گزارش کمیسیون اقتصادی درباره تقاضای تحقیق وتفحص از روند مبارزه با قاچاق کالا:

حدود یک سوم حجم واردات کالا به کشور، قاچاق است

کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه سالانه ۲۲ میلیارد دلار قاچاق وارد کشور می شود، گزارش داد که با جلوگیری از این میزان می توان برای ۲ میلیون نفر از جوانان ایجاد اشتغال کرد.

خانه ملت؛ سیدکاظم دلخوش اباتری در نشست علنی امروز (چهارشنبه 3 آذرماه) مجلس شورای اسلامی در تشریح گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس در رابطه با تقاضای دو تحقیق و تفحص از سوی جواد کریمی قدوسی در مورد روند مبارزه با قاچاق کالا و حشمت اله فلاحت پیشه در رابطه با بررسی سیاست های دولت در مقابله با قاچاق و دلایل ناکارآمدی آن در دولت های مختلف، گفت: کریمی قدوسی به نمایندگی از سوی متقاضیان تحقیق و تفحص مذکور در جلسه شرکت کردند و اعلام نمودند که در این موضوع یک اجماع کلی وجود دارد و در رأس آن مطالبه مقام معظم رهبری است که در دیدارهای ایشان در فضای اقتصاد مقاومتی مطرح کردند.

وی افزود: هدف از این تحقیق و تفحص، شناسایی رخنه ها و ضعف های مبارزه با این امر مهم و عملکرد دستگاه ها است چون در صورت حل این موضوع، بیش از یک سوم مشکلات اقتصادی کشور حل خواهد شد. آمار رسمی این است که بیش از 70 میلیارد دلار، حجم واردات ما در سال است که 22 میلیارد به صورت قاچاق وارد کشور می شود و جلوگیری از آن می تواند برای 2 میلیون جوان بیکار اشتغال ایجاد نماید و خیلی از کارخانجات ما بر این اساس نیز تعطیل و کارگرانش بیکار شده اند.

دلخوش ادامه داد: این موضوع در شیراز و اصفهان زمانی که با مسئولین سپاه تحقیقاتی را انجام دادم به خوبی مشهود بود. هم اکنون عسلویه نیز به یک منطقه بزرگ قاچاق کالا تبدیل شده که دیگر به صرت کامیون این قاچاق وارد کشور نمی شود بلکه به صورت ماشین های سواری انجام می پذیرد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: وزارت اطلاعات اعلام کرده این مقدار از مبارزه با قاچاق کالا 3 درصد از 100 درصد مبارزه است. بعنوان مثال فردی به کره جنوبی می رود چند صد میلیارد خریداری می کند. افراد قاچاقچی به او تضمین می دهند اجناس ظرف چند ماه در شهرهایشان به دستشان خواهد رسید و برای انجام این کار یک گروه شش هزار نفری مشغول هستند و در کشتی ها هم همینطور.

برچسب ها

اخبار برگزیده، سازمان مبارزه با قاچاق کالا، قانون مبارزه با قاچاق کالا، قاچاق کالا، کمیسیون اقتصادی، کمیسیون اقتصادی مجلس