خانه ملت در گفت وگو با نمایندگان مجلس بررسی کرد:

تشریح توان مقابله ایران در برابر ترور بیولوژیک

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع ترور بیولوژیکی که جهانی و همه گیر شده است، تاکید دارند ایران توان مقابله با نوع جدید ترور را دارد.

خانه ملت؛ با پیشرفت روزانه تکنولوژی شاهد پیشرفت و پیچیده تر شدن ترورها در جهان هستیم، ترور بیوتکنولوژی شاید آخرین راه و روش دشمن برای آسیب زدن به کشور است با این حال تا کنون موفق نشده است به این واسطه ضربه ای به ملت ایران وارد کند. با این حال از احتمال و امکان آسیب زدن به مردم ایران صحبت می شود.

سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به احتمال ترور بیولوژیکی از سوی محصولات ترا ریخته به کشور گفت: بخشی از این دستکاری‌ها در حوزه تراریختگی است که شکل گرفته و دنبال می‌شود. معمولاً اهداف تراریختگی به‌صورت اقتصادی برای افزایش محصول اصلاح نژاد و اصلاح کیفیت محصولات کشاورزی است و می‌توان برای مبارزه با آفات سموم کمتری مصرف کرد. اما وقتی انسان می‌آید محیط یک محصولی طبیعی و خدا ساخت را دست‌کاری می‌کند، چرخه‌های دیگری در آن محصول بهم می خورد که دیگر ما رفتار ثانویه آن محصول را نمی‌دانیم.

اما این نکته حائز اهمیت است که تا کنون هیچ مورد مشکوکی در زمینه ترور بیولوژیکی وجود نداشته و پرونده هایی که احتمال چنین اتفاقی در آن بوده بعد از بررسی های کارشناسی احتمال ترور بیولوژیکی را منتفی کرده است.

از طرفی حدود سه سال گذشته بود که سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی سخنانی رسما و به صورت واضح از دو واژه جدید «بیوتروریسم» و «تروریسم لیزری» در حوزه تروریسم استفاده کرد و گفت که سپاه باید برای خنثی سازی این تهدیدات جدید، خود را آماده کند.

در این باره با برخی نمایندگان مجلس گفت و گو کردیم که در ادامه می خوانید:

صفاری نطنزی: سازمان پدافند غیرعامل توان علمی لازم برای پیشگیری از ترور بیولوژیکی را دارد

مرتضی صفاری نطنزی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به احتمال رخ دادن ترور بیولوژیکی در کشور اظهار داشت: اقدامات مشکوکی مشاهده شده است اما مورد قطعی که ثابت کند ترور بیولوژیکی در ایران رخ داده است در دست نیست.

نماینده مردم نطنزی در مجلس دهم شورای اسلامی تاکید کرد: اما از آنجایی که تامین امنیت مردم مهمترین وظیفه نظام است، مسئله ترور بیولوژیکی در دستور کار کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی قرار دارد، از سوی دیگر سازمان پدافند غیر عامل نیز در این زمینه به خوبی فعال است.

وی ادامه داد: سازمان پدافند غیرعامل مسئولیت پیش بینی و جلوگیری از خطرات ترور بیولوژیک را بر عهده داشت، جهان شاهد ترور بیولوژیکی بوده است و باید از وارد شدن آسیب و صدمه به ملت جلوگیری کرد.

این نماینده اظهار داشت: انتظار داریم که مسئولان با هوشیاری مسائل مربوط به احتمال ترور بیولوژیکی را مدنظر بگیرند تا به موقع ورود کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: خوشبختانه از توان علمی مناسبی برای شناسایی و جلوگیری از ترور بیولوژیکی برخوردار هستم هر چند که اعتقاد داریم نباید با طرح این مسائل در جامعه نگرانی ایجاد کرد.

رحیمی: لزوم بازنگری به قوانین مبارزه با تروریسم با توجه به ظهور گونه های جدید تروریسم

علیرضا رحیمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اظهارات اخیر سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیر عامل مبنی بر احتمال ترور بیولوژیکی اظهار داشت: در سراسر دنیا مواردی در زمینه ترور بیولوژیکی وجود داشته و مصادیقی از این امر در اروپا به خصوص انگلیس رخ داده است اما در ایران تا کنون با ترور بیولوژیکی روبه رو نبودیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: از آنجایی که در جهان ترور بیولوژیکی اتفاق افتاده است، بنابراین این امکان وجود دارد که در ایران نیز رخ دهد به این جهت باید آمادگی لازم برای مقابله و پیشگیری از ترور بیولوژیکی را داشته باشیم.

وی تاکید کرد: در این راستا باید به لحاظ قانونی احتمال ترور بیولوژیکی را در قانون لحاظ کنیم و آمادگی امنیتی را افزایش دهیم.

رحیمی شرایط کنونی کشور را برای مقابله قانونی و امنیتی با ترور بیولوژیکی را ارزیابی کرد و گفت:ایران عضو کنوانسیون های بین المللی در زمینه ترور بیولوژیکی است بنابراین از حمایت های بین المللی در این باره برخوردار است و از سوی دیگر لازم است در قوانین داخلی بازنگری صورت گیرد.

وی افزود: زمانی قوانین مربوط به مبارزه با ترور نوشته شد که تنها ترور فیزیکی و اسلحه وجود داشت اما اکنون با نوع دیگری از ترور رو به رو هستیم که لازم است در قوانین بازنگری شود تا متناسب با مسائل روز بتوان اقدام کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: کمیسیون امنیت موضوع را تحت بررسی دارد و تصمیم داریم بازنگری قوانین مبارزه با تروریسم را در دستور کار قرار دهیم اما هنوز این اتفاق نیافتاده است.

نانواکناری: ترور بیولوژیکی تا به امروز در ایران رخ نداده است

ولی الله نانوا کناری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به طرح موضوع احتمال ترور بیولوژیکی در کشور اظهار داشت: دشمن از هر راه و روشی برای آسیب زدن به نظام جمهوری اسلامی ایران استفاده می کند، شاهد بودیم که با استفاده از بمب اتم هیروشیما و ناکازاکی را نابود کردند و با بمباران شیمایی در منطقه حلبچه مردم بیگانه را به کشتن دادند بنابراین نباید از آخرین حربه های دشمن غافل شد.

نماینده مردم بابلسر و فریدونکنار در مجلس دهم شورای اسلامی در این باره که برای افزایش توان در برابر ترور بیولوژیکی نیاز به قانونگذاری داریم، گفت: برای دفاع نیاز به قانونگذاری نداریم، بلکه در هر شرایطی دفاع بر ما واجب است و باید وارد عمل شد، با این حال سازمان پدافند غیرعامل موضوع ترور بیولوژیکی را به صورت تخصصی مطالعه می کند.

وی عملکرد سازمان را در این باره ارزیابی کرد و ادامه داد: سازمان پافند غیرعامل به موقع به مسئله ترور بیولوژیکی ورود کرد و مطالعات اولیه و تخصصی خوبی در این باره داشت در همین بررسی ها مشخص شد که تاکنون در کشور ترور بیولوژیکی رخ نداده است.

این نماینده افزود: البته امیدواریم که هرگز نخواهیم از اطلاعات و توان مقابله با دشمن در زمینه ترور بیولوژیکی استفاده کنیم و مورد در کشور رخ ندهد اما باید همواره تحرکات دشمن را رصد کنیم و توان خود را افزایش دهیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تاکنون سازمان پدافند غیرعامل به خوبی عمل کرده و توان علمی خود را در زمینه ترور بیولوژیکی افزایش داده است./

برچسب ها

اخبار برگزیده، حوزه پدافند غیرعامل، کمیسیون امنیت ملی، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی