پژوهشی ماهنامه تحلیلی انرژی (30) دوره دهم (ویژه بررسی اثر شیوع کرونا بر توافق های حوزه انرژی میان آمریکا و سایر کشورها)

توضیحات
فایل : 17055.pdf 17055.pdf
خلاصه :
• بر اساس پیش بینی های موجود در فصل اول سال 2020 تقاضای جهانی نفت حدود 4/7 میلیون بشکه در روز کاهش یافت و برآورد می شود در فصل دوم سال 2020 تقاضا کاهش بیشتری را تجربه کند.
• با فرض فروکش کردن موج شیوع ویروس کرونا در جهان و پایان یافتن سیاست های کشورهای مختلف نظیر در قرنطینه کردن شهرها، بخش عمده ای از تقاضای سوخت در بخش حمل و نقل خیلی سریع به بازار برخواهد گشت، اما بازگشت تقاضای بخش صنعت نیاز به زمان بیشتری دارد و به شرایط اقتصاد آنها بعد از بحران کرونا بستگی دارد.
• براساس آمارهای اعلامی وزیر انرژی فعلی آمریکا ـ دن برولیت ـ بازار انرژی هند در دو سال گذشته شاهد افزایش صادرات نفت و گاز ایالات متحده بود بهگونه ای که میانگین صادرات نفت آمریکا به هند از 25 هزار بشکه در روز در سال 2017 به 100 هزار بشکه در روز در سال 2019 افزایش یافته است.
• مطابق برآورد صندوق بین المللی پول، به دلیل انتشار ویروس کرونا، رشد اقتصادی چین از 1/6 درصد در سال 2019 به 9/4 درصد در سال 2020 خواهد رسید. این به معنای تقاضای کمتر انرژی و کاهش واردات نفت خام و گاز طبیعی در سال 2020 است که اجرای فاز اول توافق آمریکا و چین را با مشکل مواجه خواهد کرد.
• دولت ترامپ از نظر دیپلماسی اقتصادی برای «بازاریابی نفت و گاز صادراتی خود» در مورد برخی از کشورهای بزرگ طرف تجاری خود به راهبرد جدیدی دست زده است که می توان آن را «بازار یابی انرژی خارجی تعرفه ای» نام نهاد.

برچسب ها

فارسی : آمریکا، آینده هند، بلاک چین، تقاضای نفت، کرونا

نقش ها

تهیه شده : خانم زهرا جعفری /
همکاران : گروه کارشناسی مطالعات انرژی /
ناظر علمی : آقای حسین افشین / آقای علی اصغر اژدری / آقای فریدون اسعدی /