عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس عنوان داشت:

برای ایجاد رونق مجبوریم تن به تورم دهیم

مهرداد لاهوتی ایجاد رونق را مساوی با ایجاد تورم دانست و تصریح داشت: چاره ای نداریم برای ایجاد رونق، تن به یک تورم مجددی در یک فرصت زمانی مناسب بدهیم. البته از آن طرف نیز باید تورم را نیز مدیریت کنیم تا مردم اذیت نشوند. واقعیت این است که کشور در رکود است در حالی که راه های مختلفی وجود دارد که مهمترین آن رسیدن به رشد اقتصادی هشت درصد است که منابع آن نیز پیش بینی شده و شفاف است.

خانه ملت؛ برنامه گفت وگوی اقتصادی رادیو گفت و گو با موضوع تاثیر گذاری سیاست های پولی در رشد اقتصادی و با حضور سید حسین سلیمی عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و عضو کمیسیون بازار و سرمایه اتاق تهران و مهرداد بائوج لاهوتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

سید حسین سلیمی با اشاره به رشد منفی 5.7 درصد در سال های گذشته عنوان داشت: اینها زمانی بود که دولت جدید آمد و با یک تدبیرو طراحی و از طریق بانک مرکزی و وزارت اقتصاد، تلاش کردند معضل بزرگ کشورمان یعنی تورم را کاهش دهند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان ساخت: کاهش تورم سریع رکود ایجاد می کند ولی دولت خوشبختانه موفق شد تورم 38 درصد را به 9 درصد تقلیل دهند این کار بسیار دشواری است که توانستند انجام دهند.

وی با بیان اینکه هدف اصلی دولت در ابتدا کنترل تورم و سپس اعمال کردن برنامه های رشد اقتصادی بوده است، اظهار داشت: قرار بر این بود که رشد هفت الی هشت درصد در سال جاری رخ دهد که به آن رشد هنوز نرسیده ایم ولی حدود 5.5 درصد را شاهد هستیم.

عضو کمیسیون بازار و سرمایه اتاق تهران به رشد نقدینگی اشاره کرد و افزود: این رشد نقدینگی بسیار مورد نیاز بوده است؛ دلار مبادله ای اوایل دو سال قبل با سه هزار تومان شروع شد و الان به سه هزار و 200 تومان رسیده است که این ناخودآگاه رشد نقدینگی را بالا می برد.

وی تصریح داشت: اگر رشد نقدینگی در جهت تولید و نظارت شده باشد، مشکلی ایجاد نخواهد کرد و تاثیری در افزایش تورم نخواهد داشت. خوشبختانه این مسئله را به شدت بانک مرکزی دنبال خواهد کرد و نخواهد گذاشت رشد نقدینگی انحرافی در جهت غیر تولیدی به وجود بیاورد و دستورالعملی که به بانک ها داده است در جهت تسهیلات به تولید برای ایجاد اشتغال است.

مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مجلس با بیان اینکه تلاش دولت برای ایجاد آرامش اقتصادی بوده است، عنوان داشت: فراموش نکنیم، نابسامانی هایی در جامعه داشتیم و همه تلاش دولت این بود که آرامشی برای این نابسامانی ها ایجاد کند. در همین راستا باید یک تعامل سیاسی و اقتصادی با دنیا می کردیم.

وی با اشاره به کاهش تورم، ابراز داشت: فرض بگیرید اقتصاد ایران یک خودرو است؛ این خودرو را در پارکینگی متوقف کرده ایم و بعد ادعا داریم تورم متوقف شده است! اگر بخواهیم کشور را از رکود خارج کنیم راهی نداریم جز اینکه از منابع مختلف، سرمایه تزریق شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در قانون برنامه ششم، دولت یک برنامه برای رسیدن به رشد اقتصاد 8 درصد ارائه کرده است که برای تحقق آن حدود 720 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در طول پنج سال برای آن پیش بینی کرده است. برای رسیدن به این هشت درصد و 720 هزار میلیارد تومان منابع مختلفی می توان در نظر گرفت؛ بخشی از صندوق توسعه ملی،بخشی بودجه عمومی و 22.5 درصد نیز سرمایه گذاری خارجی است.

لاهوتی ایجاد رونق را مساوی با ایجاد تورم دانست و تصریح داشت: چاره ای نداریم برای ایجاد رونق، تن به یک تورم مجددی در یک فرصت زمانی مناسب بدهیم. البته از آن طرف نیز باید تورم را نیز مدیریت کنیم تا مردم اذیت نشوند. واقعیت این است که کشور در رکود است در حالی که راه های مختلفی وجود دارد که مهمترین آن رسیدن به رشد اقتصادی هشت درصد است که منابع آن نیز پیش بینی شده و شفاف است.

برچسب ها

اخبار برگزیده، تورم، تورم زا، رکود تورمی