در نشست کمیسیون مشترک بررسی لایحه حمایت از حقوق معلولان مطرح شد:

کمیته ویژه بررسی کارشناسی لایحه حمایت از معلولان تشکیل می شود

اعضای هیات رئیسه کمیسیون مشترک بررسی لایحه حمایت از حقوق معلولان ضمن تاکید بر تشکیل کارگروه ویژه جهت بررسی کارشناسانه، توجه به حوزه پیشگیری جهت کاهش جمعیت معلولان را ضروری دانستند.

خانه ملت؛ نخستین جلسه کمیسیون مشترک بررسی لایحه حمایت از حقوق معلولان اعاده شده از شورای نگهبان امروز (دوشنبه 3 آبان ماه) در محل کمیسیون بهداشت و درمان مجلس برگزار شد.

هاشمی: تشکیل کمیته بررسی لایحه حمایت از حقوق معلولان با محوریت مجلس

همایون هاشمی رئیس این کمیسیون مشترک در خصوص لایحه مذکور یادآور شد: در قانون قبلی حمایت از حقوق معلولین به بحث الزامات دستگاه‌های اجرایی جهت حمایت از معلولان توجهی نشده است لذا یکی از اشکالات اساسی که در لایحه مذکور باید به آن پرداخته شود ملزم کردن مسئولان و دستگاه‌ها جهت حمایت از حقوق معلولان است.

نماینده مردم میاندوآب، تکاب و شاهین‌دژ در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: بر این اساس کمیته ای تخصصی با تعداد اعضای مشخص تشکیل خواهد شد تا نواقص و ایرادات مطرح شورای نگهبان در خصوص لایحه حمایت از حقوق معلولان را برطرف و گزارش آن را به این کمیسیون مشترک ارائه کند.

هاشمی افزود: در لایحه مذکور باید به موضوع پیشگیری از معلولیت توجه ویژه شود، همچنین باید اذعان داشته باشیم که در این لایحه برای جمعیتی به میزان حداقل 10 درصد از جمعیت کشور تصمیم گیری می شود.

وی ادامه داد: کمیته مذکور با محوریت مجلس و کار اجرایی توسط مسئولان سازمان بهزیستی کشور و همچنین با مشارکت نماینده سمن‌ها تشکیل خواهد شد و حسین رضازاده عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نیز به عنوان نماینده کمیسیون مشترک بررسی لایحه حمایت از حقوق معلولان در جلسات کمیته مذکور حضور خواهد داشت.

نحوی نژاد: مسکوت ماندن قانون حمایت از معلولان به دلیل کمبود اعتبارات و عدم ضمانت اجرایی

حسین نحوی‌نژاد معاون توانبخشی سازمان بهزیستی در خصوص لایحه حمایت از حقوق معلولان تصریح کرد: قانون جامع حمایت از معلولان در قالب یک طرح در مجلس ششم ارائه و در نهایت در سال 84 به تصویب رسید. با توجه به عدم اظهارنظر شورای نگهبان در وقت مقرر قانون مذکور توسط ریاست مجلس به دولت برای اجرا ارائه شد.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی افزود: در حقیقت برای اولین بار در خدمات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و آموزشی به گروه جامعه معلولان نیز توجه شد، همچنین کمیسیون ماده 2 به ریاست وزیر کشور و دبیری رئیس سازمان بهزیستی تشکیل شد، همچنین به موجب این قانون در سال 87 به کنوانسیون حقوق معلولیت نیز ملحق شدیم.

وی ادامه داد: با توجه به اشکالات اساسی در خصوص تأمین اعتبارات و عدم ضمانت اجرایی قانون مذکور تصمیم بر ارائه لایحه‌ای جهت اصلاح قانون گرفته شد. متأسفانه در10 سال گذشته بسیاری از موارد این قانون به دلایل مذکور متوقف ماند همچنین به اشتغال معلولان توجهی نشد و ساز و کار مناسب در مورد آموزش رایگان و دسترسی معلولان به فناوری و اطلاعات و تخصیص برنامه خاصی برای معلولان به صورت رایگان در صدا و سیما نیز توجه نشد.

نحوی‌نژاد یادآور شد: با پیگیری‌های صورت گرفته فضایی در سازمان بهزیستی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایجاد شد تا با جمع‌آوری نخبگان NGOهایی که تعدادشان امروزه به 700 رسیده است کار کارشناسی حول اصلاح قانون حمایت از معلولان انجام شود در نهایت پیشنهادات در شهریور ماه 94 به هیأت دولت تقدیم شد. این پیشنهادات به 2 بخش تقسیم و بخش اول به صورت اختیاراتی تحت عنوان مصوبه هیأت وزیران جهت اجرا به دستگاه ابلاغ شد و بخش دوم که نیازمند مصوبه قانونی مجلس بود در مهرماه سال 94 به هیأت رئیسه مجلس ارائه شد.

وی یادآور شد: طبق مصوبه هیأت وزیران شورای هماهنگی افراد دارای معلولیت نیز به ریاست وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با حضور مسئولان دستگاه‌های مربوطه، نمایندگانی از معلولان و 3 استاد دانشگاه تشکیل شد که البته طی اصلاحات لایحه‌ای که به دولت داده شد این شورا در آن نیز در نظر گرفته شد.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی، افزود: لایحه مذکور در مجلس نهم پس از بررسی های بسیار در کمیسیون مربوطه تصویب و به شورای نگهبان ارائه شد اما شورای نگهبان به لحاظ بررسی آن به صورت اصل 85 قانون اساسی ایراد گرفت. همچنین ایراداتی به دلیل مشخص نبودن محل هزینه‌هایی که برای بخش عمومی و دولتی جهت حمایت از معلولان در لایحه مذکور وجود داشت ایراداتی از سوی شورای نگهبان مطرح شد.

رنجبرزاده: ضرورت توجه به حوزه پیشگیری در جریان اصلاح لایحه حمایت از حقوق معلولان

علی اکبر رنجبرزاده دیگر عضو هیأت رئیسه این کمیسیون مشترک نیز در ادامه یادآور شد: لایحه حمایت از حقوق معلولان اعاده شده از شورای نگهبان مشتمل بر 31 ماده، 6 فصل و 36 تبصره است که ایرادات آن در کمیته ویژه باید بررسی اما گزارش آن به صورت منظم به کمیسیون مشترک ارائه شود.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: با توجه به اینکه قانون برنامه ششم توسعه و بودجه سالانه در ماه های آینده در دستور بررسی صحن علنی قرار خواهد گرفت بهتر است این لایحه هر چه سریعتر تعیین تکلیف شود تا بررسی آن در صحن علنی به سال بعد موکول نشود.

رنجبرزاده یادآورشد: در فصل بهداشت و درمان لایحه مذکور به موضوع پیشگیری نیز باید توجه ویژه شود شاید بتوان با کنترل فشارهای روحی و روانی مادران، تأمین امنیت غذایی و استانداردسازی محیط زیست از افزایش جامعه معلولان بکاهیم.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با توجه به بررسی لایحه برنامه ششم توسعه در مجلس می‌توان هیأت رئیسه این کمیسیون مشترک طی جلساتی پیشنهاداتی که راهگشای حمایت از معلولان باشد را جهت گنجاندن در برنامه ششم توسعه به هیأت رئیسه کمیسیون تلفیق برنامه ششم ارائه دهند.

رضا زاده: اصلاح لایحه حمایت از معلولان با هدف تامین نیازهای جسمانی و مالی معلولان

حسین رضازاده عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ضمن تأکید بر حساسیت بالای حمایت از حقوق معلولان گفت: این قانون با هدف تأمین نیازهای جسمانی و مالی معلولان باید اصلاح شود، بنابراین کارهای کارشناسی باید زودتر اعلام شود تا نمایندگان آنها را با قوانین تطبیق و لایحه را به سرانجام برسانند.

ابراهیمی: ظرفیت مناسب سازی شهری برای حمایت از معلولان وجود دارد

ابراهیمی نماینده وزارت راه و شهرسازی نیز با حضور در نخستین جلسه کمیسیون مشترک بررسی لایحه حمایت از حقوق معلولان به انجام اقدامات در این حوزه در سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: با تمام تلاش این حوزه را غنی خواهیم کرد، تنها در حوزه رفاه معلولان، تضامین و تأمین اعتبارات مطرح است که در صورت اصلاح لایحه برطرف خواهد شد. در شهرداری تهران نیز این ظرفیت وجود دارد که نسبت به مناسب‌سازی حوزه شهری با وزارت راه و شهرسازی همکاری کنند.

مقدادی: ضرورت اصلاح لایحه حمایت از حقوق معلولان با تکیه بر دید فرابخشی

مقدادی کارشناس مرکز تحقیقات مجلس شورای اسلامی در قم نیز افزود: این لایحه باید با دید فرابخشی به مسائل حوزه معلولان اصلاح شود، در اصلاح این قانون باید به تمامی مسائل حوزه معلولان توجه شود و در واقع به دنبال تنقیح قوانین در این حوزه باشیم.

وی افزود: توجه به حق آزادی اطلاعات و دسترسی به اطلاعات، حقوق فرهنگی ، آموزشی معلولان و استفاده از توانمندی های مردم جهت حمایت از معلولان، تشکیل صندوق حمایت از معلولان و حمایت کیفری از معلولان باید در جریان اصلاح لایحه حمایت از حقوق معلولان توجه شود.

نوروزیان: محل تامین اعتبارات در لایحه اصاحی حمایت از حقوق معلولان در نظر گرفته شود

نوروزیان نماینده مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نیز یادآور شد: عمده ایرادات شورای نگهبان به لایحه مذکور مربوط به اصل 75 قانون اساسی است لذا در کمیته ویژه مذکور با رویکرد اصلاح قانون مصوب سال 84 باید محل تأمین منابع مورد نیاز در لایحه را در نظر گرفته شود./

برچسب ها

اخبار برگزیده، سازمان بهزیستی، سازمان بهزیستی کشور، فراکسیون حمایت از معلولان، قانون جامع حمایت از معلولان، لایحه اصلاح قانون جامع حمایت از معلولان، لایحه حمایت از حقوق معلولان، معلولان، کمیته امداد و بهزیستی