ستادی شرکت ها وجود داردکه مسئولیت نظارت راهبردی و راهبری HSE در پالایشگاه های تحت امر خود برعهده دارند.

HSE از واحدهای ضروری مستقر در پالایشگاه ها است

ادیانی با تاکید بر اینکه HSE از واحدهای ضروری مستقر در پالایشگاه ها است، ادامه داد:باید مشخص شود که واحدهای HSE در پالایشگاه هایی که دچار حریق و حوادث مشابه شدند به وظایف خود به صورت کامل کردند، یا خیر و تجهیزاتی که در اختیار آنها قرار گرفته به روز بوده، کفاف پیشگیری از بحران ها و جلوگیری از تسری بحران ها را می دهد، یا خیر.

وی یادآور شد:رعایت مولفه های بهداشت،زیست محیطی،ایمنی و پیشگیری از خطرات به صحیح ترین شکل توسط این واحدها باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد و از الزامات مورد نیاز پالایشگاه ها است.

شناخت ظرفیت های موجود HSE با انجام مانورهای سالیانه صورت می گیرد

ادیانی با اشاره به اجرای مانورهای سالیانه در واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی،افزود:برآیند فعالیت های پالایشگاهی،شناخت ظرفیت های موجود و نمایش قابلیت ها با انجام مانورها صورت می گیرد که در واقع مانور تمرین و ممارستی برای قرارگیری در شرایط واقعی است، تا در شرایط حوادث واقعی فعالیت و ماموریت لازم را انجام دهند.

وی ادامه داد:شناخت نقاط ضعف و قوت واحدها در انجام مانورها و ممیزی ها مشخص می شود و در واقع نوعی خود ارزیابی تلقی می شود.

HSE باید آثار وضعی خود را در مهار بحران ها نشان دهد

این نماینده مردم در مجلس دهم،با تاکید براینکه تجهیزات ایمنی باید بازدارنده و پیشگیری کننده باشد،اظهار کرد: HSE باید فعالیت ها و آثار وضعی خود را درجلوگیری از خطرات و مهار بحران ها نشان دهد که این مستلزم نو و به روز بودن تجهیزات و متناسب با پیشرفت تکنولوژی در صنعت نفت است.

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی،تصریح کرد:برای صیانت و جلوگیری ازخسارت ها همچون سایر بخش های صنعت نفت،باید در HSE سرمایه گذاری مطلوب انجام شود که مولفه های ایمنی و بهداشتی نیازمند ورود تکنولوژی های نو دراین عرصه است.

بهرام نیا :ممیزی پالایشگاه ها؛گام موثری در شناخت ضعف HSE/ ایمنی پالایشگاه ها باید به روز شود

حسن بهرام نیا درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،با اشاره به اجرایی شدن موضوع ممیزی پیمانکاران و تجهیزات ایمنی و آتش نشانی در شرکت های پالایشی از روز هفتم مهرماه،گفت:هر مجموعه و سیستمی در وزارتخانه های مختلف به ویژه وزارت نفت باید ممیزی داشته باشد، تا مباحث ایمنی وحفاظتی را از صفر تا صد بررسی کرده و واحدها را به رعایت آن ملزم کند.

نماینده مردم نهاوند درمجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه مجتمع های مختلف پتروشیمی و پالایشگاهی باید در اجرای صحیح دستورالعمل هایHSE و رعایت استانداردهای لازم در زمینه تلاش کنند،افزود:فضای مناسب ایجاد شده در دوره پسابرجام فرصتی مناسب برای بهره گیری از فناوری های روزدنیا در زمینه بهینه سازی،ایمنی و HSE در سطح جهان است که با این اقدام افزون بر جلوگیری از حوادث،راندمان تولید و کیفیت محصولات افزایش می یابد.

ضرورت به روزرسانی HSE واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی

بهرام نیا با بیان اینکه طراحی برخی از مجتمع ها و ایمنی های موجود آن به گذشته است که باید به روز شود،ادامه داد: کمیسیون انرژی مجلس برای بررسی پیشنهادهای ناظر برتقویت سازوکارهای نظارتی برواحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی آمادگی دارد.

وی یادآور شد:اقدامات مستمر کنترلی و پایش فعالیت ها در تطابق با الزامات ایمنی،گردآوری و تجزیه و تحلیل شبه حوادث ، برگزاری منظم جلسات ایمنی درهنگام تعمیرات اساسی و اجرای پروژه های ارزیابی ریسک شغلی از لازم در راستای ارتقای ایمنی است.

اجرای مانور سالیانه در پالایشگاه ها برای حفظ آمادگی ضروری است

بهرام نیا با بیان اینکه با انجام بازرسی ها از واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی می توان به نقاط ضعف در ایمنی این واحدها پی برد،افزود:به منظور حفظ آمادگی و آگاهی از نقاط ضعف،باید در طول سال در مقوله های مختلف در پالایشگاه ها و پتروشیمی ها مانور انجام داد.

عضوکمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: برای افزایش توان ایمنی و عکس العمل مناسب در مواقع اضطراری، باید نیروهای انسانی جدیدی در هر یک از واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی آموزش داده شوند که به عنوان گروه هدف و همیار آتش نشانی در واحدهای عملیاتی،تعمیراتی و بهره برداری پالایشگاه حضور داشته باشند.

درپایان گفتنی است؛با وجود این نکته که دانش تخصصی کشور در رابطه با شناخت ابعاد مختلف واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی و نکات ایمنی در سطح استانداردهای جهانی است، بنابراین لزوم ریشه یابی چرایی عدم رعایت این نکات و به عبارتی کم کاری ها به خوبی مشخص می شود.

بدون شک زمانی ما موفق ترخواهیم بود که در جهت تولید پایدار وایمن، دائما خود را پایش کنیم وبا شناسایی نقاط قابل بهبود و انجام اقدامات اصلاحی مشکلات را برطرف کنیم./

برچسب ها

اخبار برگزیده، زیست محیطی، وضعیت صنعت نفت، پالایشگاه