شریعت نژاد تاکیدکرد:

سیستم اقتصاد دلالی عامل تفاوت نرخ خرید محصولات کشاورزی

عضوکمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه سیستم اقتصاد دلالی عاملی برای تفاوت نرخ خرید محصول از کشاورز تا رسیدن بدست مصرف کننده است، گفت: خرید برنج توسط تعاونی ها راهکاری برای بهبود وضعیت برنج اران است.

 خانه ملت؛ شمس الله شریعت نژاد درباره وضعیت نرخ برنج در کشور، گفت: دلال ها و واسطه ها نرخ برنج را افزایش می دهند و این در حالی است که کشاورزی که با تلاش طاقت فرسا برای تولید برنج زحمت می کشد،سود مناسبی در این راستا نصیبش نمی شود؛بلکه دلالان در این عرصه با افزایش نرخ برنج سود بالایی کسب می کند.

دولت باید برنج را خرید تضمینی کند/آشفته بازار برنج نتیجه اقتصاد دلالی

نماینده مردم تنکابن،رامسر و عباس آباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شالیکار با هزینه بالا برنج را تولید می کند،اما سود مناسبی در این راستا کسب نمی کند، تاکید کرد: تعاونی روستایی و دولت باید برای خرید برنج ورود مناسبی کنند،بنابراین باید منابع مالی مناسب در اختیار تعاونی های روستایی قرار بگیرد تا این افراد بتوانند برنج را با نرخ مناسب خریداری کنند.

وی ادامه داد: دولت باید برنج را خرید تضمینی کند،بنابراین باید در این راستا نرخی برای خرید برنج تعیین شود که جوابگویی هزینه تولید با سود مناسب برای کشاورز باشد و این در حالی است که اگر دولت به خرید برنج ورود نکند و با حضور دلالان در اینصحنه بدیهی است که در این زمینه علاوه بر تولیدکننده مصرف کننده نیز متضرر می شود.

شریعت نژاد افزود: دولت باید حداقل کالاهای که دارای اهمیت غذایی ویژه برای سفره مردم هستند را خرید تضمینی کند و این در حالی است دولت باید نرخی را برای خرید تعیین کند که کشاورز ترجیح ندهد محصول را به دلال بفروشد.

عضوکمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه برنج از کشاورز کیلویی 8 تا 9 هزار تومان خریداری می شود،گفت: اما برنج در بازار با نرخ بسیار بالاتری بفروش می رسد،که این امر نتیجه سیستم اقتصاد دلالی است.

برچسب ها

آب و منابع طبیعی، اخبار برگزیده، برنج، برنج کاران، تجارت برنج، تعاونی ها، تقویت تعاونی ها، خرید تضمینی، خرید تضمینی محصولات کشاورزی، خرید تضمینی گندم، دلال، دلال ها، دلالی، قیمت تضمینی خرید برنج، قیمت تضمینی محصولات کشاورزی، نرخ خرید تضمینی گندم، هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی