مرکز پژوهش های مجلس تدوین کرد؛

اینترنت اشیاء

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در قالب گزارشی با عنوان «اینترنت اشیاء» مسائل مربوط به کاربرد اینترنت در بخش های سلامت و بهداشت، انرژی، کارخانه ها، ساختمان ها و حمل و نقل را بررسی کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری های نوین این مرکز با اعلام این مطلب که دنیای امروز متشکل از مجموعه ای از اشیای فیزیکی، شامل ماشین آلات، کالاها، زیرساخت ها و دستگاه هایی است که با شبکه ای از حسگرها و عامل های هوشمند تجهیز شده اند و این امر آنها را به فعالیت هایی نظیر نظارت بر محیط، گزارش وضعیت، دریافت دستورالعمل ها و حتی نشان دادن عکس العمل بر اساس اطلاعات جمع آوری شده قادر می سازد، افزود: این مفهومی است که امروزه با عنوان اینترنت اشیا از آن یاد می شود.

مطابق تعریف اتحادیه بین المللی مخابرات، IoT زیرساختی برای راه اندازی یک شبکه جهانی پویا با قابلیت خودپیکربندی است که مبتنی بر پروتکل های ارتباطی استاندارد و سازگار با سایر قسمت های شبکه است. در این زیرساخت اشیای فیزیکی و مجازی دارای هویت، ویژگی های فیزیکی و شخصیت مجازی اند و با استفاده از واسط های هوشمند با شبکه اطلاعاتی مجتمع شده اند.

بسیاری از شرکت های بزرگ تجاری و نهادهای دولتی در کشورهای مختلف در حال سیاستگذاری و تدوین استانداردهایی برای بهره گیری از اینترنت اشیا هستند و در این راستا مسئولان جمهوری اسلامی ایران نیز برنامه ریزی هایی برای ورود به این عرصه جدید انجام داده اند. از جمله پروژه های مطرح در حوزه اینترنت اشیا در ایران، سامانه اطلاعات سلامت و سامانه پرونده الکترونیک سلامت (طرح سپاس) است.

اینترنت اشیا در حوزه های مختلف از جمله: سلامت و بهداشت، انرژی، کارخانه ها، ساختمان ها و حمل و نقل کاربرد اساسی دارد؛ به گونه ای که در آینده ای نزدیک به افزایش کیفیت مراقبت، بالا رفتن سطح سلامت و کاهش قابل توجه هزینه ها در سراسر جهان می انجامد. همچنین اینترنت اشیا قادر است جهتگیری مراقبت های بهداشتی را از درمان به سمت پیشگیری تغییر دهد و به افراد جامعه درباره وضعیت سلامت شان دید بهتری ارائه دهد که نکته ای قابل تامل است.

همچنین استفاده از اینترنت اشیا برای بسیاری از نهادهای دولتی به طور گسترده موجب می شود تا در شهرها و کشورها، نهادهای دولتی در سطح بین المللی، میلیاردها دستگاه متصل به شبکه جهانی داشته باشند که این امر در کنار نگرانی های به وجود آمده در زمینه مسائلی نظیر امنیت اطلاعات، منجر به فراهم آوردن فرصت هایی برای مداخله طراحان، قانونگذاران و سیاستگذاران می شود.

کاربرد اینترنت اشیا سبب افزایش اثربخشی نیروی کار، افزایش درآمدها و ایجاد رضایت شهروندی می شود که تمامی این موارد سبب می شود تا در راهبران دولت برای به کارگیری IoT انگیزش ایجاد شود. این محرک ها نشان می دهند چگونه IoT می تواند بر هر جنبه ای از فرآیندهای بخش دولتی شامل کاهش هزینه و فعالیت های لازم برای بالابردن درآمد اثرگذار باشد. بنابراین تعجبی ندارد ، که در حال حاضر اینترنت اشیاء مورد توجه بسیاری از سیاستگذاران در کشورهای مختلف قرار گرفته و غالبا درصدد وضع قوانین و مقرراتی همگام با این نوآوری هستند.

اینترنت اشیا امکان تولید خلاقانه تر محصولات، ارائه خدمات به صورت موثرتر و استفاده بهینه از منابع کمیاب را فراهم می آورد و لازم است سیاستگذاران ، آرمان ها و چشم اندازهای روشنی را برای توسعه IoT و بهره گیری از خدمات آن تصویر کنند.

برای پیشگیری از پیامدهای احتمالی کاربرد اینترنت اشیا مانند هر فناوری نوین دیگر ابتدا باید، برای آموزش و فرهنگ سازی در نحوه استفاده صحیح از آنها اقدامات مناسبی انجام گیرد. بهره گیری از اینترنت اشیا در هر جامعه باید با پیوست های فرهنگی، امنیتی و ملاحظات فنی و زیرساختی همراه باشد تا مردم دچار مشکلی نشوند. چرا که به تجربه ثابت شده ورود و رواج استفاده از برخی فناوری نوین در امر ارتباطات مثل تلفن های هوشمند، ماهواره ها و اینترنت بدون برنامه ریزی های قبلی و در نظر گرفتن فرهنگ و تمدن بومی جوامع موجب نابودی برخی هنجارها و ارزش های اجتماعی جامعه شده و با خود تبعات جبران ناپذیری را به همراه داشته است. در نتیجه بهره گیری از فناوری پیشرفته ای همچون اینترنت اشیا نیز نیازمند پیوست های فرهنگی و امنیتی است، تا به واسطه این پیوست ها رواج فناوری های نوظهور کاربران را با مشکل مواجه ننماید. برای مثال طبق نظر کارشناسان این حوزه، در ایران این فناوری پیشرفته باید در بستر شبکه ملی اطلاعات ارائه شودتا ضمن حفظ امنیت، مردم با آرامش خاطر بتوانند از آن بهره های لازم را ببرند.

نکته حائز اهمیت در مورد اینترنت اشیا این است که قوانین باید به گونه ای وضع شوند که از به کارگیری و توسعه IoT ممانعت نکنندو با هدف به حداقل رساندن آسیب ها و تهدیدات، منجر به ارائه خدمات عمومی و خصوصی کارآتر در حوزه هایی نظیر بهداشت و سلامت، انرژی و حمل و نقل شوند.

فایل کامل این گزارش را اینجا ببینید.

برچسب ها

اخبار ویژه، اخبار پژوهشی، ارائه خدمات عمومی و خصوصی کارآتر، انرژی و حمل و نقل، اینترنت اشیا، بهداشت وسلامت، حداقل رساندن آسیب ها و تهدیدات، فعالیت هایی نظیر نظارت بر محیط، گزارش وضعیت