کمالی پور مطرح کرد؛

فقراقتصادی و بیکاری مهم ترین دلیل بزه کاری در جامعه

نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید بر اینکه فقراقتصادی و بیکاری مهم ترین دلیل بزه کاری در جامعه است، گفت: مسئولان به اشتغالزایی با هدف کاهش جرم توجه کنند.

  خانه ملت؛ یحیی کمالی پور با یادآوری اینکه علت درصد بسیاری از جرم های صورت گرفته توسط افراد، فقر و مشکلات مالی است، گفت: دلیل اصلی جرم های انجام شده در حوزه مواد مخدر که امروز 60 درصد از زندانیان کشور را به خود اختصاص داده ، مشکلات مالی و شرایط عمومی حاکم بر زندگی برخی مردم است.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حاشیه نشینی می تواند یکی از علل و عوامل جرم در جامعه باشد، افزود: به طورحتم دلیل عمده بزه کاری درجامعه، فقر اقتصادی و بیکاری است، البته مسئولان سال هاست که در حوزه پیشگیری از وقوع جرم فعالیت داشته و قوانینی را تصویب کردند، حتی سال گذشته در قوه قضاییه ستاد پیشگیری از وقوع از جرم تحت عنوان یک نهاد مستقل تشکیل شد.

وی با بیان اینکه متاسفانه همه این اهرم ها تا کنون نتوانسته در کاهش درصد جرم نقش اساسی ایفا کند، تصریح کرد: گرچه اقدامات صورت گرفته تا حدودی موثر بوده اما کارآمدی لازم در کاهش و پیشگیری از وقوع جرم را نداشته است؛ بنابراین برای برون رفت از این بحران راهی جز افزایش اشتغال و جلوگیری از بیکاری وجود ندارد، کما اینکه مفاسد اقتصادی باید درجامعه به نوعی توسط مسئولان کاهش پیدا کند.

این نماینده مردم درمجلس دهم با بیان اینکه مفاسد اقتصادی درجامعه فاصله طبقاتی میان مردم را افزایش داده است، گفت: به طورحتم برای غلبه بر فقر و مشکلات اقتصادی باید فاصله و تضاد طبقاتی را در اقشار مختلف جامعه کاهش داد، به طوری که در افزایش امکانات تنها نباید به نقاط برخوردار توجه شود؛ بلکه دولت نگاه خود را باید به سمت وسوی پیشرفت نقاط کم برخوردار سوق دهد.

نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید براینکه در نقاط توسعه یافته درصد انجام جرم و جنایت بسیار کمتر است، افزود: در نقاطی که توسعه یافتگی کمتری است، جرائمی مانند سرقت، قتل و جرائم دیگر بیشتر مشاهده می شود، بنابراین طی تحقیقات به عمل آمده مشخص شده که درصد بسیاری از جرائم و ناهنجاری های اجتماعی ناشی از فقر بوده و برای جلوگیری از این موضوع باید اشتغالزایی در جامعه افزایش پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، معاون رئیس قوه قضائیه در خصوص جرائم مرتبط با فقر گفت: جرایم مالی خرد مانند سرقت را داریم و بیش از ۹۹ درصد جرایم خرد ناشی از فقر مجرمان و تبهکاران است و این مجرمان هدف محاکمات ما نیستند. باید زمینه‌های ارتکاب جرم را از جلوی پای آنها برداشت، زیرا اگر اشتغال داشته‌باشند به هیچ عنوان سمت این قبیل رفتارهای ناهنجار نمی‌روند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اشتغال، اشتغال زایی، اشتغال زایی بخش صنعت، اشتغال و توسعه اقتصادی، اشتغالزایی، بهبود زندگی فقرا، جرم، جرم انگاری، خط فقر، فقر، فقر و بیکاری، فقرپروری، کاهش فقر و ارتقای رشد، کمیسیون قضایی، کمیسیون قضایی – حقوقی، گسترش بیکاری و فقر