گرمابی:

بروکراسی اداری مهم ترین مانع بهبود فضای کسب و کار

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی،گفت:دولت در زمینه بهبود فضای کسب و کار نتوانسته موفق عمل کند.

  خانه ملت؛ حمید گرمابی با اشاره به اقدامات دولت درخصوص بهبود فضای کسب و کار ،گفت: به نظر می رسد که دولت در زمینه بهبود فضای کسب و کار نتوانسته موفق عمل کند و زمانی که به لحاظ آماری فضای کسب و کار در کشور خود را با سایر کشورهای پیشرفته دنیا مقایسه می کنیم،می بینیم که هنوز فاصله زیادی تا رسیدن به شرایط مطلوب وجود دارد.

وی با بیان اینکه شرایط در 2-3 سال اخیر نسبت به گذشته بهبود پیدا کرده است،تاکید کرد:درحال حاضر جایگاه ما در فهرست کشورهایی که فضای کسب و کار آن ها بهبود پیدا کرده 30 رتبه ارتقاء داشته،اما بازهم با مشکلاتی در این حوزه روبرو هستیم.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از مهم ترین موانع بر سر بهبود فضای کسب و کار بروکراسی اداری است،خاطرنشان کرد: در بسیاری از کشورها کسی که می خواهد کار و بیزینس جدیدی را شروع کند،به فاصله چند هفته این کار را انجام می دهد؛اما درکشور ما چنین فردی 6 ماه باید همه هزینه و توان خود را صرف کند و دنبال مجوز گرفتن و طی کردن مراحل اداری باشد تا بتواند کار خود را شروع کند که امیدواریم در این جهت اقدامات موثری صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه بروکراسی موجود در برخی سازمان ها بسیار زمان بر و اذیت کننده است،ادامه داد: برای راه اندازی یک واحد تولیدی افراد باید از بعضی ادارات چندین امضا بگیرند تا مجوز تاسیس آن واحد تولیدی را اخذ کنند،در حالیکه اگر قرار است به بهبود فضای کسب و کار کنیم ضروری است که در راه تاسیس واحدهای تولیدی کمترین بروکراسی را ایجاد کنیم.

گرمابی با اشاره به اینکه یکی دیگر از موارد موثر در بهبود فضای کسب و کار مباحث مربوط به مالیات است،افزود: در این زمینه شفاف بودن و متناسب با وضعیت رکود یا رونق بودن مالیات مهم است و به عنوان مثال در شرایط فعلی که کشور در رکود به سر می برد،فشار مالیاتی به واحدهای تولیدی نتیجه عکس دارد؛درحالی که باید به واحدهایی که در رکود هستند به هر روش و قیمتی که می شودکمک کرد تا آن ها سر پا ایستاده و به رونق برسند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اغلب واحدهای تولیدی کوچک و متوسط صادرات محور نیستند، تصریح کرد:در حالی که وزارت صنعت یا اصناف مربوطه می توانند به طور متمرکز به تولیدکنندگان داخلی در مباحث تجارت خارجی نیز کمک کنند تا آن ها بتوانند غیر از بازار داخل به صادرات هم به چشم یک بازار خیلی خوب نگاه کنند.

گفتنی است؛ نائب رئیس کمیسیون صدور خدمات فنی ومهندسی و دانش بنیان اتاق ایران با اشاره به صعود 35 پله ای ایران در زمینه فضای کسب و کار در سه سال گذشته گفت: سه سال پیش ایران در رتبه 152 قرار داشت، ولی امروز این رتبه به 117 ارتقا یافته است.ارتقای 20 پله ای و دستیابی به آمار زیر 100 در دنیا هدف گذاری دولت در زمینه بهبود فضای کسب و کار است. ایران هم اکنون در رتبه 117 جهانی به لحاظ فضای کسب و کار قرار دارد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، انجام کسب و کار، بازار کسب و کار، بروکراسی اداری، بهبود محیط و سهولت انجام کسب و کار، بوروکراسی اداری، رونق کسب و کار، سیاست های بهبود محیط کسب و کار، فضای کسب و کار، محیط کسب و کار، کمیسیون صنایع و معادن