پژمان فر:

واگذاری به بخش خصوصی، تنها راه برون رفت از بحران حفظ و کسب درآمد از بناهای تاریخی

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس واگذاری با بیان اینکه واگذاری بناهای تاریخی بدون نظارت هیات وزیران موجبات بروز تخلف را فراهم کند، گفت: ضرورت سرعت دهی واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی به معنای کاهش سطح نظارت نیست.

خانه ملت؛ نصرالله پژمان‌فر با اشاره به پیشنهاد مدیرعامل صندوق احیای بناهای تاریخی و فرهنگی مبنی بر حذف «اخذ مجوز هیات وزیران برای واگذاری بناهای تاریخی»، گفت: معتقدم واگذاری بناهای تاریخی بدون نظارت هیات وزیران سبب تنزل سطح نظارت می‌شود چراکه واگذاری ابنیه تاریخی در همین شرایط نیز با اِن‌قلت‌هایی رو به رو است و خارج کردن این مهم از زیرنظر هیات وزیران و محدود کردن دست نظارتی دولت می‌تواند موجبات بروز تخلف را فراهم کند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برای کاهش فرآیند طولانی واگذاری‌ها می‌توان از کارشناسانی به عنوان رابط جهت ارائه اطلاعات به وزرا استفاده کرد اما هیات وزرا باید در جریان کامل نوع واگذاری‌ها بوده و رای و اجازه این هیات نیز در واگذاری یا عدم واگذاری دخیل باشد.

وی با بیان اینکه نه تنها با واگذاری بناهای تاریخی مخالف نیست بلکه تنها راه برون‌رفت از بحران حفظ و نگهداری و کسب درآمد از این طریق را واگذاری به بخش خصوصی دانست و افزود: اهمیت سرعت‎دهی به واگذاری‌ها به معنای تعدیل جایگاه دستگاه‌های نظارتی نیست.

پژمان‌فر بیان کرد: مدیران صندوق احیای بناهای تاریخی و فرهنگی باید برای به دست آوردن سرمایه‌گذران حرفه‌ای اطلاع‌سانی‌ خود را بسط و گسترش دهند چراکه هنوز بسیاری از ظرفیت‌های تاریخی ناشناخته مانده و مردم صندوق احیا را به خوبی نمی‌شناسند و اگر این مشکل حل شود؛ انقلابی در مرمت بناهای تاریخی صورت می‌گیرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر لزوم نظارت کافی در واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی و عدم بهره‌برداری اداری از این اماکن، گفت: سازمان میراث فرهنگی، بخش خصوصی داخلی را در واگذاری‌ها در اولویت قرار دهد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اعضای کمیسیون فرهنگی، بناهای تاریخی، بناهای تاریخی و فرهنگی، کمیسیون فرهنگی