نمایندگان مجلس مطرح کردند:

لغو روادید؛ راهکار موثر رشد صنعت گردشگری

نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعتقاد دارند لغو روادید متقابل یکی از فرصت های پیش روی صنعت گردشگری کشورمان در راستای ایجاد رونق و توسعه پایدار تلقی می شود.

خانه ملت؛ امروزه کشورهای مختلفی در سراسر دنیا برای ایجاد رونق در بخش گردشگری و جذب بیشتر توریست اقدام به ارائه خدمات و تسهیلات مختلفی می‌کنند؛ براساس شرایط سیاسی و سایر ملاحظات گاه دولت‌ها با وضع قوانینی رفت و آمد اتباع کشورهای دیگر را محدود کرده یا بالعکس با حذف برخی قوانین این رفت و آمدها را تسهیل می‌کنند.

یکی از رایج‌ترین تسهیلاتی که کشورهای مختلف برای اتباع یکدیگر قائل می‌شوند قرارداد لغو ویزا برای اتباع طرفین است که در این شرایط، اتباع این کشورها به سادگی و بدون تشریفات صدور ویزا می‌توانند به سرزمین یکدیگر سفر کنند که شاید بتوان گفت یکی از مهمترین و اصلی ترین اقداماتی است که تاثیر بسیار زیادی در جذب گردشگران دارد.

هم اکنون کشورمان در مجموع با ۴۲ کشور جهان به مکانیزم لغو یا تسهیلات ویزا دست یافته است که این امر بیانگر افزایش اعتبار گذرنامه ایرانی در عرصه بین‌المللی است و باید یادآور شد که در حال حاضر ویزای فرودگاهی نیز در 9 فرودگاه مانند امام خمینی(ره)، شیراز، اصفهان، مشهد، تبریز، بندرعباس، لارستان، کیش و قشم صادر می‌شود لذا با توجه به ظرفیت‌های گردشگری در حوزه تاریخی، طبیعی و غیره در کشور باید سیاست‌های کارشناسی‌شده برای جذب توریست اتخاذ شود تا شاهد افزایش تراز گردشگری باشیم.

بر اساس این گزارش، آخرین رخداد مرتبط با این مهم می‌توان نیز مربوط به کشور روسیه است که قرارداد لغو صدور ویزا برای اتباع هر دو کشور در حال بررسی و انجام امور است.

رتبه دهم جاذبه‌های باستانی و تاریخی و رتبه پنجم جاذبه‌های طبیعی دنیا به کشورمان تعلق دارد و لغو روادید می‌تواند کمکی شایانی در این زمینه انجام دهد لذا در این راستا نمایندگان مجلس شورای اسلامی در گفت‌گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه لغو روادید متقابل یکی از فرصت‌های پیش روی صنعت گردشگری کشورمان در راستای ایجاد رونق و توسعه پایدار تلقی می‌شود، بر لزوم ارائه تسهیلات برای جذب بیشتر گردشگرخارجی تاکید کردند.

توسعه مبادلات فرهنگی با لغو روادید

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر اهمیت لغو روادید در توسعه صنعت گردشگری، گفت: اگر دولت بتواند این مهم را میان ایران و کشورهایی که تبادلات بیشتری با آن‌ها دارد ایجاد کند زمینه نشر مقولات فرهنگی را فراهم کرده است.
احد آزادیخواه

احد آزادی‌خواه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به ضرورت لغو رواید ایران با تعداد بیشتری از کشورها و تاکید بر اهمیت این مسئله در توسعه صنعت گردشگری، گفت: ایران برای توسعه صنعت گردشگری باید به این مهم اهتمام بیشتری ورزد چراکه لغو روادید توسعه فرهنگی، اقتصادی و شرایط آشنایی جهانیان با فرهنگیان انقلابی مردم ایران را فراهم می‌سازد.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از شعارهای تبلیغاتی رئیس‌جمهور در دوران انتخابات بازگرداندن احترام به پاسپورت ایرانی بود، افزود: اگر چه معتقدم دولت یازدهم می‌توانست از ابتدای آغاز به کار تاکنون عملکرد بهتری در این زمینه داشته باشد.

وی با بیان اینکه لغو روادید زمینه تبادلات فرهنگی را فراهم می‌کند، گفت: اگر دولت بتواند این مهم را میان ایران و کشورهایی که تبادلات بیشتری با آن‌ها دارد ایجاد کند، زمینه نشر مقولات فرهنگی ایران همچون سینما، تئاتر و کتاب و فتح قله‌های بسیار دیگر را فراهم کرده است.

به گفته آزادی‌خواه لغو نظام روادید توسعه سیاسی ایران را به همراه دارد درواقع ایران در حوزه سیاست خارجی به مرحله‌ای رسیده که توانسته با لغو روادید اعتماد دولت‌ها را جلب کند.

این نماینده معتقد است لغو روادید علاوه بر افزایش اعتبار پاسپورت ایرانی در بین کشورهای دیگر به فضای دیپلماسی ایران اعتبار بیشتری می‌دهد و این واقعیتی است که نمی‌توان انکارش کرد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه رفت و آمد گردشگری ایران با کشورهایی که نظام روادید با آن‌ها لغو شده به مرور افزایش پیدا خواهد کرد، گفت: ایجاد رونق در صنعت گردشگری به عوامل متعددی بستگی دارد از این رو پس از جذب گردشگر خارجی در صورت ارائه تسهیلات بیشتر به آن‌ها می‌توان عرصه گردشگری را با شکوفایی و رونق مواجه کرد.

لغو روادید با سایر کشورها در راستای فاصله گرفتن از اقتصاد نفتی و درآمدزایی از گردشگری

عضو هیات رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه لغو روادید تقویت اقتصاد و مبادلات بازرگانی را به دنبال دارد، این امر را در راستای فاصله گرفتن از اقتصاد نفتی و درآمدزایی از صنعت گردشگری توصیف کرد.

سیده فاطمه ذوالقدر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به ضرورت لغو روادید میان ایران با تعداد بیشتری از کشورها و تاکید بر اهمیت این مسئله در توسعه صنعت گردشگری، گفت: تسهیل و لغو ویزا یکی از مهمترین شاخصه‌های تأمین امنیت در کشورهای متبوع به شمار می‌رود؛ همچنین توانایی یک کشور در لغو روادید متقابل شاخصی مهم در توسعه سیاسی و اجتماعی به شمار می‌رود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی به تاکیدات رئیس‌جمهور دراین خصوص اشاره کرد و افزود: انتظار می‌رود که لغو رواید میان ایران با تعداد بیشتری از کشورها اتفاق بیفتد چراکه این اتفاق رونق اقتصادی و اشتغال را برای کشور به همراه دارد.

وی با بیان اینکه لغو روادید میان ایران با تعداد بیشتری از کشورها در راستای فاصله از اقتصاد نفتی و کسب درآمد از طریق گردشگری اهمیت فراوان دارد، گفت: برخی از کشورها مانند روسیه آمار بالایی در گردشگری دارند لذا لغو روادید ایران با این دست از کشورها، سیل عظیمی از گردشگر را روانه شهرهای مختلف کشور خواهد کرد.

ذوالقدر با بیان اینکه لغو روادید تقویت اقتصاد و مبادلات بازرگانی را موجب می‌شود، افزود: ارتباط دیپلماتیک را باید مقدمه لغو روادید دانست لذا رفت و آمد هیأت‌های مرتبط با کشورهای مدنظر و بستن قراردهای اقتصادی، تجاری و فرهنگی می‌تواند در تسهیل و لغو روادید کارگشا باشد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس مهمترین وجه لغو رواید را تقویت جذب گردشگر مذهبی دانست و افزود: با توجه به اینکه ایران در جذب گردشگر مذهبی موفق‌تر ظاهر شده مسئولان می‌توانند این مهم را در اولویت قرار دهند.

تأثیر مستقیم لغو روادید بر جذب بیشتر گردشگران/ انتقال فرهنگ اصیل ایرانی – اسلامی از طریق صنعت توریسم

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، لغو روادید متقابل با دیگر کشورها را نوعی تبلیغ مثبت در خصوص وجود امنیت و ثبات در ایران اسلامی و حضور آسان گردشگران خارجی توصیف کرد.
اصغر مسعودی

اصغر مسعودی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه لغو روادید متقابل یکی از فرصت‌های پیش روی صنعت گردشگری کشورمان در راستای ایجاد رونق و توسعه پایدار تلقی می‌شود، گفت: امروزه تمام کشورهای پیشرفته در عرصه گردشگری با ارائه تسهیلات بیشتر به گردشگران خارجی به دنبال جذب حداکثری مسافران هستند.

نماینده مردم نی‌ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هم اکنون طبق اعلام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیش از 10 کشور لغو روادید متقابل انجام داده‌اند که این میزان با توجه به شرایط و ضوابط قابل افزایش است، اظهار کرد: ایران به عنوان سرزمینی کهن دارای جاذبه‌های تاریخی و طبیعی، فرصتی جذاب برای بازدید گردشگران خارجی بحساب می‌آید لذا لغو روادید می‌تواند تردد آسان‌تر را فراهم کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید به اینکه لغو روادید بین دوکشور به نوعی تکریم و احترام گذاشتن به اتباع دوطرف است، ادامه داد: این موضوع علاوه بر دستاوردهای اقتصادی و ایجاد اشتغال، دستاوردهای فرهنگی نیز در پی دارد؛ به عبارتی دیگر افزایش حضور گردشگران در کشورمان، انتقال فرهنگ اصیل ایرانی – اسلامی را رقم می‌زند.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه در دنیا تصویر نامناسبی از وضعیت امنیت کشورمان به نمایش گذاشته شده و تبلیغات سوء انجام می‌شود، تصریح کرد: لغو روادید متقابل به نوعی تبلیغ مثبت در خصوص وجود امنیت و ثبات در ایران اسلامی و حضور آسان گردشگران خارجی است.

عضو کمیته تخصصی «ارشاد، تبلیغات اسلامی و گردشگری» کمیسیون فرهنگی مجلس خاطرنشان کرد: رخداد حوادث تلخ در منطقه خاورمیانه موجب شده تا بسیاری از کشورها ناامن باشند لذا با دردستورکار قرار دادن لغو روادید دوطرفه می‌توان گردشگران بیشتری را جذب کرد.

رونق صنعت گردشگری با لغو روادید متقابل/ لزوم برنامه‌ریزی بلندمدت برای جذب گردشگران خارجی

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ضمن ارزیابی مثبت از لغو ویزای سفر بین کشورمان و جمهوری آذربایجان، از ضرورت برنامه‌ریزی بلند مدت برای جذب گردشگران خارجی گفت.

محمداسماعیل سعیدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه تجربه کشورهای دنیا نشان می‌دهد با لغو روادید متقابل می‌توان گردشگران بیشتری را جذب کرد، گفت: ایجاد رونق در صنعت گردشگری به عوامل متعددی بستگی دارد از این رو در صورت ارائه تسهیلات بیشتر به گردشگران خارجی می‌توان این عرصه را با شکوفایی و رونق مواجه کرد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لغو روادید متقابل می‌تواند نشان دهنده تکریم مردم دو کشور باشد و البته این موضوع روابط سیاسی طرفین را تحکیم می‌کند، اظهار کرد: باید از هر فرصتی برای رونق بخشیدن به حوزه گردشگری بهره برد زیرا سرزمین کهنی مانند ایران دارای جاذبه‌های گردشگری زیادی است و می‌تواند پذیرای مسافران خارجی زیادی باشد.

وی با تاکید بر اینکه لغو ویزای سفر بین کشورمان و آذربایجان اقدامی مثبت ارزیابی می‌شود، ادامه داد: در گذشته کشور آذربایجان با شرایط سختی مواجه بود و در آن زمان ایران مردم این کشور را به راحتی می‌پذیرفت و خدمات خوبی را به آنها ارائه کرده است.

سعیدی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی تبلیغات منفی گسترده‌‎ای علیه ایران اسلامی در سراسر دنیا انجام می‌شود و این موضوع در کاهش ورود گردشگران خارجی تأثیرگذار است، افزود: وزارت امور خارجه و رایزن‌های فرهنگی باید با بکارگیری همه ظرفیت‌ها در راستای ایجاد رونق در حوزه گردشگری تلاش کنند و ایجاد شرایط لغو روادید متقابل یکی از این اقدامات بحساب می‌آید.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران امروزه با حدود 12 کشور لغو روادید متقابل دارد و امکان افزایش این تعداد با بررسی دقیق‌تر وجود دارد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی بلند مدت درعرصه گردشگری می‌توان فرصت جذب گردشگران خارجی فراهم کند.

شکوفایی صنعت گردشگری با لغو روادید متقابل/لزوم ارائه تسهیلات برای جذب بیشتر گردشگرخارجی

سخنگوی فراکسیون میراث فرهنگی ‌وگردشگری مجلس معتقد است لغو روادید متقابل به ایجاد رونق صنعت گردشگری کمک می‌کند از این رو باید از ظرفیت‌ها و فرصت‌ها در راستای ایجاد رونق در این عرصه استفاده کرد.

ذبیح‌الله نیکفر در گفت‌ وگو با خانه ملت، با اشاره به اینکه امروز لغو روادید متقابل یکی از راه‌های ایجاد رونق در صنعت گردشگری محسوب می‌شود، گفت: امروزه کشورهای موفق در حوزه گردشگری با ارائه تسهیلات بیشتر به گردشگران خارجی تلاش می‌کنند زمینه شکوفایی این صنعت را فراهم کنند.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لغو روادید متقابل نشان دهنده احترام و تکریم متقابل در روابط دیپلماسی بین دو کشور است، تاکید کرد: خوشبختانه امروزه کشورمان با حدود 12 کشور لغو روادید متقابل انجام داده و امکان افزایش این تعداد با بررسی دقیق‌تر وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه تجربه کشورهای موفق در حوزه گردشگری نشان می‌دهد لغو روادید دو جانبه یکی از راه‌های افزایش جذب گردشگر است، تصریح کرد: به عنوان مثال وزیر گردشگری و هوانوردی بنگلادش چندی پیش و در سفر به کشورمان ابراز امیدواری کرد با توجه به روابط مناسب کشورش با جمهوری اسلامی ایران در سطوح بلندپایه، می‌توان با تسهیل در صدور روادید 2 جانبه، ارتباطات گردشگری و فرهنگی دو کشور توسعه یابد.

نیکفر افزود: امروزه رایزن‌های فرهنگی مستقر در خارج از کشور و دستگاه دیپلماسی باید با بکارگیری همه ظرفیت‌ها و فرصت‌ها در راستای ایجاد رونق حوزه گردشگری گام بردارند که ایجاد شرایط لغو روادید متقابل یکی از این اقدامات محسوب می‌شود.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برای توسعه صنعت گردشگری باید فرهنگ سازی مناسب در جامعه انجام شود اظهار کرد: باید با برنامه ریزی مناسب فرهنگ ایرانی – اسلامی را به گردشگران خارجی نشان داد تا این افراد به عنوان نماینده‌ای در سایر کشورها اقدام به تبلیغ برای سفر به کشورمان کنند.

سخنگوی فراکسیون میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی و مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: لغو روادید متقابل یکی از راه‌های اعتبار بخشی به پاسپورت است و این مهم یکی از وعده‌های دولت یازدهم بوده است./

برچسب ها

اخبار برگزیده، تقویت صنعت گردشگری، توریسم و صنعت گردشگری، رونق بخشیدن به صنعت گردشگری، صنعت گردشگری