خانه ملت گزارش می دهد؛

اروپا در مسیر اجرای برجام

نمایندگان مردم در خانه ملت، ضمن مثبت ارزیابی کردن اقدام اخیرا اتحادیه اروپا در آزادسازی اموال بانک صادرات، بر لزوم برداشتن قدم های جدی تر از سوی کشورهای اروپایی در اجرای برجام تأکید کردند.

خانه ملت؛ وزارت دارایی انگلیس در بیانیه ای که بر روی تارنمای خود منتشر کرد گفت که مسدود شدن اموال بانک صادرات در ارتباط با برنامه هسته ای ایران بوده است.

وزارت دارایی انگلیس در این بیانیه تصریح کرده است که بانک صادرات ایران و بانک صادرات 'پی ال سی' که شعبه لندن این بانک ایرانی است، از فهرست تثبیت شده خارج شده و دیگر مشمول مسدود شدن دارایی ها نخواهد بود.

به گفته وزارت دارایی انگلیس، در 20 آوریل 2016 شورای اتحادیه اروپا، اصلاحیه قانون 2016/603 مصوبه شورای اجرای مقررات اتحادیه اروپا را به اجرا گذاشت. بر اساس این اصلاحیه، مسدود بودن دارایی های بانک صادرات ایران و شعبه لندن تا 22 اکتبر سال جاری تمدید گردید. در حالی که از این تاریخ اکنون گذشته است بانک صادرات ایران و شعبه لندنش مشمول محدودیت هایی که در آن قانون مطرح شده از جمله مسدود بودن اموال، نیستند.

با تصمیم شورای اجرای مقررات اتحادیه اروپا، مقرره ای که در سال 2012 تصویب و موجب مسدود شدن دارایی های بانک صادرات ایران شده بود، اصلاح و نام بانک صادرات ایران و شعبه لندن این بانک، از فهرست موسسات مشمول این مقرره حذف شد.

حال تعدادی از نمایندگان مجلس اقدام اخیر اتحادیه اروپا را تشریح و تحلیل کردند.

آزادسازی اموال بانک صادرات؛ اقدام عملی اتحادیه اروپا در اجرای برجام

ولی الله نانواکناری در گفت وگو با خانه ملت، اقدام اتحادیه اروپا برای آزادسازی اموال بانک صادرات را مثبت ارزیابی کرد و گفت: با توجه به بدعهدی کشورهای غربی، قطعا کشورهای اروپایی باید نسبت به اجرای تعهداتشان اقدام کنند، زیرا یکی از اهداف اصلی توافق هسته ای، رفع موانع امور تجاری ایران در عرصه بین الملل بوده است.
ولی الله نانواکناری

نماینده مردم بابلسر و فریدونکنار در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: توافق برجام، یک توافق دو جانبه میان ایران و گروه 1+5 است، حال پس از اجرای این توافق، جمهوری اسلامی به تمام تعهداتش بر اساس برجام عمل کرد، اما متأسفانه آمریکا و کشورهای اروپایی عملکرد مناسبی در این حوزه نداشتند.

وی ادامه داد: البته کشورهای اروپایی در چند ماه اخیر تحرکات مثبتی را در راستای اجرای برجام صورت دادند، اما این روند باید ادامه داشته باشد.

نانواکناری افزود: به طور حتم رویکرد جمهوری اسلامی نسبت به آمریکا و اروپا متفاوت است، زیرا ایران و کشورهای اروپایی روابط دیرینه ای در سال های گذشته داشته اند و به بهبود این روابط می توان امید داشت.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: آزادسازی اموال بانک صادرات در اروپا یک گام بسیار مهم برای تحقق مفاد برجام است، البته امیدوارم که این اقدام تنها بر روی کاغذ نباشد و هر چه سریع تر عملیاتی شود.

آزادسازی اموال بانک صادرات، نخستین گام موثر اتحادیه اروپا در رفع تحریم های بانکی

علی بختیار در گفت وگو با خانه ملت، با بیان اینکه اقدام اتحادیه اروپا برای آزادسازی اموال بانک صادرات بسیار مثبت و مطلوب است، گفت: رفع تحریم های مالی و اقتصادی یکی از محورهای توافق هسته ای بوده که حال اتحادیه اروپا بعد از گذشت چندین ماه از اجرای برجام به تدریج در حال اجرای آن است.
علی بختیار

نماینده مردم گلپایگان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در کل عملکرد کشورهای عضو گروه 1+5 در اجرای به تعهداتشان در برجام مناسب نبوده، به ویژه آمریکایی ها که نه تنها به تعهدات خود عمل نمی کنند، بلکه برای سنگ اندازی بر علیه ایران نیز تلاش می کنند، البته رویکرد کشورهای اروپایی مقداری بهتر از ایالات متحده است، اما این کشورها نیز باید حسن نیت خود را در این راستا نشان دهند.

وی افزود: قطعا تمام نهادهای مالی کشورهای جهان به ویژه کشورهای اروپایی باید نسبت به آزادسازی اموال و دارایی های جمهوری اسلامی به ویژه در حوزه بانک ها اقدام کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: در شرایط کنونی بخشی از نهادهای مالی و بانک های ایران در تحریم اتحادیه اروپا در حوزه تحریم های هسته ای قرار دارند، که این مسئله عملا مغایر با برجام است، بنابر این امیدواریم که اروپایی ها هر چه سریع تر در جهت اجرای تعهداتشان گام بردارند.

رفع تحریم های بانکی، تلاش اروپا برای اعتمادسازی با ایران/اروپا برای گسترش تعاملات با جمهوری اسلامی مشتاق است

جهانبخش محبی نیا در گفت وگو با خانه ملت، با اشاره اقدام اتحادیه اروپا برای آزادسازی اموال بانک صادرات، گفت: اقدام اخیر این اتحادیه را می توان مثبت و سازنده ارزیابی کرد، به شرطی که این روند در ماه های آینده نیز ادامه داشته باشد.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: روابط ایران و اروپا از گذشته بسیار خوب و رو به رشد بود، اما این روابط به علت اعمال تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران، بسیار ضعیف و کم رنگ شد، حال با اجرای توافق هسته این روابط و تعاملات در حال ترمیم است، اما به علت برخی رویکردهای کشورهای اروپایی این روند بسیار کند است.

وی افزود: البته عملکرد کشورهای اروپایی نسبت به آمریکا در اجرای تعهداتشان در توافق هسته ای بسیار بهتر بوده است، اما توقع جمهوری اسلامی از اروپا بسیار بیشتر از اقدامات کنونی آن ها است.

محبی نیا گفت: به طور حتم هر گامی که از سوی اروپایی ها در اجرای برجام برداشته شود، به همان میزان روابط ایران و کشورهای اروپایی بهتر از گذشته می شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: در چند سال اخیر با اعمال تحریم ها علیه ایران، کشورهای اروپایی از نظر اقتصادی دچار آسیب های بسیاری شدند و این مسئله موجب شده که اروپا شوق و آمادگی بیشتری برای رفع تحریم ها و انجام تعاملات اقتصادی با جمهوری اسلامی داشته باشد.

وی افزود: به طور حتم جمهوری اسلامی ایران در چند سال اخیر حسن نیت خود در تمام موضوعات و موارد به همگان ثابت کرده است، حال نوبت کشورهای غربی است که با تغییر رویکرد و اصلاح نگاه خود، زمینه تعامل را فراهم کنند./

برچسب ها

اتحادیه اروپا، اثرات اجرای برجام در بخش صنعت، پتروشیمی و معدن کشور، اخبار برگزیده، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)