نمایندگان مطرح کردند؛

رفع ابهامات قانون خدمات رسانی به ایثارگران در دستور کار مجلس

نمایندگان مجلس با بیان اینکه قانون فعلی خدمات رسانی به ایثارگران دارای ابهامات بسیاری است، تاکید کردند: مجلس به عنوان نهاد قانونگذار در طرحی دوفوریتی اشکالات این قانون را مرتفع خواهد کرد.

خانه ملت؛ قانون جامع خدمات رسانی ایثارگران که اجرای آزمایشی آن در سال 91 به مدت چهارسال از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شد طی ماه های آینده سال جاری مهلت اجرای آزمایشی آن به پایان می رسد، در چنین شرایطی هفته گذشته در صحن علنی مجلس با پیگیری و تلاش نمایندگان مجلس در جریان تصویب احکام دایمی برنامه های توسعه این قانون شکل دائمی به خود گرفت.

به گفته نمایندگان قانون فعلی خدمات رسانی به ایثارگران همواره مورد ایراد و محل اشکال جامعه ایثارگران قرار داشته اما هیچ گاه از سوی مسئولان دولتی به ویژه بنیاد شهید و امور ایثارگران تلاشی برای رفع ایرادات این قانون نشده است بر همین اساس نمایندگان پس از دایمی کردن این قانون در تلاشند تا با ارایه طرح دو فوریتی نقاط ضعف قانون را برطرف کنند.

نمایندگان مجلس براین باورند که دولت و نهادهای زیرمجموعه دولت یعنی بنیاد شهید به عنوان تنها نهاد پیگیری کننده مسائل و مشکلات ایثارگران نه تنها به فکر رفع مشکلات این قشر نیست بلکه بودجه این نهاد را صرف موارد غیرضروری می‌کند که باید از این موضوع تاجای ممکن جلوگیری کرد؛ همچنین نمایندگان تاکید دارند که خدمات رسانی به ایثارگران باید درهمه شرایط مورد توجه مسئولان قرارگیرد.

دائمی شدن قانون حمایت از ایثارگران اقدامی درجهت حمایت از این قشر است

مجتبی رحماندوست در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه در ابتدا قانون خدمت رسانی به ایثارگران به صورت آزمایشی اجرایی شد، افزود: این قانون در دوم دی 1391 در مجمع تشخیص مصلح نظام به تصویب رسید که در دی ماه سال جاری اجرای آزمایشی آن به اتمام می رسید لذا بر اساس همین امر نمایندگان دائمی شدن قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران را در لایحه احکام دائمی شدن برنامه های توسعه تصویب کردند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس نهم، ادامه داد: در مجلس قبل چندین بار تذکراتی داده شد مبنی بر آنکه تا زمانی قانونی دارای اعتبار است که هنوز از مدت اجرای آن نگذشته و لذا زمانی که از این دوره گذشت نمی توان آن را تمدید کرد زیرا فردای اتمام قانون، دیگر قانونی وجود ندارد که بخواهیم آن را تمدید کنیم و در این شرایط باید کل قانون از ابتدا در صحن تصویب شده تا اعتبار جدید پیدا کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: واقعیت آن است که برای اجرای این قانون محدودیت وجود داشت زیرا مهلت آزمایشی آن درحال اتمام بود حال به نظر می رسد نمایندگان فعلی در مجلس بعد از دائمی کردن این قانون به دنبال اصلاحاتی در آن هستند که نیاز است دولت با همراهی مجلس لایحه ای را در این زمینه به مجلس ارایه کند.

وی یادآور شد: قبل از سال 95، دولت لایحه دائمی شدن برنامه های توسعه را ارایه کرد که یکی از بند های آن دائمی شدن قانون خدمات رسانی به ایثارگران بود اما برای نخستین بار شورای نگهبان کل مصوبه مجلس را برگرداند هر بار هم مجلس می خواست اقدامی انجام دهد بنیاد شهید عنوان کرد که این نهاد در تلاش است تا در این زمینه لایحه ای به مجلس ارایه کند درحالی که در اصل بنیاد شهید دغدغه ای هم برای ارایه این لایحه نداشت.

رحماندوست با بیان اینکه نباید ایثارگران را با خلا قانونی مواجه کرد، افزود: دائمی شدن این قانون، اقدامی حمایتی برای ایثارگران است که باید برخی از مواد آن نیز مورد اصلاح قرار گیرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نهم، گفت: از ابتدا قرار بود آیین نامه 16 ماده این قانون از سوی دولت ابلاغ شود اما همچنان حدود 10 ماده آن، آیین نامه ندارد چراکه دولت معتقد است این مواد بار مالی داشته و دولت قادر به اجرا نیست که این موارد نیز باید مورد پیگیری قرار گیرد.

مجلس پیگیر طرح دوفوریتی برای رفع ایرادات قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران

احمد صفری با تاکید بر تعیین تکلیف قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران درمجلس، گفت: قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران درطول برنامه پنجم توسعه به صورت آزمایشی اجرا شد که خوشبختانه مجلس این قانون را در طول بررسی لایحه احکام دائمی برنامه های توسعه ای کشور به شکل دائمی تصویب کرد، هرچند که در لایحه برنامه ششم توسعه، دولت این قانون را مطرح نکرد و هیچ برنامه ای هم برای دائمی کردن نداشت.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بی‌توجهی به جامعه ایثارگران درطی چند سال گذشته مشکلات بسیاری را برای آنها به وجود آورده است، افزود: از سوی دیگر بنیاد شهید و امور ایثارگران هم هیچ تعهدی نسبت به جامعه ایثارگری و خانواده شهدا نداشته و طبق برخی اخبار مطرح شده مبنا را برحذف قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران در برنامه ششم قرار داده بود.

وی با بیان اینکه به اعتقاد بنیاد شهید و امور ایثارگران قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران برای دولت دارای بارمالی بوده وهزینه بر است، تصریح کرد: به طورحتم این قانون هیچ هزینه ای برای دولت نداشته و بنیاد شهید باید از بودجه این نهاد برای خدمات رسانی بهتر و بیشتر برای ایثارگران استفاده کند، هرچند که درحال حاضر هزینه های بسیاری در این نهاد صورت می گیرد که هیچ اعتراضی به این هزینه های بی علت این نهاد از طرف هیچ مسئولی صورت نمی گیرد.

این نماینده مردم درمجلس دهم با یادآوری اینکه قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران هیچ هزینه ای برای دولت ندارد، گفت: مسئولان بنیاد شهید و امور ایثارگران به جای طرح چنین مسائلی باید از افزایش هزینه های اضافی این نهاد جلوگیری کنند، بنابراین باید تاکید کرد که مسئولان بنیادشهید اگر با مشکلات خانواده شهدا و جامعه ایثارگری آشنا بودند هیچ گاه پیشنهادهایی مبنی بر حذف قانون و ایراد و اشکال به طرح نمایندگان دراین زمینه ارایه نمی کردند.

وی با بیان اینکه در طرح نمایندگان درخصوص قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، اشکالات و ایرادات قانون فعلی موردبررسی قرار می گیرد، گفت: مجلس منتظر لایحه دولت نمی ماند و با همین طرح اشکالات قانون فعلی را مرتفع می کند.

عضو هیات رییسه فراکسیون شاهد درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نمایندگان تعیین تکلیف ایرادات قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران را به صورت طرح دو فوریتی درمجلس پیگیری می‌کنند، افزود: مواد موجود در این طرح بر گرفته از همان موادی است که درحال حاضر در قانون دائمی وجود دارد ضمن اینکه در این طرح به عنوان مثال امتیازات تعلق گرفته در جانباز 25 درصد به جانباز 10 درصد نیز تعلق گیرد.

بنیاد شهید هیچ همتی برای حل مشکلات جامعه ایثارگری ندارد

امیرخجسته با اشاره به اینکه بنیاد شهید و امور ایثارگران هیچ همتی در جهت حل مشکلات جامعه ایثارگری ندارد، گفت: متاسفانه ضعف های بسیاری دربنیاد شهید و امور ایثارگران مبنی بر حمایت و دفاع از حقوق ایثارگران وجود دارد.

نماینده مردم همدان، فامنین و قهاوند درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایثارگران در حال حاضر در سخت ترین شرایط ممکن زندگی می کنند، افزود: به طورحتم اگر این افراد تحت پوشش کمیته امداد قراربگیرند بسیار بهتر ازآن است که زیر نظر بنیاد شهید و امورایثارگران باشند، زیرا این نهاد هیچ عزمی برای حل مشکلات ایثارگران ندارند.

وی با انتقاد از نبود نگاه ویژه مسئولان بنیاد شهید و امورایثارگران به جامعه ایثارگری، تصریح کرد: به طورحتم تا کنون هیچ گونه رایزنی میان مسئولان بنیادشهید و نهادریاست جمهوری درجهت حل مشکلات ایثارگران صورت نگرفته است، اگر بودجه ای برای حل مشکلات ایثارگران وجود ندارد، چرا برای اختلاس های آنچنانی منابع به میزان کافی وجود دارد؛ چرا هیچ کنترلی برهزینه های اضافی صورت نگرفته و تنها برای حل مشکلات ایثارگران منابع کافی وجود ندارد.

خجسته با تاکید بر اینکه دولت باید هرچه سریعتر مشکلات موجود در بنیاد شهید را تعیین تکلیف کند، گفت: متاسفانه با بی توجهی دولت در دائمی کردن قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران مجلس شورای اسلامی در زمان بررسی لایحه احکام دائمی برنامه های توسعه‌ای کشور این قانون را به شکل دائمی مصوب کرد و امیدواریم با بررسی طرح 2 فوریتی نمایندگان درمجلس ایرادات و اشکالات موجود در قانون فعلی مرتفع شود.

این نماینده مردم درمجلس دهم با انتقاد ازاینکه درحال حاضر بنیاد شهید و امور ایثارگران مخالف ارایه خدمت به ایثارگران است، گفت: مجلس شورای اسلامی به هیچ عنوان اجازه ظلم درحق ایثارگران را نمی دهد، بنابراین دولت باید به حل مشکلات جامعه ایثارگری با قدرت تمام ورود کند.

عضو فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی با تاکید برحل مشکلات جامعه ایثارگری، افزود: بی توجهی دولت به حل مشکلات ایثارگران قابل قبول نیست.

تلاش مجلس برای رفع ایرادات قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران

علی اکبر کریمی با اشاره به اینکه اجرای آزمایشی قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران طی چند سال گذشته دغدغه‌های بسیاری را برای جامعه ایثارگران به وجود آورده بود به خانه ملت، گفت: به طور حتم با اتمام مهلت اجرای آزمایشی این قانون تمامی ارایه خدمات برای این قشر به نوعی با چالش مواجه می شد؛ بنابراین دراین راستا با توجه به حکمی دراحکام دائمی لایحه برنامه های توسعه کشور این قانون درصحن علنی مجلس پس از رفع ایرادات شورای نگهبان به صورت دائمی تصویب شد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه درقانون فعلی خدمات رسانی به ایثارگران ابهامات و اشکالاتی وجود دارد، افزود: درجهت رفع این ایرادات پیشنهاداتی از سوی جامعه ایثارگران و نمایندگان برای تقویت ارایه خدمات به ایثارگران مطرح شده است، بنابراین با توجه به این موضوع نمایندگان طرحی دو فوریتی را در مجلس آماده کردند و امیدواریم طی هفته جاری این طرح درصحن علنی مجلس اعلام وصول شده و بررسی کلیات آن در دستورکار نمایندگان قرارگیرد.

وی با تاکید بر اینکه نقاط ضعف موجود در قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران در طرح دوفوریتی نمایندگان مطرح شده است، تصریح کرد: به طورحتم با تصویب موارد اصلاحی و رفع ایرادات قانون، دغدغه‌های نمایندگان و جامعه ایثارگری رفع خواهد شد،متاسفانه طی سالیان گذشته در پی اجرای قانون فعلی که همراه با اشکالات بسیاری است بخش عمده مشکلات ایثارگران همچنان باقی است؛ اما اطمینان داریم با تلاش نمایندگان درمجلس شورای اسلامی طی هفته های آینده قانون جامعی با حداقل ایرادات و دربرگیرنده حداکثر انتظارات جامعه ایثارگری تصویب و توقعات افراد متعلق به این قشر مرتفع خواهد شد.

سخنگوی فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه موضوع ارایه خدمات به ایثارگران درجامعه با توجه به جایگاه رفیع این افراد نزد مردم از اهمیت بسزایی برخوردار است، گفت: به طور قطع اکثریت نمایندگان مجلس به این موضوع توجه ویژه داشته و این تلاش وهمت وجود دارد که قانونی قابل قبول و فارغ از اشکالات درمجلس شورای اسلامی تصویب شود./

برچسب ها

اخبار برگزیده، امور ایثارگران، ایثارگران، بنیاد شهید و امور ایثارگران، حمایت از ایثارگران، خانواده های ایثارگران، قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران