علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دکتر علی لاریجانی متولد سـال 1336 , فرزند مرجع بزرگوار تقلید مرحوم آیت الله العظمی حاج میرزا هاشم آملی از علماء برجسته حوزه های علمیه نجف و قم می باشد . ایشان همچنین داماد استاد شهید آیت الله مرتضی مطهری است . دکتر لاریجانی در سال 1358 در رشته ریاضیات و علوم کامپیوتر در مقطع لیسانس از دانشگاه صنعتی شریف با رتبه اول فارغ التحصیل شد. سپس به پیشنهاد و توصیه استاد شهید مرتضی مطهری تغییر رشته داد و فوق لیسانس و دکترای خود را در رشته فلسفه غرب از دانشگاه تهران اخذ نمود .

وی هم اکنون استادفلسفه و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران است. دکتر لاریجانی در زمینه های مختلف دارای تالیفات علمی است که از جمله آن 3 کتاب در زمینه فلسفه کانت و 15 مقاله پژوهشی در موضوعات مختلف علمی است .

دکتر علی لاریجانی قبل از انقلاب در مبارزات اسلامی ملت ایران حضور فعال و موثر داشت و پس از پیروزی انقلاب سلامی نیز دارای مسئولیت های مهم و کلیدی بوده است .وی بعد از پیروزی انقلاب و به توصیه استاد شهید مرتضی مطهری و با توجه به اهمیت و حساسیت رسانه صدا وسیما به این سازمان رفت و به عنوان مدیر کل برون مرزی و واحد مرکزی خبر سازمان صدا وسیما انجام وظیفه نمود. وی مسئولیت خطیر ریاست سازمان صدا وسیما را طی سالهای 60 و 61 عهده دار شد. ایشان در این مقطع که همزمان با دوران دفاع مقدس و درگیریهای سیاسی داخلی نیروهای انقلاب با جریانات انحرافی مانند بنی صدر, منافقین و .... بود, به خوبی از عهده اداره این رسانه مهم بر آمد بطوری که صدا وسیما درآن مقطع نقش بسیار محوری و تعیین کننده در توفیق نیروهای انقلاب داشت.

دکتر علی لاریجانی طی سالهای 61 تا 70 در سمت های : معاونت وزارت کارو امور اجتماعی, معاونت وزارت پست و تلگراف و تلفن, معاونت وزارت سپاه و جانشین ستاد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام وظیفه نمود و خدمات شایانی را به ویژه در عرصه دفاع مقدس انجام داد.

دکتر علی لاریجانی در سال 1370 بعنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مجلس شورای اسلامی معرفی و با رأی بالا به این سمت انتخاب گردید و تا سال 1372 در این وزارتخانه خدمت کرد. وی سپس در سال 1373 بنا به حکم مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بعنوان رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران منصوب شد و تا سال 1383 به مدت ده سال مدیریت این سازمان را به عهده داشت.

دکتر علی لاریجانی در دوره ده ساله ریاست سازمان صدا و سیما تحولات شگرفی را در این سازمان ایجاد کرد . در دوره مدیریت ایشان، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران که در سال 1373 تنها دو شبکه تلویزیونی 7 ساعته و 2 شبکه رادیویی داشت , دارای 7 شبکه تلویزیونی و 8 شبکه رادیویی ملی و سراسری, 30 شبکه رادیویی استانی و 24 شبکه تلویزیونی استانی شد.

دکتر علی لاریجانی همچنین چندین شبکه بین المللی از جمله شبکه های جام جم 1 و 2 و 3 را برای ایرانیان خارج از کشور و شبکه های متعدد برون مرزی از جمله شبمه سحرو نیز شبکه بین المللی العالم را برای جهان اسلام بنیان گذاشت.