خبر

مسیر شما: اخبار لزوم اجرای طرح جامع نظام مالیاتی کشور
لزوم اجرای طرح جامع نظام مالیاتی کشور

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانون کار باید اصلاح شود، افزود: زمانی موضوع مالیات بر ارزش افزوده به صورت صحیح عملیاتی می شود که طرح جامع نظام مالیاتی در کشور اجرایی شود.

خانه ملت؛ نشست مشترک کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با استاندار و فعالان اقتصادی استان آذربایجان غربی امشب جمعه ۳۰ مهر ۱۳۹۵ در ارومیه برگزار شد. در این نشست سعادت استاندار آذربایجان غربی و فعالان اقتصادی استان گزارشی از عملکرد اقتصادی در استان را به نمایندگان کمیسیون اقتصادی مجلس ارائه دادند.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این نشست با تشکر از مسئولان و مردم استان آذربایجان غربی گفت: حضور اعضای کمیسیون اقتصادی در استان‌ها باعث خواهد شد تا نمایندگان با مسائل اقتصادی استان‌ها از نزدیک آشنا شوند و بر این اساس پیگیری‌ها در جلسات کمیسیون اقتصادی برای رفع نقایص انجام خواهد شد.

پورابراهیمی داورانی افزود: مجلس شورای اسلامی در دو حوزه قانونگذاری و نظارت فعالیت دارد بنابراین با توجه به مطالب مطرح شده در جلسات سعی خواهد کرد اصلاحات قانونی مورد نیاز را برای توسعه اقتصادی و رفع مشکلات انجام دهد.

وی ادامه داد: مسئولان اجرایی باید در خصوص نقایص در اجرایی شدن مصوبات قانونی پاسخگو باشند.

پورابراهیمی داورانی ادامه داد: در این نشست‌های مشترک دغدغه‌های فعالان بخش خصوصی شنیده می‌شود و در موضوعات مختلف تدابیری اتخاذ می‌شود. در موضوع تسویه حساب بدهکاران ارزی نیز باید بر اساس قانون رفع موانع تولید اقدامات انجام شود البته بعضا برخی از آیین‌نامه‌های قوانین با روح قانون منطبق نیست.

وی افزود: در خصوص استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان در مدت زمانی یک ماه مشکلاتی وجود دارد که باید حل شود. در حال حاضر بر اساس گزارش‌ها بیش از ۸۰ درصد فعالان اقتصادی عنوان می‌کنند یکی از مشکلات اصلی اقتصاد مشکل نظام بانکی است و نکته دیگر اینکه باید به این موضوع رسیدگی شود، بخش مهمی از منابع بانکی امکان گردش ندارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه از رویکرد بانکداری اسلامی دور شده‌ایم، افزود: در بسیاری از کشورها به موضوع بانکداری اسلامی توجه جدی می‌شود و حتی مسلمانان انگلیس نیز امکان برخورداری از خدمات بانکداری اسلامی را دارند.

وی ادامه داد: باید نظام بانکی کشور از نظر شکلی و محتوایی اصلاح شود و دولت باید لایحه اصلاح نظام بانکی را تا ۲۵ روز آینده ارائه کند در غیر این صورت مجلس انجام این مهم را از طریق ارائه طرح پیگیری خواهد کرد و نباید فراموش کرد اصلاح نظام بانکی دغدغه مراجع عالیقدر تقلید و مردم کشور است.

رئیس کمیسیون اقتصادی افزود: قانون هدفمندی یارانه‌ها در دولت گذشته و فعلی به صورت صحیح اجرایی نشده است، همچنین باید توجه داشت زمانی در زمینه مالیات بر ارزش افزوده می‌توان عنوان کرد عملکرد موفقی وجود دارد که طرح جامع نظام مالیاتی اجرایی شود.

پورابراهیمی داورانی با اشاره به تأکید رئیس مجلس در خصوص رسیدگی به مسائل مالیات بر ارزش افزوده گفت: با رئیس سازمان امور مالیاتی نشست‌های مشترکی داشتیم و مقرر شده طرح جامع نظام مالیاتی تا پایان سال اجرایی شود و همچنین موضوع صندوق مکانیزه‌های فروش به سرانجام برسد.

وی با انتقاد از قانون کار و تأمین اجتماعی گفت: ضعف در قانون کار و تأمین اجتماعی یکی از عوامل عدم اشتغال در کشور است بنابراین قانون کار باید اصلاح شود.

وی با تأکید بر لزوم توجه به موضوع مشوق‌های صادراتی و همچنین جوایز صادراتی افزود: باید اطلاعات اقتصادی کشور شفاف باشد و تمامی بنگاه‌های اقتصادی اظهارنامه مالیاتی ارائه دهند.

پورابراهیمی داورانی با تأکید بر لزوم تقویت دیپلماسی اقتصادی گفت: باید مشکلات مربوط به روادیدها حل شود، همچنین امکان واگذاری پروژه‌های نیمه تمام در کشور فراهم شود.

وی ادامه داد: تاکنون ۶۵ درصد درآمدهای نفتی محقق شده و همچنین از موضوع واگذاری دارایی‌های مالی ۲۵ درصد تحقق یافته است.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: در ۶ ماهه اول امسال دولت با کسری۴۳ هزار میلیارد تومانی روبرو است پس باید طرح‌ها واگذار شود و در این زمینه آیین‌نامه ها باید اصلاح شود.

لزوم توجه به ارائه جوایز صادراتی

وی با تأکید بر لزوم مدیریت صحیح در کشور گفت: حتی برخی از مشکلات مالی آموزش و پرورش را می‌توان با تغییر کاربری‌ها مدارس کشور حل کرد. در جنگ اقتصادی نیازمند استفاده از قوانین مناسب هستیم.

پورابراهیمی داورانی افزود: قانون رفع موانع تولید امکان تهاتر بدهی‌ها را فراهم کرده است که باید به این موضوع رسیدگی شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: باید سهم استان آذربایجان غربی از منابع در نظر گرفته شده برای واحدهای تولیدی به طور کامل اختصاص داده شود و به دغدغه‌های فعالان اقتصادی این استان رسیدگی خواهد شد.

گفتنی است اعضای کمیسیون اقتصادی از ‍‍‍‍‍‍‍‍پایانه مرزی بازرگان و شهرک صنعتی ماکو بازدید کردند و همچنین در جلسه مشترک با مسولان و فعالان اقتصادی سلماس شرکت کردند.

در ابتدای این مراسم آقاپور علیشاهی، اسماعیلی، شریف‌پور، کبیری،‌ حضرت‌پور از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این نشست روی رفع مشکلات فعالان اقتصادی و تقویت بخش تولید در استان‌های کشور تأکید کردند. /

نظر شما