در گفت وگو با خانه ملت مطرح شد:

رونق گردشگری، تزریق خون تازه به شهر سوخته

وعده های رییس جدید سازمان میراث فرهنگی درخصوص استان سیستان وبلوچستان مبنی براینکه رونق گردشگری این استان را مهمترین اولویت کاری خود قرار می دهد، نمایندگان این استان را به واکاوی این وعده ها و برشمردن راه ها و موانع پیش روی آن برانگیخت.

خانه ملت؛ مریم احمدی- پنج هزار سال قبل زمانی که هنوز بشر یکجانشینی را فرا نگرفته بود ایرانیان باستان شهری منحصربه فرد را در نیمه‌ شرقی فلات ایران بنا کردند که تنها لذت دیدن بقایای همین شهرسوخته -بدون در نظر گرفتن جاذبه‌های دیگری همچون فواره‌های گلی، ناف دریا، ساحل صخره‌ای، قبرستان جن‌ها، غارهای سه‌گانه- می‌تواند گردشگران بسیاری را سالانه از سراسر جهان به سیستان و بلوچستان روانه کند. این در حالی است که گردشگران جهان برای دیدن کشورهای با قدمت کمتر از یک قرن هزینه‌های فراوانی می‌کنند. چراکه آن‌ها توانسته‌اند با تبلیغات وسیع حداقل داشته‌های خود را معرفی و از این طریق ثروت‌آفرینی کند، با این وجود ایران هیچگاه برنامه مشخصی برای کسب درآمد و رونق شهرهای خود از طریق گردشگری نداشته است.

اما گویا طی یکی دو سال اخیر فاصله از اقتصاد نفتی و استفاده از ظرفیت‌های دیگر کشور برای کسب درآمد جزو دغدغه‌ها و شعارهای مسئولان شده است. به همین منظور علاوه بر گنجاندن برنامه‌هایی برای کسب درآمد از طریق گردشگری در برنامه ششم توسعه، حتی قول تبدیل استان سیستان و بلوچستان به مقصد گردشگری در سال 96 را با وجود موانع جغرافیایی و ضعف شدید زیرساختی را داده‌اند.

در این راستا رییس جدید سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در نخستین سفر کاری خود با حضور در جلسه شورای راهبردی گردشگری استان سیستان و بلوچستان؛ طی اظهارنظری این استان را مهمترین اولویت کاری خود در برنامه‌های سازمان میراث فرهنگی معرفی کرده است.

مشکلات زیرساختی همچون نبود راه‌های مواصلاتی، هتل، مسائل امنیتی، عدم شناخت گردشگر داخلی و خارجی از ظرفیت‌های گردشگری این استان، تبلیغات بسیار پایین تورگردان‌ها و... هیچ نشانی برای امید بستن به این وعدها را درخصوص سیستان و بلوچستان به جای نگذاشته و نمایندگان مردم این استان در مجلس شورای اسلامی اگرچه امیدوار به تحقق این وعده‌ها در ماه‌های منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری هستند اما با نگاه واقع‌بینانه تحقق این مهم را آن هم در سال 96 منوط به تحولات و برنامه‌ریزی‌های اساسی می‌دانند.

بنابراین گزارش زهرا احمدی پور، رییس جدید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در گفتگو با خانه ملت از برنامه‌های خود درخصوص گردشگری سیستان و بلوچستان گفته و نمایندگان این استان صحبت‌های او را واکاوی کرده‌اند.

احمدی‌پور: تشکیل کمیته مشترک سازمان میراث فرهنگی با مسئولان استانی سیستان و بلوچستان برای بالفعل کردن ظرفیت گردشگری آن

زهرا احمدی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه استان سیستان و بلوچستان در سال 96 مقصد گردشگری معرفی شده است، گفت: زمانی که یک استان رویکرد خود را گردشگری قرار می‌دهد قاعدتا ظرفیت‌هایی نیز برای آن پیش‌بینی می‌کند اما جالب است بدانیم که مسافران در سیستان و بلوچستان نیاز به هتل ندارد و هر بلوچ و سیستانی در خانه‌هایشان میزبان مسافران هستند و این ویژگی است که مردم ایران کمتر از آن اطلاع دارند و مردم ایران چنین تصویر ذهنی از سیستان ندارند که انشاالله این تصویر سال آینده شکسته خواهد شد.

رئیس جدید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ادامه داد: برای اینکه در سال 96 استان سیستان و بلوچستان مقصد گردشگری شود از ظرفیت‌های مردم بومی استفاده می‌کنیم و البته این مسئله منافاتی با ساخت هتل و تکمیل زیرساخت‌ها ندارد، درواقع معتقدم سیستان و بلوچستان برای جذب گردشگر بیش از هتل و حتی تکمیل زیرساخت‌ها نیاز دارد تا شهروندان ایران این استان را به‌عنوان یک مقصد گردشگری بپذیرند.

وی تبلیغ و معرفی ظرفیت گردشگری استان سیستان را به منظور تغییر نگاه شهروندان ایران به این استان را اولویت کاری خود معرفی کرد و گفت: علاوه بر معرفی، باید ظرفیت این استان را تبدیل به سرمایه ملی کنیم، وجود صنایع‌دستی قابل ملاحظه با آثار تاریخی همچون شهرسوخته از جمله ظرفیت‌های این استان به حساب می‌آیند.

احمدی‌پور تنها مشکل بر سر راه گردشگری سیستان و بلوچستان را دوری از مرکز کشور دانست و گفت: حل این مشکل را می‌توان با در نظر گرفتن تسهیلات سفر برطرف کرد.

رئیس جدید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکیدکرد: در یک کمیته مشترک با مسئولان استانی راه‌های دستیابی به این مهم در حال بررسی است، برنامه‌های عملیاتی امسال تدوین و سال آینده مسیرهایی که سیستان و بلوچستان را در سال 96مقصد گردشگری خواهد کرد مشخص می‌شود.

شهریاری: هیچ‌یک از وعده‌ها درخصوص رونق گردشگری سیستان و بلوچستان عملیاتی نشده است

همچنین حسینعلی شهریاری با اشاره به اظهارنظر رییس جدید سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مبنی بر اینکه "رونق گردشگری استان سیستان و بلوچستان را در اولویت کاری خود قرار می‌دهد" به خانه ملت، گفت: اگرچه بعید می‌رسد با توجه به نبود حداقل‌ترین زیرساخت‌های این مهم در استان بتوان این وعده‌ها را عملیاتی کرد اما امیدوارم قول‌های معاون رئیس‌جمهور در نخستین روزهای کاریش به مردم محروم سیستان و بلوچستان به سرانجام برسد و این حرف‌های خوش آب و رنگ تنها تبلیغاتی سیاسی در ماه‌های منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری برای دولت یازدهم نباشد.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: زیرساخت، راه‌های مواصلاتی، امکانات رفاهی و گردشگری در استان سیستان و بلوچستان بسیار پایین است و رئیس جدید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باید برای تحقق وعده‌های خود مبنی براینکه قصد دارد سیستان و بلوچستان را در سال 96 مقصد گردشگری کشور کند، برنامه‌های عملیاتی ارائه دهد.

وی افزود: تاکنون تقریبا هیچ‌یک از وعده‌ها درخصوص سیستان و بلوچستان عملیاتی نشده یا سرعت اقدامات به قدری پایین بوده که مردم نتواستند متوجه تغییر و تاثیرات آن شوند.

شهریاری با تاکید بر اینکه رونق گردشگری استان سیستان و بلوچستان تاثیر شگرفی بر زندگی و معیشت مردم منطقه خواهد داشت، گفت: این استان بالاترین نرخ بیکاری در کشور را دارد اما رونق گردشگری و صنایع دستی آن می‌تواند به اشتغال جوانان تاثیر گذاشته و معیشت مردم را ارتقا دهد و به طورحتم می‌تواند راهگشا باشد.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر دولت بتواند به نحوه هزینه‌کرد پول‌ها و سرمایه‌های کشور مسیر درستی دهد می‌توان سیستان و بلوچستان را از تنگناهای اقتصادی نجات داده و وعده‌ها را به سرانجام برساند.

امینی‌فرد: بالقوه شدن ظرفیت‌های گردشگری استان سیستان و بلوچستان منوط به تقویت زیرساخت‌ها

محمدنعیم امینی‌فرد در این خصوص به خانه ملت گفت: سفر خانم احمدی‌پور در نخستین روزهای انتصاب به این استان، اتفاق مبارکی است که می‌تواند نوید شکوفایی ظرفیت‌های گردشگری و شغلی این منطقه را به بومیان بدهد.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سازمان میراث فرهنگی به‌عنوان سیاستگذار اصلی حوزه گردشگری باید جهت تکمیل و تقویت زیرساخت‌های استان سیستان و بلوچستان با دیگر مسئولان، تعامل موثر داشته باشد، افزود: استان سیستان و بلوچستان از پیشینه فرهنگی و تمدنی قابل توجه‌ اما مغفول مانده‌ای دارد؛ لذا باید با مطالعه و کار کارشناسی، مناطق دارای ظرفیت گردشگری و درآمدزایی را شناسایی و معرفی کرد.

وی با تاکید براینکه زیرساخت‌های مناسب گردشگری به ویژه در حوزه هتلینگ در استان سیستان و بلوچستان بسیار ضعیف است، گفت: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می‌تواند با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی تعامل کرده و وام‌های ویژه‌ای برای آن‌ها در راستای رونق‌ گردشگری استان در نظر بگیرد؛ لذا برای تحقق این مهم باید با سازمان برنامه و بودجه و دیگر ارگان‌هایی که قدرت درآمدزایی دارند تعامل کرده و تمهیداتی برای ورود بخش خصوصی به این حوزه بیندیشد.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه حفظ حقوق قومیت‌ها در دولت تدبیر و امید سبب افزایش امنیت منطقه سیستان و بلوجستان شده و این افزایش امنیت می‌تواند به جذب گردشگر کمک کند، افزود: اگر چه استان سیستان و بلوچستان ظرفیت‌های بالایی در گردشگری دارد اما ضعف زیرساخت‌ها بیش از آن است که بتوان به راحتی این ظرفیت‌های بالقوه را بلافعل کرد.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: واقعیت این است که هدف رییس جدید سازمان میراث فرهنگی به آسانی محقق نخواهد شد چراکه موانع جغرافیایی، مالی و... بسیاری وجود دارد لذا مدیریت جدید سازمان میراث فرهنگی کار سختی را در پیش دارد.

برچسب ها

اخبار برگزیده، بخش گردشگری، بودجه گردشگری، تقویت صنعت گردشگری، توریسم و صنعت گردشگری، حوزه گردشگری، رونق بخشیدن به صنعت گردشگری