حسینی شاهرودی:

گمرک نمی تواند به صورت مکانیزه از ورود کالای قاچاق جلوگیری کند

عضوهیأت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت:گمرک به دلیل نداشتن امکانات،ابزار و اسکنرهای لازم نمی تواند به صورت مکانیزه با کالای قاچاق مبارزه و از ورود آن به کشور جلوگیری کند.

خانه ملت؛ سیدحسن حسینی شاهرودی بااشاره به افزایش حجم قاچاق سازمان یافته،گفت:درحوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز دو مبحث کلی علت و معلول قاچاق وجود دارد.

وی افزود:دستگاه های مختلف به دنبال مبارزه با قاچاق در سطح جزء یا کلان هستند که درهر دو حوزه توفیق زیادی نداشته اند؛چراکه پس از تصویب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز بعضی از آئین نامه های آن هنوز به تصویب نرسیده و دستگاههایی که باید در این رابطه بسیج شوند،همکاری لازم را نداشته اند.

ابزار و امکانات لازم برای مبارزه با قاچاق درمبادی ورودی و خروجی کشور ایجاد نشده است

حسینی شاهرودی با بیان اینکه برای مبارزه با قاچاق ابزار و امکانات لازم درحوزه های مختلف از جمله مبادی ورودی و خروجی کشور ایجاد نشده است،افزود:گمرکات سامان لازم را پیدا نکرده اند و تسهیلات، امکانات، ابزار و اسکنرهای لازم در اختیار آن ها قرار نگرفته که بتوانند به صورت مکانیزه با ورود کالای قاچاق مبارزه کنند.

نماینده مردم شاهرود و میامی درمجلس شوری اسلامی با اشاره به اینکه مبادی غیررسمی کشور رهاشده و بسیاری از کالاهای قاچاق به صورت کانتینری وارد کشور می شود،افزود:همه از این موضوع اطلاع دارند،اما مقابله ای با آن صورت نمی گیرد که این موضوع جای سئوال از مسئولان مربوطه دارد.

تولید درکشور فرایند ناسالم و نادرستی دارد

عضوهیأت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه بخش قابل توجهی از قاچاق کالا در مناطق آزاد انجام می شود،خاطرنشان کرد:نظارت و کنترلی بر ووردی و خروجی مناطق آزاد وجود ندارد و گمرک نقشی در این حوزه ایفا نمی کند؛ضمن اینکه بعضی حوزه ها همچون منطقه اروند یا ماکو بسیار وسیع بوده و توسط گمرک قابل کنترل نیست.

وی افزود:این سئوال پیش می آید چرا کالایی که از هزاران کیلومتر آن طرف تر می آید و ده ها دست می چرخد و با شرایط بسیار سخت وارد می شود،زمانی که به بازار می رسد از قیمت کالای داخلی مشابه از درب کارخانه ارزان تر است؟پاسخ این است که فرآیند تولید درکشور فرایند ناسالم و نادرستی است وهزینه های تولید بسیار بالاست.

عضوهیأت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی،تصریح کرد:مشکلات موجود در حوزه های دریافت مجوز،تامین سرمایه،سود کلان بانکی،عدم صادرات کالا، بیمه کارگری و مقررات مالیاتی باعث شده کالای تولیدی درکشور قابل رقابت با کالای خارجی نباشد و همه این عوامل باعث انگیزه بیشتر برای قاچاق و همچنین واردات کالاهای خارجی می شود./

برچسب ها

اخبار برگزیده، سازمان مبارزه با قاچاق کالا، قانون مبارزه با قاچاق کالا، قاچاق، قاچاق کالا، کمیسیون اقتصادی، کمیسیون اقتصادی مجلس