شاعری، تاکید کرد:

مبارزه بیولوژیک در محصولات کشاورزی جایگزین مبارزه شیمیایی شود

رییس کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس با بیان اینکه وزارتخانه های بهداشت و کشاورزی،سازمان حفاظت از محیط زیست مسئول نظارت بر تولید و واردات سموم محصولات کشاورزی هستند،گفت:مبارزه بیولوژیک در محصولات کشاورزی جایگزین مبارزه شیمیایی شود.

  خانه ملت؛ علی محمد شاعری درباره وضعیت مصرف سموم وکود شیمیایی در کشاورزی، گفت:تمامی کسانی که به فکر سلامت و امنیت غذایی در دنیا هستند؛براین باورند که مصرف سموم و کود شیمیایی در تولید محصولات کشاورزی مانند سبزیجات،صیفی جات و همچنین محصولات زراعی و باغی برای سلامتی و بهداشت جامعه مخاطره آمیز خواهد بود.

نماینده مردم بهشهر،نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بطورکامل جامعه جهانی به سمت تولید محصولات کشاورزی بدون استفاده از سموم درحال حرکت است،گفت: با توجه به اینکه امنیت غذایی و سلامت مردم برای ما بسیار حائز اهمیت است؛به تولیدکنندگان و کشاورزان توصیه می کنم حتی الامکان از مصرف سموم کشاورزی پرهیز کنند.

شاعری،افزود:سموم کشاورزی زمانی که وارد چرخه تولید و مصرف می شود به طریق تجمعی بر روی بدن انسان اثرمی گذارد و منجر به بروز بیماری های از جمله حساسیت های پوستی، مشکلات ریوی، تنفسی ،گوارشی و گاهی بیماری های صعب العلاج می شود؛ بنابراین توصیه بنده به تولیدکنندگان محصولات کشاورزی این است که سموم محصولات کشاورزی را کاهش دهند و به جای استفاده از سموم کشاورزی از روش های بیولوژیک ،علیه آفات در صنعت کشاورزی استفاده کنند.


سموم کشاورزی علاوه بر آلودگی محصولات کشاورزی خسارت های سنگینی به محیط زیست وارد می کند

وی،ادامه داد:در دنیا محصولات کشاورزی ارگانیک،جایگزین بسیار مناسبی برای محصولات کشاورزی عادی است که با سموم کشاورزی تولید می شود واز همین رو تولید محصول پاک و سالم در حوزه کشاورزی یک رویکرد جهانی است؛بنابراین هرکشوری که تولیدات کشاورزی اش را در بخش کشاورزی سالم و بدون مصرف کود شیمیایی تولید می کند بطور حتم محصولی که اراضی کشاورزی بدست می اید ، مزیت نسبی و رقابت پذیری بالای دربازار جهانی دارد.

نماینده مردم بهشهر،نکا و گلوگاه در مجلس،افزود:هرچند امکان دارد محصولات ارگانیک کمی گران تر از محصولات کشاورزی معمولی در بازار عرضه شوند؛اما در مجموع با توجه این که برای سلامت انسان مفید است این امر به نفع کشور تمام می شود؛زیرا این نوع محصولات هزینه های بهداشتی جامعه را نیزکاهش می دهند.

شاعری،ادامه داد:علاوه بر اینکه سموم کشاورزی موجب آلودگی محصولات کشاورزی می شود، خسارت های سنگینی به محیط زیست وارد می کند.

رییس کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه در مبارزه بیولوژیکی از حشرات و قارچ های مفید که در طبیعت وجود دارد استفاده می شود،تصریح کرد:باید مبازره بیولوژیکی با آفات را به کشاورزان آموزش بدهیم.

وی ادامه داد: مبارزه با آفات با روش های بیولوژیک هم اکنون در دنیا مرسوم شده است و به همین دلیل مصرف سموم به شدت کاهش پیدا کرده است.

رویکرد جهانی به سمت تولید محصولات ارگانیک است

شاعری،افزود:نظارت محیط زیستی سموم به عهده سازمان حفاظت از محیط زیست است و این درحالی است که نظارت بر بهداشت و تولید مواد غذایی در راستای مصرف سموم به عهده ی وزارتخانه های بهداشت ودرمان و وزارت کشاورزی است.

وی با بیان اینکه وزارتخانه های بهداشت ودرمان و کشاورزی،سازمان حفاظت از محیط زیست مسئول نظارت برمصرف استفاده از سموم در محصولات کشاورزی هستند، یادآورشد:کمیته ای در وزارت کشاورزی وجود دارد که نظارت برتولید و واردات سموم را برعهده دارد که دراین کمیته نمایندگان دستگاه های مختلف حضور دارند،تا بر وضعیت تولید،واردات و مصرف سموم کشاورزی نظارت می کنند.

رییس کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه رویکرد جهانی به سمت تولید محصولات ارگانیک است، یادآورشد:محصولی ارگانیک است که بدون مصرف سموم و کود شیمیایی تولید شود و برای سلامتی و بهداشت جامعه هیچ گونه خطری ندارد./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، ارگانیک، بخش بهداشت و درمان، بخش های ارگانیک سیاستگذاری، بیولوژیک، حوزه بهداشت و درمان، سازمان حفاظت محیط زیست، محصولات ارگانیک، محیطزیست، کشت ارگانیک