نمایندگان نگاه رهبری به دلایل پیوستن جوانان غربی به داعش را بررسی کردند:

از بازگشت تروریست های اروپایی تا منفعت طلبی و سود غربی در اقدامات داعش

نمایندگان ملت با بررسی نگاه رهبری ،«منفعت طلبی غرب در برخوردهای دوگانه با تروریسم تکفیری»، «بازگشت بومرنگ تروریسم تکفیری به اروپا» و «سودسرشار غول های اسلحه سازی و سرویس های اطلاعاتی غربی» را به عنوان ریشه های اصلی شکلی گیری داعش قلمداد کردند.

خانه ملت؛ مقام معظم رهبری عصر روز گذشته در دیداری که با « باقر عزت بگوویچ» رییس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین با اشاره به موج تکفیر و تروریزم -که اکنون به اروپا نیز سرایت کرده و احتمالاً در آینده هم وضعیت بدتری را رقم خواهد زد- افزودند: «زادگاه این پدیده در ظاهر منطقه عربی است اما در واقع، دولت امریکا و بعضی از دولتهای اروپایی عامل اصلی پدید آمدن این حوادث هستند.»

رهبر انقلاب اسلامی، ائتلاف نظامیِ دولتهای غربی علیه تروریزم را واقعی ندانستند و گفتند: «اگرچه ممکن است این ائتلافها در مواردی با تروریستها وارد جنگ نیز بشوند اما نه در عراق و نه در سوریه به‌دنبال ریشه‌کن کردن واقعی تروریزم نیستند و سیاستهای بد و شرارت‌آمیز آنها، روز به‌روز مشکلات بشریت را افزایش می‌دهد.»

ایشان، علاج و درمان این وضعیت را در گروی فهم و شناخت عوامل بروز این مشکلات و وجود اراده برای حل آنها خواندند و در اشاره به یکی از عوامل بروز تروریزم افزودند: تحقیر جوانان مسلمان در برخی کشورهای ثروتمند و قدرتمند اروپایی، زمینه‌ای برای پیوستن آنان به گروههای منحرف تروریستی همچون داعش ایجاد می‌کند و این جوانان تحقیر شده در بازگشت به اروپا، دست به انفجار و کشتار می‌زنند.

نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح «منفعت طلبی غرب در برخوردهای دوگانه با تروریسم تکفیری»، «بازگشت بومرنگ تروریسم تکفیری به اروپا» و «سودسرشار غول های اسلحه سازی و سرویس های اطلاعاتی غربی» را به عنوان ریشه های اصلی شکلی گیری و ادامه فعالیت تروریست های تکفیری قلمداد کردند.

بازگشت بومرنگ تروریسم تکفیری به اروپا

کمال دهقانی فیروزآبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره سخنان مقام معظم رهبری در رابطه با دلایل پیوستن جوانان اروپایی به داعش و تروریست های تکفیری گفت: اسلام هراسی مساله ای است که به طور سیستماتیک منجر به تحقیر جوانان در کشورهای غربی شده است.

نماینده مردم میبد و تفت در مجلس شورای اسلامی گفت: سرویس های اطلاعاتی غربی به ویژه سیا CIA که در جنگ سوریه پروژه القاعده در جنگ با ارتش سرخ را عملیاتی کردند ، منجر به شکل گیری پدیده ناخوشایند تروریسم تکفیری داعش شد.

وی در ادامه تصریح کرد: جوانان مسلمان سرخورده و جوانانی که به نحوی از سیستم حکومتی غرب به شکلی انحرافی ناراضی بودند جذب مهندسی نرم تروریست های تکفیری شده و راهی جنگ سوریه شدند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: رسانه های غربی اگرچه تلاش می کنند حضور اتباع غربی را در صفوف تروریست های تکفیری سانسور کنند اما براساس آمار موجود حداقل 5هزار تبعه غربی در میان اعضای داعش حضور دارند.

وی تاکید کرد: اعضای اروپایی و آمریکایی داعش هرکدام به عنوان بمب های زمانی متحرک ، ممکن است هرلحظه در خیابان های قاره سبز منفجر کنند.

دهقانی فیروزآبادی گفت: تروریسم پدیده ای بومرنگی است یعنی اگرچه کشورهای غربی در ایجاد و تجهیز داعش در جنگ سوریه نقش داشتند اما حالا باید منتظر بازگشت تبعات آن باشند.

وی ضمن نکوهش رویکرد کشورهای غربی در برخورد با جامعه مسلمانان گفت: برخوردهای قهرآمیز و نژادپرستانه با جامعه مسلمانان درکشورهای غربی تنها منجر به تشدید گرایش به اسلام انحرافی و تروریسم تکفیری خواهد شد.

این نماینده مجلس دهم تصریح کرد: لابی های صهیونیستی برای پیشبرد اهداف خود از پدیده تروریسم تکفیری نهایت بهره را کسب می کنند تا اقدامات تخریبی خود را در سرزمین های اشغای توجیه کنند.

نکته جالب اینجاست که بنا به نوشته روزنامه نیویورک‌ تایمز، همزمان با پیشروی ارتش عراق در موصل، نگرانی‌های امنیتی یکی از موضوعات مهم و اساسی مورد توجه آژانس‌های اطلاعاتی اروپا هستند چرا که حملات در پاریس و بروکسل در سال‌های اخیر نیز توسط شبه نظامیان خارجی که نزد داعش در عراق و سوریه آموزش دیده و به خانه بازگشته بودند، صورت گرفت.

راب وین رایت، رئیس دفتر پلیس اروپا موسوم به "یوروپل" که تلاش‌ها برای مبارزه با داعش در داخل مرزهای اتحادیه اروپا را هماهنگ می‌سازد، می گوید:«شکست‌های نظامی متوالی و فشار نظامی بیشتر بر داعش در منطقه، عملا منجر به افزایش واکنش انعکاسی این گروه در اروپا می‌شود. روند بازگشت شبه نظامیان در ماه‌های اخیر تا حدودی افزایش یافته است. هنوز تعداد این شبه نظامیان افزایش نیافته اما شاید رقه و موصل این را تغییر دهد.»

برآورد شده که بین 4000 تا 5000 تبعه اروپا برای پیوستن به داعش به سوریه و عراق رفته‌اند. براساس ارزیابی صورت گرفته دو سوم این افراد هنوز در میدان نبرد هستند و یک سوم آنها به سرزمین‌هایشان بازگشته‌اند.

برخورد منفعت طلبانه غرب با تروریسم

سید حسین نقوی حسینی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ضمن تقبیح رویکرد کشورهای غربی در مقابل تروریسم گفت: جمهوری اسلامی از ابتدای شکل گیری بحران خانمان سوز سوریه از نزدیک نقش بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای را زیر نظر داشته است.

نماینده مردم ورامین با اشاره به مواضع مقام معظم رهبری در دیدار آقای باقر عزت بگوویچ رئیس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگویندر ارتباط با جنگ سوریه و تروریست های تکفیری گفت: داعش ساخته و پرداخته مثلث آمریکا ، رژیم سعودی و رژیم صهیونیستی است.

وی در ادامه گفت: داعش و ده ها گروه تروریست تکفیری کوچک و بزرگ با عناوین مختلف در خاورمیانه ایجاد شدند اما طراحی ایجاد آنها توسط موساد و سیا از طریق رژیم سعودی صورت گرفته است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد:مساله غیرقابل انکار اینجاست که آمریکا، بریتانیا و فرانسه به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از داعش تاکنون حمایت کرده اند.

وی با بیان این که رژیم سعودی با همراهی برخی کشورهای مرتجع خاورمیانه تروریست های تکفیری را تسلیح و تجهیز کرده اند ، گفت: ماجرای خرید هزاران خودروی تویوتا که در اختیار داعش قرار گرفته نشان دهنده واقعیت غیرقابل انکار است.

منفعت طلبی غرب در جنگ با تروریسم

نقوی حسینی با چالش کشیدن عملکرد ائتلاف ضد داعش گفت: پدیده تروریسم تکفیری با اقدامات غرب نه تنها محار می شود، بلکه تشدید خواهد شد.

وی در ادامه گفت: کشورهای غربی نه به دلیل اقدامات تروریست های تکفیری یا جنایت علیه بشریت ، بلکه بنا به دلیل منفعت طلبی با داعش برخورد می کنند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: استاندارد دوگانه غربی تحت عنوان تروریست های خوب و تروریست های بد مساله ای است که همواره برای ملت های مختلف و حتی شهروندان کشورهای غربی خون بهای سنگینی برجای گذاشته است.

وی تصریح کرد: کشورهای غربی تا زمانی که گروه های تروریستی براساس منافع آنها عمل می کنند برای گروه های تروریستی تحت عناوینی همانند آتش بس و حمایت از حقوق بشر در زمان جنگ وارد عمل می شوند.

این نماینده مجلس دهم با بیان این که آنچه که در ماجرای حلب و موصل رخ می دهد به یک رسوایی منحصر به فرد برای کشورهای غربی حامی تروریسم تبدیل شده است،گفت: اعدام هر روزه مردم توسط تروریست ها به یک پدیده عادی در این شهرها تبدیل شده بود اما حالا که تروریست های تکفیری در آستانه شکست قرار گرفته اند کشورهای غربی و به ویژه رسانه های سعودی فریاد حمایت از حقوق بشر سر می دهند.

وی گفت: تروریست ها هر زمان از خطوط تعیین شده غربی تخطی کنند ، کشورهای غربی فریاد جنگ با تروریسم را سر می دهند تا منافع خود را به شکلی متفاوت مطالبه کنند.

سود سرشار غول های اسلحه سازی و سرویس های اطلاعاتی غربی

سید قاسم جاسمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در رابطه با شکل گیری داعش و عملکرد ائتلاف ضدداعش گفت: اسلام هراسی و برخوردهای قهرآمیز دولت های غربی با مسلمانان که با تبلیغات انحرافی رژیم سعودی همراه شد ، تعداد زیادی از جوانان اروپایی را به سمت تروریسم تکفیری سوق داد.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی گفت: ریشه های شکل گیری داعش ، جبهه النصره ، جیش الفتح ، جیش الاسلام ، احرارالشام و ده ها گروه تروریست تکفیری را باید در القاعده و برنامه های سازمان جاسوسی آمریکا CIA جست و جو کرد.

وی با بیان این که مسئله داعش و تروریسم تکفیری که تاکنون هزاران انسان بی گناه را سلاخی کرده دارای پیچیدگی های خاصی است ، گفت: تروریسم تکفیری تحت عنوان حمایت از تروریست های خوب ایجاد شدند تا در جنگ سوریه جبهه مقاومت تضعیف شود اما این هدف با شکست مواجه شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ضمن اشاره به سخنان مقام معظم رهبری گفت: تروریست های تکفیری اروپایی خیلی زودتر از آنچه که دولت های غربی گمان می کردند با پیروزی های ارتش عراق و ارتش سوریه به خانه بازخواهند گشت.

وی تصریح کرد: اقدامات تروریستی در غرب اگرچه منجر به کشته شدن شهروندان اروپایی و آمریکایی می شود اما برای سرویس های اطلاعاتی که اتفاقا در تسلیح داعش و تروریست های تکفیری نقش داشتند به منابع مالی گزافی دست پیدا خواهند کرد.

جاسمی گفت: همان گونه که مقام معظم رهبری بیان داشتند برخوردهای منفعت طلبانه ائتلاف های ادعایی غربی با تروریسم به نتیجه ای نخواهد رسید زیرا سود سرشار غول های اسلحه سازی و سرویس های اطلاعاتی در حضور تروریست های تکفیری است.

وی در تشریح نفع نهادهای اطلاعاتی غرب از گروه های تروریستی ، گفت: ماجرای یازدهم سپتامبر اقدامی تروریستی بود که تحت نظر سازمان جاسوسی آمریکا و مشارکت رژیم سعودی به وقوع پیوست تا بودجه نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده و اروپایی چندبرابر شود.

این نماینده مجلس دهم گفت: آمریکا در عین حال با ادعای جنگ با تروریسم خود را محق به مداخله در امور کشورهای خاورمیانه نظیرعراق،سوریه ، افغانستان ، پاکستان و لیبی نمی داند تا به منابع طبیعی آنها بدون پرداخت هزینه ای دست پیدا کند.

برچسب ها

اخبار برگزیده، تروریست ها، تروریست های تکفیری، تروریستها، داعش، مقابله با تروریسم، نشست تحلیلی بر روند شکل گیری داعش و پیامدهای منطقه ای آن